Ta choroba długo daje tylko jeden objaw. Najgorzej jest wieczorem

2023-01-23 13:09

Choroby wątroby rzadko dają objawy w początkowych stadiach, a jeśli już się one pojawią, to z reguły nie są wcale takie oczywiste, łatwo je więc zlekceważyć. Tak jest w przypadku niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby - NAFLD, na którą w Polsce może chorować nawet 9 mln osób. Jednego objawu nie sposób jednak zignorować, ponieważ mocno utrudnia życie.

Ta choroba długo daje tylko jeden objaw. Najgorzej jest wieczorem
Autor: Getty Images Ta choroba długo daje tylko jeden objaw. Najgorzej jest wieczorem

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, w skrócie NAFLD (ang. non-alcoholic liver disease), to obecnie najczęstsza przewlekła choroba tego narządu. W Polsce występuje ona bardzo często, szacuje się, że choruje co 4-5 Polak, a u osób z nadwagą i otyłością odsetek chorych sięga 50 proc. - daje to zawrotną liczbę około 9 mln. chorych.

Wiele osób nie wie o tym, że choruje. Tymczasem niewykryta, a więc i nieleczona NAFLD może prowadzić do poważnych konsekwencji - u części pacjentów przechodzi ona w niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, zaś u niektórych w nieodwracalną marskość wątroby.

Tego objawu NAFLD nie sposób przeoczyć  

NAFLD uznawana jest za chorobę bardzo podstępną, ponieważ stłuszczenie wątroby bardzo długo może nie dawać żadnych objawów - zarówno takich, jakie odczuwa chory, jak i takich, które stwierdza lekarz w trakcie badania. A gdy objawy już się pojawią, to najczęściej jest to zmęczenie, osłabienie, czy wyraźnie gorsze samopoczucie, które łatwo powiązać chociażby ze stylem życia.

Jednego objawu nie sposób jednak nie zauważyć. To swędzenie skóry, które nasila się w określonych porach dnia i zwykle koncentruje na podeszwach stóp i dłoniach, rzadziej w innych lokalizacjach ciała. Wg raportu opublikowanego w RPC Journals skóra najsilniej swędzi wieczorem, po rozgrzaniu ciała (np. gdy leżymy już pod kołdrą), przy czym swędzeniu nie towarzyszy wysypka ani inne zmiany zapalne.

Świąd może być bardzo silny, utrudniać sen, prowadzić do obniżenia nastroju, drapanie może też prowadzić do infekcji naskórka. U kobiet zwykle nasila się przed menstruacją. Takie swędzenie częściowo łagodzi niska temperatura.

Co szkodzi wątrobie?

Świąd może świadczyć również o innych chorobach

W większości chorób wątroby swędzenie nie ma związku z zaawansowaniem choroby - może pojawić się na wczesnym etapie choroby (długo przed jej rozpoznaniem). Warto jednak mieć świadomość, że objaw ten towarzyszy nie tylko NAFLD.

Swędzenie skóry jest również częstym objawem wielu innych chorób wątroby - w tym cholestazy wątrobowej (czyli stanu upośledzonego tworzenia się lub odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy) i pierwotnego zapalenia dróg żółciowych, ale także wirusowego zapalenia wątroby typu C, marskości wątroby czy nowotworów tego narządu.

To także objaw wielu innych chorób przewlekłych, nie tylko chorób skóry (w tym atopowego zapalenia), ale też cukrzycy typu 2. Zwykle można się go pozbyć jedynie lecząc chorobę podstawową, dlatego konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą na postawienie diagnozy.