To pierwszy taki zabieg w Europie. Wykonali go lekarze z Poznania
W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu po raz pierwszy w Europie przeprowadzono zabieg brachyterapii z użyciem rozszerzonej rzeczywistości. To może być prawdziwa rewolucja.
Wyjątkowa precyzja. Zachowanie funkcji i estetyki przy całkowitym leczeniu
Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii i polega na dotarciu do guza, a następnie zniszczeniu go wysoką dawką promieniowania.
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu podało, że "poznańscy medycy, jako pierwsi w Europie wykorzystali technologię AR (ang. augmented reality - rozszerzona rzeczywistość), precyzyjnie planując i przeprowadzając terapię, której celem było całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji i estetyki oka oraz twarzy".
Zabieg dotyczył dorosłego pacjenta z miejscowo zaawansowanym rakiem skóry twarzy w okolicy oczodołu; pacjent równocześnie przechodzi terapię immunologiczną.
Innowacyjne zastosowanie AR pozwoliło na wyjątkowo precyzyjną implantację aplikatorów do radioterapii, mającą na celu całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji oka i estetyki twarzy
– tłumaczył cytowany w komunikacie dr Artur Chyrek, kierownik Pracowni Implantów Stałych w WCO i główny operator zabiegu.
Precyzja, która sprawia, że zabieg jest bezpieczniejszy i skuteczniejszy
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu podało, że zastosowanie specjalnych okularów w technologii rozszerzonej rzeczywistości umożliwiło lekarzom i fizykom medycznym precyzyjne planowanie i wykonanie zabiegu, co zwiększa skuteczność terapii oraz komfort pacjenta.
To drugi tego typu zabieg na świecie i pierwszy przypadek w Polsce wykorzystania AR w leczeniu radykalnym u dorosłego pacjenta
– wskazano.
Nowatorski zabieg był efektem współpracy ekspertów z różnych dziedzin, a jego sukces – jak wskazano - otwiera nowe perspektywy w leczeniu onkologicznym.
Dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości możemy osiągać niespotykaną dotąd precyzję, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo terapii
– podkreślił asystujący przy zabiegu dr Grzegorz Bielęda, fizyk medyczny z Zakładu Fizyki Medycznej i Pracowni Planowania Brachyterapii w WCO.