Drętwienie i mrowienie rąk oraz nóg, zwiastuje ważny niedobór. Sprawdź poziom tej witaminy

2023-03-29 12:43

Bez niej organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jest szczególnie istotna dla układu nerwowego. Wiele osób ignoruje objawy związane z jej niedoborem. Warto je znać, ponieważ zbyt niskie stężenie tej witaminy w organizmie, może być niebezpieczne dla zdrowia.

Drętwienie i mrowienie rąk oraz nóg, zwiastuje ważny niedobór. Sprawdź poziom tej witaminy
Autor: Getty Images Drętwienie i mrowienie rąk oraz nóg, zwiastuje ważny niedobór. Sprawdź poziom tej witaminy

Witamina B jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada m.in. za działanie nerwów i wygląd skóry, pracę układu odporności, wsparcie układu krążenia. Bierze również udział w syntezie DNA i powstawaniu czerwonych krwinek.

Niestety, w Polsce nawet 1 na 5 osób może być narażona na niedobór witaminy z grupy B. Wiadomo jednak, kto jest narażony na ten stan.

Zdrowo Odpytani: Zmęczenie, apatia, ospałość? Może brakować ci witamin z grupy B

Charakterystyczne objawy niedoboru witaminy B

Szczególnie ważne witaminy z grupy B są dla funkcjonowania układu nerwowego. Ich niedobór może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, a co za tym idzie – doprowadzić do neuropatii lub polineuropatii. Dla tego procesu charakterystyczne są objawy takie jak mrowienie i drętwienie kończyn tzw. parestezje.

– Neuropatia często zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie jest już bardzo trudne. Głównymi barierami we wczesnym wykrywaniu choroby, jak i jej przyczyny – niedoboru witaminy B, jest przede wszystkim nieświadomość pacjentów, że objawy takie, jak mrowienie, pieczenie, drętwienie kończyn, kłucie czy skurcze mięśni powinny ich zaniepokoić – ostrzega dr n. med. Joanna Wójcik-Odyniec, specjalistka w zakresie chorób wewnętrznych i diabetologii.

Zazwyczaj symptomy neuropatii można odczuwać w stopach i dłoniach. Mogą nasilać się także w trakcie snu. - Niestety w niektórych przypadkach uszkodzenia nerwów mogą być nieodwracalne, stąd tak ważna wczesna diagnoza i podjęcie leczenia – zaznacza ekspertka.

Osoby szczególnie narażone na niedobór witaminy B

Wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi na nietypowe symptomy, jakie wysyła im organizm. - Osoby zmagające się z niedoborem witamin z grupy B często bagatelizują objawy, nie potrafią ich nazwać, a z czasem do nich przywykają bądź postrzegają jako naturalne w ich wieku. Niska świadomość konsekwencji niedoborów witamin B1, B6 i B12 stanowi wyzwanie w ich diagnozowaniu – podkreśla dr n. med. Wójcik-Odyniec.

Szczególnie narażone na niedobór witamin z grupy B są:

By zadbać o właściwe stężenie witamin z grupy B w organizmie, warto dodać kilka produktów do codziennej diety. Najlepiej sięgać po pełnoziarniste produkty, jaja, ryby, warzywa liściaste, soję.

Bogate w witaminę B są także owoce, czyli banany, jabłka, brzoskwinie, ale także orzechy – zarówno włoskie, jak i ziemne.