Mononeuropatia to uszkodzenie nerwu, przekazującego informacje z mózgu do innych narządów

2011-10-24 10:14

Mononeuropatia jest rodzajem neuropatii – choroby, u której podłoża leży uszkodzenie nerwu przekazującego informacje z mózgu i rdzenia kręgowego do różnych narządów. Zaburzeniu ulegają funkcje odbierania lub przekazywania informacji przez komórki nerwowe.

Mononeuropatia to uszkodzenie nerwu, przekazującego informacje z mózgu do innych narządów
Autor: thinkstockphotos.com

Mononeuropatia to rodzaj niedowładu powstałego na skutek uszkodzenia jednego nerwu na poziomie nerwów obwodowych. Przyczyną choroby może być uraz, ucisk na nerw spowodowany urazem lub obrzękiem (tzw. zespół uciskowy), niedokrwienie, infekcja oraz zapalenie nerwu. Mononeuropatie dotykają najczęściej osoby starsze, chorych na cukrzycę, a także nosicieli wirusa HIV.

Mononeuropatia - rodzaje

W kończynie górnej neuropatia najczęściej dotyka nerwu łokciowego, promieniowego oraz nerwu pośrodkowego (zespołu cieśni nadgarstka). Mononeuropatia może powstać np. na skutek przerośnięcia więzadła, które powoduje bezpośredni ucisk nerwu. W nazewnictwie medycznym wyróżnia się mononeuropatię mnogą, inaczej zwaną neuropatią wieloogniskową oraz mononeuropatią multiplex, które charakteryzuje się niesymetrycznym uszkodzeniem kilku różnych nerwów. Zdarza się to najczęściej w przebiegu szpiczaka mnogiego czy zapaleniu guzkowym okołotętniczym. W zależności od miejsca występowania można wyróżnić mononeuropatię kończynową, czaszkową, mnogą oraz z ucisku.

Mononeuropatia - przebieg i objawy

Neuropatie dają objawy zależnie od miejsca występowania uszkodzenia nerwu. W przypadku neuropatii nerwu pośrodkowego (tzw. zespół cieśni nadgarstka) obserwuje się ból nadgarstka, mrowienie palców wskazującego i środkowego podczas prób ruchów ręką. Dolegliwości wyczuwalne są także nocą. Choroba umiejscowiona w nerwie promieniowym daje o sobie znać drętwieniem i mrowieniem zewnętrznej części dłoni. Mononeuropatia nerwu łokciowego (tzw. zespół ciasnoty kanału nerwu łokciowego) objawia się mrowieniem oraz drętwieniem palca serdecznego i małego. Warto zaznaczyć, że w przypadku każdej neuropatii uszkodzenie nerwu powoduje osłabienie i zanik niektórych mięśni ręki.

Leczenie mononeuropatii

Neuropatie kończyny górnej powstałe na skutek ucisku nerwu wymagają często wykonania zabiegu chirurgicznego. Pomocna jest także rehabilitacja, fizjoterapia, masaże, sollux oraz zaopatrzenie ortopedyczne ręki. W celu łagodzenia dolegliwości bólowych stosuje się farmakoterapię. Warto wiedzieć, że objawy mononeuropatii pojawiają się nagle, ale tak samo mogą ustąpić samoistnie po kilku miesiącach.