Operacja STOŻKA ROGÓWKI: wszczepienie ringu czyli pierścienie śródrogówkowe INTACS

2013-09-27 9:42 Anna Jarosz

Operacja wszczepienia ringu czyli pierścienia śródrogówkowego INTACS to jedna z nowoczesnych metod leczenia stożka rogówki. Jak przebiega zabieg wszczepienia ringu? Czy pierścienie śródrogówkowe INTACS to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia stożka rogówki?

Operacja wszczepienia ringu to metoda leczenia stożka rogówki w trakcie której wykorzystuje się pierścienie śródrogówkowe INTACS. Stożek rogówki to choroba, która polega na tym, że rogówka zamiast przybrać kształt kuli formuje się w stożek. Wada dotyczy obu gałek ocznych i zwykle ujawnia się w okresie dojrzewania. Chory ze stożkiem rogówki widzi niewyraźnie. Obraz jest zamazany, co utrudnia np. czytanie. Postępująca krótkowzroczność uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie.
Do niedawna wadę leczono jedynie twardymi soczewkami kontaktowymi. Spłaszczają one nieco rogówkę, co ułatwia widzenie. Nie pomagają jednak na długo. Poza tym nieustannie uciskane oko boli, obficie łzawi. Ponadto niektórzy chorzy w ogóle nie mogli nosić soczewek.

Zamiast przeszczepu rogówki - zabieg stożka rogówki

Przy bardzo zaawansowanej chorobie jedynym sposobem leczenia był przeszczep rogówki. Bez tego chory całkowicie tracił wzrok.
- Zabieg, który przeprowadziliśmy nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich cierpiących na to schorzenie - mówi prof. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka w Warszawie. - Według mojej wiedzy można by go wykonać u ok. 100 osób czekających na przeszczep rogówki.
To wbrew pozorom dużo. Bo choć każdego roku w naszym kraju aż 1000 osób kwalifikuje się do przeszczepu, takich operacji wykonuje się niewiele, ponieważ brakuje rogówek pobieranych od osób zmarłych.
Nowatorski zabieg jest bezpieczny i odwracalny. Trwa zaledwie 15 minut, a wykonuje się go, znieczulając oko kroplami.

Operacja stożka rogówki - pierścienie śródrogówkowe INTACS

Operacja korekcji stożka oka polega na umieszczeniu w oku tzw. ringu - to dwuczęściowy implant (jakby dwie połówki okręgu). Implant wszczepia się 6 mm od centralnego punktu rogówki, co nadaje jej właściwy kształt i znacznie poprawia widzenie. Ring nie likwiduje całkowicie stożka rogówki, ale zmniejsza ją na tyle, że pozostałe niedowidzenie można skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Efekty wszczepienia ringu ocenia się po tygodniu. Po miesiącu oko przyzwyczaja się do nowego sposobu widzenia. Pacjent staje się samodzielny. Może czytać pisać i poruszać się.

Operacja stożka rogówki - cenny ring na miarę

Implant musi być dostosowany do stopnia zniekształcenia rogówki, przygotowuje się go więc dla każdego pacjenta indywidualnie. W Polsce nie ma laboratorium, gdzie można wykonać ring. Dlatego po dokładnych badaniach oraz precyzyjnym opisaniu wady u danego pacjenta stosowne zamówienie wysyła się do USA, gdzie jest produkowany.
Wyprodukowanie jednego ringu i przeprowadzenie zabiegu na jednym oku skalkulowano na około 6 tys. zł. Niestety, na razie koszty nie są refundowane. Dostępne obecnie implanty wystarczają na około 7 lat.

Stożek rogówki [wideo]

Stożek rogówki to choroba, która sprawia, że rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty. W jaki sposób rozpoznać stożek rogówki? Jakie są metody leczenia stożka rogówki? Posłuchaj naszego eksperta - lek. med. Łukasza Kołodziejskiego z kliniki LIBERMEDIC.

Stożek rogówki - co to za choroba?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
daa
|

yo daje fristyl, oko me widzi gorzej
z sarny to jest prosie

Mat79
|

witam
miałem zabieg w OPTOMED założenie intaksów i widzę!!!!!!!!!!! jedyna klinika w Polsce która zajmuje się stożkiem rogówki

cytryna
|

Nie wiem kto nabija dobre komentarze tej klinice. Mam o nich też negatywne zdanie, w ogóle w PL nie istnieje leczenie stożka. Każą przyjeżdżać na wizyty płatne po 300zeta i nic z tego nie wynika aż do momentu gdy już potrzebny jest przeszczep. W PL przez zaniechanie jakiegokolwiek leczenia doprowadza się do przeszczepu. U Czechów wizyta dla porównania 150zl, MyoRing 7600 oboje oczu, wizyty i leki po zabiegu w cenie. Cross 1500zl!!! NIE dla polskich okulistów! BTW przez kilkanaście lat żaden z okulistów nie zorientował się że mam zaawansowany stożek, jeden kazał mi iść do psychiatry.

piotr
|

witam na forum . 2014 czerwiec mialem operacje stozka rogówki przez LASER+tr+cross linking i raz ,ze bardzo dlugo mi sie zrastało donowienie rogowki , dwa ,ze z duzymi problemami cyt " ma pan ekstremalnie skrajny przypadek rogówki skreconej " dziwna nazwa ,ale tak pani doktos powiedziala
niby rogowka sie odbudowala ,ale mam nadal sam nie wiem co w kazdym razie nie widze po zakmnieciu prawego oka . z adwa dni ide do dwoch lekarzy roznie prywatnie aby mogli mi powiedziec co dolega . w pracy zamiast lepiej jest ...... gorzej .
nie wiem jak patzrec na ta klinike jak nmikt nic nie wiedzial a same krople i masci nie daly nic . moje zdanie jest poki co negatywne . 5000 zl za operacje i nie widze . hmmm nie zle .

agata
|

potwierdzam, ze okolaser to chyba najlepsza klinika w polsce, oprócz prof. Szaflika polecam wizyty u dr Gadomskiej lub dr Archackiej :)

Ritka
|

Ostatnio czytałam takie krótkie streszczenie z badań nad cross-linking i muszę powiedzieć że to napawa optymizmem.
To na tym forum ktoś wkleił materiał, podrzucam link:
http://commed.pl/stozek-rog...

maro
|

leczyłem sie w tej klinice i nie jestem zadowolony , dobrali mi złe soczewki twarde pozdro

@:)
|

Rewelacja. Ten prof. Szaflik to naprawdę znawca w dziedzinie okulistyki. To taki drugi prof. Religa w kardiologi.

@ta
|

Jaka cudowna jest technika... dająca szanse na lepsze życie.