OKO i MONITOR komputera - niedobrany duet

2012-05-23 17:26 Agata Joanna Nowicka

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera nie sprzyja oczom. Efekt - uczucie piasku pod powiekami, suche, zmęczone oczy. Jak pracować przy komputerze, aby tego uniknąć?

Przed monitorem zapominamy o mruganiu. Przez to gałka oczna nie jest dostatecznie nawilżona. Jeśli pracujesz w klimatyzowanym pokoju, śluzówka wyściełająca powieki staje się wysuszona.

Oczy szczypią, pieką, są zaczerwienione. Ponadto wpatrywanie się w ekran wymusza nienaturalny sposób pracy oczu. Konsekwencje - rozmyty obraz, podwójne widzenie, łzawienie albo zespół suchego oka, wady wzroku.

Tych skutków można uniknąć, dbając o higienę pracy.

 • Prawidłowo ustaw monitor - powinien się znajdować 50 cm od twarzy. Jego górna krawędź ma być nieco poniżej linii wzroku. Ekran nie może stać na wprost okna, aby nie odbijało się od niego światło słoneczne. Najlepiej ustawić go bokiem do okna.

 • Nie zapominaj o mruganiu. Od czasu do czasu rób sobie przerwy - popatrz raz bliżej, raz dalej, najlepiej na zieleń za oknem. Kręć oczami ósemki albo zakryj je dłońmi złożonymi w łódeczki i popatrz w ciemność.

 • Dbaj o dobre nawilżenie. Gdy oczy są wysuszone, ratuj się kroplami, tzw. sztucznymi łzami. Przyniosą pgę, natychmiast nawilżając gałkę oczną.

 • Rób przerwy. Gdy pracujesz przy komputerze, masz prawo do 5 minut przerwy na godzinę.
 • miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE
  Lala
  |

  Praca przy kompie może być wykańczająca dla wzroku. Szczególnie jeśli trwa po parę ( w moim przypadku paręnaście) godzin dziennie. Dlatego bardzo pilnuję wizyt kontrolnych.

  Belle
  |

  ja uzywam platkow zelowych pod oczy Efektima i jestem zadowolona. tez pracuje przy komputerze i to sie niestety odbija ;p ale produkt jest fajny wiec moze ktorej z was sie przyda, bardzo dobrze odzywia i zdejmuje opuchlizne ^^

  Natunia
  |

  Te komputery i monitory .. niestety tak wygląda teraz praca. Ja zaczęłam brać Gold Luteinę bo martwię się o mój wzrok i też moje samopoczucie gdy czuję zmęczenie po całym dniu pracy w sztucznym świetle przed monitorem.

  aloria
  |

  Też mi polecili te krople w aptece, jak poprosiłam o coś, co złagodzi suchość oczu i uczucie zmęczenia.

  lewo
  |

  Niestety przed komputerem spędzam cały dzień, więc często mam zmęczone i podrażnione oczy.