Trabekulektomia to operacja jaskry. Na czym polega?

2015-04-09 8:31

Trabekulektomia to najskuteczniejsza i najczęściej stosowana operacyjna metoda leczenia jaskry. Trabekulektomia pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do tego stopnia, że postęp choroby zostaje zahamowany. Jednak nie u każdego chorego na jaskrę można wykonać trabekulektomię. Sprawdź, jakie są wskazania do trabekulektomii i na czym polega operacja.

Trabekulektomia to operacja jaskry. Na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com Trabekulektomia to najskuteczniejsza i najczęściej stosowana operacyjna metoda leczenia jaskry.

Spis treści

  1. Trabekulektomia – wskazania
  2. Czy przed jaskrą da się uchronić? [WIDEO]
  3. Trabekulektomia – na czym polega?
  4. Trabekulektomia – powikłania
  5. Jaskra - sposoby leczenia jaskry [wideo]

Trabekulektomia to operacyjna metoda leczenia jaskry. Obecnie jest uważana za jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych operacji przeciwjaskrowych. Jednak nie u każdego pacjenta z jaskrą może być wykonana.

Trabekulektomia – wskazania

Sposób leczenia jaskry zależy to od typu jaskry oraz stopnia zaawansowania choroby. Efekt leczniczy można osiągnąć trzema metodami: leczeniem zachowawczym, laserowym i chirurgicznym.

Trabekulektomia to zabieg "ostatniej szansy", który stosuje się po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości leczenia

Podstawową metodą leczenia większości postaci jaskry jest farmakoterapia, czyli podawanie pacjentowi przeciwjaskrowych kropli do oczu. Jeśli choroby nie można już kontrolować za pomocą kropli do oczu lub z jakichś powodów w ogóle nie można ich zastosować u pacjenta, kolejną metodą leczenia jest trabekuloplastyka laserowa. Jeśli leczenie za pomocą kropli i lasera nie dają oczekiwanych efektów, tzn. nie można dzięki nim powstrzymać postępu uszkodzenia nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia, wykonuje się trabekulektomię.

Czy przed jaskrą da się uchronić? [WIDEO]

Trabekulektomia – na czym polega?

Do rozwoju jaskry najczęściej doprowadza zaburzenie odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania z oka. Jest to substancja wypełniająca przednią komorę oka, która odżywia oko i odprowadza szkodliwe produkty przemiany materii. Jeśli w wyniku zwężenia lub zamknięcia kąta przesączania ciecz wodnista nie jest odprowadzana, dochodzi do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, a dalej do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowy, co prowadzi do utraty wzroku.

Trabekulektomia polega na utworzeniu nowej, sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej przez wytworzenie przetoki w tkankach oka. W tym celu wycinany jest element tkanki w niedrożnym kącie przesączania (strukturze odpowiedzialnej za odpływ cieczy wodnistej z komory przedniej oka). W wyniku operacji w górnej części gałki ocznej wytwarza się tzw. pęcherzyk filtracyjny, który jest ukryty pod górną powieką.

U osób młodych lub w oczach wielokrotnie operowanych może wystąpić nadmierne bliznowacenie pęcherzyka filtracyjnego, które może spowodować zamkniecie nowej drogi odpływu. Wówczas podczas trabekulektomii zapobiegawczo stosuje się  leki, które hamują nadmierne bliznowacenie (mitomycyna lub 5-fluorouracyl). Jest to tzw. trabekulektomia z mitomycyną.

Czego nie wiesz o jaskrze?
Ważne

Trabekulektomia, podobnie jak inne operacja przeciwjaskrowe, nie poprawia i nie przywraca wzroku.

Dzięki trabekulektomii u większości chorych uzyskuje się długotrwałą kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego, choć część chorych może wymagać dalszego stosowania leków lub kolejnych zabiegów.

Trabekulektomia – powikłania

Po trabekulektomii mogą się pojawić powikłania, takie jak krwawienie, zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe po zabiegu (hipotonia), zmętnienie soczewki (rozwój zaćmy), zakażenie, ale również wzrost ciśnienia w oku mimo wykonanej operacji.

Jaskra - sposoby leczenia jaskry [wideo]

W zależności od zaawansowania choroby jaskrę można leczyć różnymi metodami. Począwszy od specjalnie dedykowanych zestawów kropel do metod operacyjnych. Jaka metoda leczenia przynosi najlepsze efekty? Kiedy stosujemy leczenie bezoperacyjne, a kiedy konieczna jest operacja? Więcej o tym opowie nasz ekspert prof. Iwona Grabska-Liberek, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie.

Jaskra - sposoby leczenia jaskry