Luźne stolce i biegunki? To może być rak, ale nie jelit

2023-09-29 15:36

Choroby nowotworowe to plaga XXI wieku. Jedną z przyczyn utrudniających diagnostykę jest fakt, że często dają objawy niecharakterystyczne lub rozwijają się powoli, przez co do wykrycia dochodzi dopiero w poważnie zaawansowanym stadium. Jednym z takich nowotworów jest rak tarczycy, który również może dawać nietypowe objawy.

Luźne stolce i biegunki? To może być rak, ale nie jelit
Autor: GettyImages Luźne stolce i biegunki? To może być rak, ale nie jelit

Choroby tarczycy, nowotwory tarczycy - objawy i skutki

Choroby tarczycy, jak zaburzenia jej pracy, a co za tym idzie – zaburzenia wydzielania hormonów, są dość częstym problemem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, pogarszać samopoczucie, wpływać na metabolizm, a nawet upośledzać płodność.

Nowotwory tarczycy nie należą szczęśliwie do częstych dolegliwości, jednak fakt, że dają dość niecharakterystyczne objawy może stanowić pewne utrudnienie, jeśli chodzi o diagnostykę.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Rak tarczycy - objawy, grupy ryzyka

Tarczyca jest niewielkim gruczołem z przodu szyi. Nowotwory tarczycy zalicza się do najczęściej występujących chorób nowotworowych układu dokrewnego, czyli hormonalnego, zwanego też układem wewnątrzwydzielniczym. Każdego roku taką diagnozę słyszy 2,5 tys. Polaków. Częściej ta choroba dotyka kobiety. Zwykle atakuje osoby w wieku 40-50 lat.

Rak tarczycy zdarza się najczęściej u osób, które mają obciążenie genetyczne w wywiadzie, jak również u pacjentów narażonych w przeszłości na promieniowanie jonizujące. Czynnikiem ryzyka są także niedobory jodu. Szacuje się, że uwarunkowania genetyczne odpowiadają za co 4. zachorowanie na raka tarczycy.

Najczęściej sygnalizowane objawy raka tarczycy to m.in. rosnący niebolesny guzek z przodu dolnej części szyi, zauważalna zmiana głosu, uporczywa chrypka, kaszel, utrzymujące się bóle gardła, utrudnione przełykanie, duszności, uczucie ucisku szyi, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie twarzy.

Nietypowe objawy raka tarczycy

Do objawów, które nie są kojarzone w prosty sposób z nowotworem tarczycy, zalicza się nieuzasadnione chudnięcie, które może towarzyszyć również innym chorobom nowotworowym.

Nietypowe objawy raka tarczycy to także dolegliwości trawienne, takie jak utrzymujące się biegunki, częste luźne wypróżnienia czy też luźne miękkie stolce, które powinny niepokoić, nawet gdy pojawiają się z normalną częstotliwością.

W razie utrzymywania się podobnych dolegliwości warto omówić je z lekarzem. Mogą być one też zwiastunem innych chorób nowotworowych i nie tylko, np. nietolerancji czy alergii pokarmowych, chorób jelit, chorób innych odcinków układu pokarmowego.

Rak tarczycy - rokowania

Szybka diagnostyka może zwiększać znacząco szanse na wyleczenie pacjenta, więc nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, w razie jakichkolwiek niepokojących objawów. 90 proc. nowotworów tarczycy jest uleczalna, w przypadku raka rdzeniastego tarczycy (stanowiącego ok. 10 proc. nowotworów tarczycy w ogóle) rokowania są gorsze, wyleczenia szacuje się na poziomie 70 proc.

Dlatego warto bacznie przyglądać się, jak często i jakiej konsystencji są stolce, ponieważ to swoisty barometr kondycji i zdrowia naszego ciała. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości lub wątpliwości należy omówić je z lekarzem.