Jak uniknąć przedwczesnej śmierci? Wystarczy jedna zmiana

2023-01-10 11:09

W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku przedwcześnie umiera około 900 tys. osób. Za przedwczesną śmierć uznaje się przypadek, gdy ktoś umiera przed osiągnięciem średniej wieku dla danego kraju. Aż połowy przypadków śmierci można uniknąć - wystarczy wprowadzić odpowiednią zmianę.

Jak uniknąć przedwczesnej śmierci? Wystarczy jedna zmiana
Autor: Getty Images Jak uniknąć przedwczesnej śmierci? Wystarczy jedna zmiana

Średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych wynosi 75 lat, a z danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że aż 900 tys. Amerykanów umiera przedwcześnie. Zazwyczaj powodem przedwczesnej śmierci są te same, powtarzalne czynniki. Co więcej, zdaniem CDC można zapobiec nawet 40 proc. tych przypadków.

Biedni umierają szybciej?

Długość naszego życia zależy od wielu czynników, a jednym z nich są warunki, w których żyjemy, pracujemy i spędzamy wolny czas. Obejmują one nasze wykształcenie, dochody, warunki mieszkaniowe i dostęp do opieki zdrowotnej. Uwarunkowania te odgrywają znaczącą rolę w oczekiwanej długości życia.

Z badań wynika, że osoby żyjące w ubóstwie są bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby o wyższych dochodach. Niższe dochody często związane są z większym stresem, gorszą jakością żywienia i utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej. 

Okazuje się, że w wielu przypadkach przedwczesnej śmierci można zapobiec. W krajach rozwiniętych śmiertelność spada dzięki znacznemu postępowi w medycynie, ale ważne jest także to, co sami dla siebie możemy zrobić każdego dnia.

Dr Seema Bonney, założycielka Anti-Aging & Longevity Center w Filadelfii tłumaczy, że najbardziej narażone na przedwczesną śmierć są „osoby z nadwagą lub otyłością, osoby ze złymi nawykami stylu życia, dużym codziennym stresem, wszyscy z genetycznymi czynnikami powodującymi ciężką chorobę".

Jak uniknąć przedwczesnej śmierci?

Pamiętajmy, że my sami możemy zrobić wiele. Lekarz rodzinny Toni Mitchell z Holistic Wellness Strategies radzi, abyśmy unikali ryzykownych zachowań i pamiętali o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, niepisaniu SMS-ów podczas jazdy oraz unikaniu narkotyków i alkoholu.

Czynników, które mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci jest wiele. Do tych najgroźniejszych zalicza się palenie, nadmierne spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i otyłość. Uświadomienie sobie zagrożeń związanych z tymi zachowaniami może pomóc cieszyć się życiem zdecydowanie dłużej.

Istotne są także inne czynniki, na które nie zawsze mamy wpływ. Mowa o stresie, który szkodliwie działa na serce, układ trawienny i hormonalny, zaburza cykl snu i uniemożliwia organizmowi powrót do homeostazy, a stąd już tylko krok do rozwoju chorób serca, cukrzycy, zespołu jelita drażliwego, zaburzeń autoimmunologicznych i chorób neurodegeneracyjnych.

Ważne jest, aby znaleźć czas na odpoczynek i relaks oraz nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem.

Kolejny ważny aspekt to badania kontrolne. To temat często bagatelizowany, jednak świadomość, że profilaktyka naprawdę ratuje życie powinna skłonić do tego, by takie badania wykonywać przynajmniej raz w roku. 

Zdrowa dieta to dłuższe życie

Nie jest tajemnicą, że właściwa i zbilansowana dieta pomaga zachować dobre zdrowie na dłużej, a to przekłada się także na długość życia. Wysokie spożycie przetworzonej żywności i alkoholu wiąże się ze wzrostem zachorowań na choroby serca, cukrzycę czy raka. Są to choroby, które w wielu przypadkach prowadzą do przedwczesnej śmierci. Dieta oparta na owocach, warzywach i zdrowych białkach z uwzględnieniem prawidłowego nawodnienia organizmu daje dłuższe i lepszej jakości życie.

„Zbilansowana dieta jest ważna dla utrzymania prawidłowej masy ciała i zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych. Istnieje wiele różnych przyczyn przedwczesnej śmierci, ale jedną z najbardziej możliwych do uniknięcia jest zła dieta" - tłumaczy dr Mitchell.