Laser - skuteczność korekcji [Porada eksperta]

2013-02-23 23:24 Iwona Grabska - Liberek

Czy osoba, który ukończyła 26 lat ma szansę na poprawę wzroku? Wada to: jedno oko - 5D, drugie - 17D. Jakie jest ryzyko powikłań i czy w ogóle tak wysoką wadę można skorygować?

Korekcja laserowa w przypadku krótkowzroczności jest możliwa przy wadach nie wyższych niż -10D (jeśli rogówka jest odpowiednio gruba, to można skorygować wadę rzędu -12D). -17D to wysoka krótkowzroczność. Nie koryguje się tego laserem, ale innymi metodami, których zastosowanie zależy od wielu warunków (m.in. wieku, stanu zdrowia pacjenta). Muszę podkreślić, że korekcja laserowa nie wiąże się z ryzykiem utraty wzroku. Nie ma takiej możliwośći (technika laserowa na to "nie pozwala").

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE