Zasada "B-R-E-A-T-H-E" opisuje kluczowe objawy raka płuc. Warto ją znać

2022-12-30 15:40

Rak płuc znacznie częściej diagnozowany jest u palaczy, ale 20 proc. zachorowań stanowią osoby, które nigdy nie sięgnęły po papierosa. Szacuje się, że tylko w tym roku u blisko 50 tys. osób niepalących zdiagnozowano właśnie ten nowotwór. Lung Cancer Research Foundation wskazuje na 7 objawów raka płuc, których nie powinno się bagatelizować.

Zasada B-R-E-A-T-H-E opisuje kluczowe objawy raka płuc. Warto ją znać
Autor: Getty Images Zasada "B-R-E-A-T-H-E" opisuje kluczowe objawy raka płuc. Warto ją znać

Niestety, rak płuc może rozwijać się w organizmie przed długi czas, zanim chory zorientuje się, że coś jest nie tak. Wiąże się to z tym, że we wczesnym stadium choroba może nie dawać o sobie znać.

7 kluczowych objawów raka płuc

Większość objawów raka płuc jest podobna do symptomów innych schorzeń. Wielu pacjentów nie ma żadnych sygnałów, dopóki rak nie jest zaawansowany.

Lung Cancer Research Foundation wskazuje na kluczowe objawy związane z rakiem płuc, które powinny skłonić do wizyty z lekarzem. Każda pierwsza litera objawów z języka angielskiego tworzy słowo breathe (oddech):

  • B – (blood) – krew podczas kaszlu lub plucia,
  • R – (recurring respiratory infections) – nawracające infekcje dróg oddechowych,
  • E – (enduring cough) - uporczywy kaszel, który stanowi nowy objaw lub jest nietypowy,
  • A – (ache or pain in shoulder, back or chest) – ból karku, pleców lub klatki piersiowej,
  • T – (trouble breathing) – problemy z oddychaniem,
  • H – (hoarseness or wheezing) – chrypka lub świszczący oddech,
  • E – (exhaustion) – wyczerpanie.

Inne objawy raka płuc, które powinny zostać skonsultowane ze specjalistą to obrzęk szyi i twarzy, trudności z połykaniem oraz utrata masy ciała.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Jak diagnozuje się raka płuc?

Diagnozowanie tego nowotworu może być wieloetapowym procesem. Zazwyczaj najpierw pacjent zgłasza się z objawami do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, czyli np. osłuchania serca i płuc, może skierować chorego na dalszą diagnostykę.

Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie badań obrazowych oraz badania krwi. Pierwszym z wykonywanych badań jest często RTG klatki piersiowej. Kolejne kroki mogą obejmować np. wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej.

Jeśli badania potwierdzą nowotwór, by sprawdzić, czy rak rozprzestrzenił się na inne narządy, zaleca się wykonanie badania PET i obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego.