Napadowość objawów powinna zaniepokoić. Lekarka: uwaga na pięć czerwonych flag

2023-01-16 15:53

Wiele z objawów, jakie wysyła nam nasz organizm, może być nieoczywistych. Łatwo je przez to zignorować, co opóźnia diagnostykę i leczenie choroby. Lekarka wskazuje na 5 ważnych sygnałów, które mogą pojawiać się epizodycznie. Przez to, że nie są charakterystyczne, mogą być ignorowane nawet przez lekarzy.

Napadowość objawów powinna zaniepokoić. Lekarka: uwaga na 5 czerwonych flag
Autor: Getty Images Napadowość objawów powinna zaniepokoić. Lekarka: uwaga na 5 czerwonych flag

Znana polska lekarka przyznała, że diagnoza jednego z pacjentów zajęła jej wiele miesięcy. - Bo jak objawu nie ma cały czas, bardzo łatwo umyka nam zasadniczy problem, z jakim Pacjent się do nas zgłasza – wskazuje dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak w poście na Instagramie. Przyczyną tego stanu rzeczy była napadowość objawów.

- Nie łączymy wszystkiego w całość, a jak dodatkowo w momencie wizyty w gabinecie nie towarzyszy nam nic, to odpuszczamy – napisała ekspertka.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

5 nietypowych objawów, na które zwraca uwagę lekarz

Wiele objawów może towarzyszyć różnym schorzeniom. Niektóre symptomy mogą być nieoczywiste, dlatego łatwo o ich zignorowanie. Jednak pewne symptomy powinny nas zaniepokoić, szczególnie gdy obserwujemy ich napadowość.

Takie symptomy mogą dawać różne układy. Często pojawiają się i znikają, a potem znowu nawracają. Według lekarki Katarzyny Muras-Szwedziak te objawy powinny przykuć naszą uwagę:

  • zmiany skórne – mogą, ale nie muszą występować w trakcie rozwoju różnych schorzeń, mogą również pojawiać się cyklicznie;
  • gorączka – może nie ustępować przez klika dni, a potem zniknąć;
  • bóle stawów – mogą być to bóle o zmiennym nasileniu, ale także wędrujące; lekarka podkreśla, że jednego dnia pacjent nie może się ruszyć, a innego wszystko może być w porządku;
  • ból dłoni lub stóp;
  • biegunki.

O czym mogą świadczyć nietypowe objawy?

Zmiany skórne wcale nie muszą być objawem problemów dermatologicznych. Często mogą być sygnałem chorób autoimmunologicznych takich jak cukrzyca, mogą również zwiastować problemy z wątrobą i zaburzenia hormonalne.

Gorączkę najczęściej łączymy jako główny objawy grypy. Jednak ten symptom może zwiastować poważniejsze choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń, chorobę zapalną jelit czy niedoczynność tarczycy.

Z kolei ból stawów może zwiastować nowotwór kości, fibromialgię, boreliozę, białaczkę czy dnę moczową. Dyskomfort dłoni i stóp może być m.in. objawem neuropatii oraz zapalenia stawów.

Biegunka jest objawem niezwykle powszechnym, przez co łatwo ją zignorować. Zazwyczaj jej przyczyną jest infekcja jelit, jednak nie w każdym przypadku. Biegunka może zwiastować np. alergię, a także nowotwory – raka okrężnicy czy raka trzustki - lub być wynikiem długotrwałego stresu.