Leczenie raka jelita grubego: immunoterapia

2021-01-10 16:09 Materiał sponsorowany

Immunoterapia jest metodą leczenia polegającą na mobilizowaniu komórek układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem.

Spis treści

  1. Skutki uboczne leczenia immunoterapią

Sprawny układ immunologiczny człowieka potrafi rozpoznać komórki nowotworowe i powinien je zniszczyć (podobnie jak bakterie, wirusy czy inne drobnoustroje). Jednak sprawny układ immunologiczny posiada również mechanizmy hamujące jego nadmierną aktywność. Ta regulacja jest potrzebna, aby nie doszło do nadmiernej aktywności układu immunologicznego, czyli tzw. autoagresji. Nowotwory wykorzystują ten mechanizm, wygaszając aktywność układu immunologicznego. Immunoterapia odpowiada za odblokowanie mechanizmów hamowania układu immunologicznego. Zdolność rozpoznawania komórek nowotworowych zostaje przywrócona  i organizm może podjąć walkę z chorobą. Immunoterapia jest dość nowym podejściem w leczeniu nowotworów, nadal nie wiadomo, dlaczego jest skuteczna tylko u części pacjentów.

U pacjentów z rakiem jelita grubego immunoterapię stosuje się w przypadku stwierdzenia zaburzenia genetycznego zwanego niestabilnością mikrosatelitarną (MSI-H, wynikający z nieprawidłowego funkcjonowania systemu naprawy DNA).

Skutki uboczne leczenia immunoterapią

Immunoterapia nie działa bezpośrednio na komórki nowotworowe, ale na komórki układu immunologicznego, aktywując go. W trakcie leczenia może dojść do nadmiernej aktywacji układu immunologicznego, czego skutkiem mogą być powikłania zapalne o charakterze autoagresji.  Dlatego bardzo ważne jest, aby przed leczeniem poinformować lekarza onkologa o wszelkich przewlekłych chorobach zapalnych. Choroby na podłożu autoagresji mogą zaostrzyć swój przebieg w trakcie immunoterapii. Najczęstsze działania niepożądane immunoterapii dotyczą skóry, układu pokarmowego, gruczołów wydzielania wewnętrznego (tarczyca, trzustka, przysadka, nadnercza), wątroby oraz płuc.