Masz takie zmiany na paznokciach? To częste objawy ŁZS

Stan i wygląd paznokci może wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Objaw naparstka, onycholiza, trachyonychia czy poprzeczne rowki w płytce paznokcia określane jako linie Beau - zmiany te, chociaż obejmują paznokcie, mogą zwiastować łuszczycowe zapalenie stawów. Badania dowiodły, że z powodu zajętych paznokci cierpi aż 80 proc. chorych na tę chorobę.

Masz takie zmiany na paznokciach? To częste objawy ŁZS
Autor: Getty Images Zmiany na paznokciach charakterystyczne dla łuszczycy mogą zwiastować ŁZS

Łuszczycowe zapalenie stawów, znane również jako łuszczyca stawowa, to choroba przewlekła, która często towarzyszy łuszczycy. Może mieć różnorodny przebieg - od postaci łagodnej, do postaci ciężkiej, która doprowadza do uszkodzenia stawów i w konsekwencji do niepełnosprawności. Dzięki wczesnemu wykryciu rozwój choroby i jej skutki można ograniczyć.

Warto wiedzieć, że u większości chorych zazwyczaj jako pierwsza pojawia się łuszczyca zwyczajna - jednak w około 30 proc. przypadków jako pierwsze pojawia się ŁZS. 

Poradnik Zdrowie: Żyję z łuszczycą

Zmiany na paznokciach w łuszczycowym zapaleniu stawów

Badania opublikowane w National Library of Medicine dowodzą, że choroby paznokci występują u 40 proc. osób z łuszczycą i aż u 80 proc. pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów. Problemy z paznokciami i łuszczyca paznokci mogą być wczesnym czynnikiem ostrzegawczym, zapowiadającym pojawienie się ŁZS. Możliwe objawy to:

  • naparstkowanie, inaczej objaw naparstka - to zagłębienia na powierzchni płytki paznokcia, związane z zapaleniem macierzy i zarazem najczęstszy paznokciowy objawy ŁZS  
  • onycholiza - odrywanie się płytki paznokcia od jego łożyska, które z reguły zaczyna się przy opuszce
  • trachyonychia - płytka jest szorstka i wygląda jakby miała się pokruszyć
  • linie Beau - poprzeczne zagłębienia i rowki w płytce paznokciowej
  • onychomadeza - całkowite spełznięcie paznokcia
  • plamy olejowe/łososiowe - to przebarwienia w obrębie łożyska, zwykle przezroczyste lub żółtawoczerwone
  • białe plamki na paznokciach
  • smugi pod paznokciem przypominające wbitą drzazgę  - to tzw. linijne wybroczyny podpaznokciowe.
  • hiperkeratoza podpaznokciowa - stan, kiedy naskórek pod paznokciem nadmiernie się złuszcza.

Warto wiedzieć, że zmiany te mogą występować zarówno na paznokciach rąk, jak i stóp. Podobne objawy występują również w innych chorobach dermatologicznych, dlatego przed postawieniem diagnozy konieczna jest pełna diagnostyka różnicowa.

Pozostałe objawy ŁZS

Łuszczycowe zapalenie stawów daje również szereg innych, charakterystycznych objawów, przede wszystkim w obrębie narządu ruchu - to przede wszystkim one powinny skłonić do wizyty u lekarza. Choroba może obejmować jeden lub wiele stawów i może przebiegać z okresem zaostrzenia i remisji.

Dla ŁZS charakterystyczne są takie objawy jak ból, obrzęk i sztywność stawów przy jednoczesnym ograniczeniu ich ruchomości. Innym charakterystycznym objawem jest ból i tkliwość pięt, kręgosłupa czy okolicy połączenia żeber  z mostkiem, wynikający z zapalenia przyczepów ścięgnistych, a więc miejsc, w których ścięgna, więzadła lub torebki stawowe przyczepiają się do kości.

Niekiedy choroba zajmuje stawy, ścięgna i tkankę palca, który wówczas puchnie, robi się bolesny - taki palec określany jest jako "palec kiełbaskowaty".