Choroba leniwego oka - gdy jedno OKO widzi prawidłowo, a drugie nie

Choroba leniwego oka zwana jest również amblyopią. Jeśli do 6. roku życia na oko zadziała jakiś szkodliwy czynnik, może dojść do rozwoju leniwego oka; jedno oko widzi wtedy prawidłowo, a drugie nie - następuje obniżenie ostrości widzenia.

Najczęstszymi przyczynami choroby leniwego oka są zaburzenia widzenia i choroby oczu we wczesnym dzieciństwie – zaćma, zez, anizometropia, silny astygmatyzm.

Chorobę leniwego oka trudno jest wykryć

Ze względu na to, że zdrowe oko widzi prawidłowo, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z choroby. Zaawansowana amblyopia powoduje zaburzenia widzenia, a zwłaszcza zaburzenia postrzegania głębi. Mogą wystąpić również problemy z ostrością, postrzeganiem kontrastu oraz wrażliwością na ruch. Niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z postrzeganiem obrazów trójwymiarowych.

Jak wyleczyć leniwe oko?

Leczenie amblyopii polega przede wszystkim na noszeniu specjalnych okularów, opaski na zdrowym oku i wpuszczaniu do zdrowego oka kropli, co zmusza chore oko do pracy. Schorzenie leczy się również, wykonując ćwiczenia mięśni poruszających gałką oczną. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy rozpoczęciu leczenia przed ukończeniem przez dziecko 5 roku życia. Przy leczeniu tego schorzenia pomocne okazują się także niektóre gry komputerowe, podczas których każde oko otrzymuje inne sygnały o świecie wirtualnym, a mózg musi je prawidłowo zestawiać.

Choroby leniwego oka można uniknąć

Warto od małego obserwować dziecko i zgłosić się do okulisty jeśli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój (maluch skarży się, że gorzej widzi, często przeciera oczy). Lekarz sprawdza wtedy ostrość widzenia, ruchomość gałek ocznych i zdolność widzenia obu oczu (lekarz może zakroplić dziecku oczy kroplami z atropiną, by wynik badania był bardziej wiarygodny).

Gdzie szukać pomocy

Zdaniem lekarzy z New York Eye and Ear Infirmary oraz chińskich specjalistów od medycyny naturalnej - w leczeniu leniwego oka z powodzeniem można wykorzystać akupunkturę. Podobno równie dobre efekty co zasłanianie oka opaską, daje nakłuwanie specjalnymi igłami określonych miejsc w obrębie narządu wzroku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
KOli
|

Akupunktura? Nie wiem kto rozsądny zgodziłby się na wbijanie igieł w okolice oka przez jakiegoś szamana.

Paweł
|

W dzieciństwie gdy miałem 2 miesiące poparzyłem się gorącą kawą byłem cały Oblany nią , najbardziej z tego wypadku ucierpiały Oczy , mam przez to lekkiego zeza i niedowidzę na lewe oko , okulista powiedziała mi że Prawe oko przejęło funkcję lewego . A ja głupi byłem że w dzieciństwie nie dawałem sie zbadać ;/ jeździłem chyba 10 razy i ani razu nie dałem sie wyrywałem sie oraz uciekałem jak najdalej . a gdy już zmądrzałem jest za późno , Ps. mam 17 lat ;)

Aleksandra
|

Mój synek ma 6 lat, od września chodzi do zerówki i na ostatniej wywiadówce jego wychowawczyni mówiła mi, że ma problem z przepisywaniem literek i prawidłowym czytaniem. Kiedy podpytywałam małego jak mu idzie, mówił, że jest super, ale nie lubi czytać, bo go bolą od tego oczy. Zapisałam go do okulisty i na razie czekamy. Wiadomo jak to jest z terminami. A ja się denerwuję, bo sama nosiłam przez połowę mojego życia okulary i nie wspominam tego okresu dobrze. Poddałam się zabiegowi laserowej korekcji w klinice przy Grzybowskiej w Warszawie, a wtedy laserowa korekcja nie była jeszcze tak popularna,. Moja matka męki przeżywała, że wzrok stracę albo coś. Ale żyję i dobrze widzę :) Na szczęście świat prze do przodu i okulary u dzieciaka już nikogo nie dziwią. Najważniejsze by dziecko było zdrowe i szczęśliwe (a wada wzroku chorobą nie jest, tak przynajmniej twierdzi NFZ i dlatego też nie refunduje laserowej korekcji), dlatego trzeba poświęcać naszych pociechom jak najwięcej uwagi.