Larwoterapia: leczniczy opatrunek z larw

2012-11-05 19:14 Bartosz Palocha

Medycyna niekonwencjonalna cieszy się coraz większą popularnością. Wśród tego typu metod leczenia na szczególną uwagę zasługuje larwoterapia.

Larwoterapia polega na stosowaniu opatrunku z larw much plujek. Efektem tej metody jest szybkie gojenie się otwartych ran i odleżyn.

Jak przebiega larwoterapia?

Na ranę przykłada się larwy, które są przykrywane szczelnym opatrunkiem. Pozostawia się je na kilka dni. W tym czasie larwy oczyszczają ranę z martwych tkanek. Nie mając aparatu zębowego, rozpuszczają je za pomocą wydzielanych przez siebie enzymów. Larwy usuwają martwe tkanki znacznie precyzyjniej niż może wykonać to chirurg.

Wydzieliny larw zawierają także substancje o charakterze antybakteryjnym i stymulującym gojenie. Zastosowanie larw jest bezpieczne z uwagi na to, że larwy żywią się głównie martwymi tkankami. Podczas noszenia opatrunku z larw chory może odczuwać delikatne łaskotanie lub ból.

Czy larwoterapia jest często stosowana?

W Ameryce larwoterapia jest już stosowana od kilku lat. Również niemieccy lekarze z powodzeniem ją stosują. W Polsce powstaje obecnie coraz więcej prywatnych klinik oferujących tę metodę. Z larwoterapii korzystają często osoby uczulone na antybiotyki. Metoda ta daje bardzo dobre efekty w oczyszczaniu martwicy u chorych ze stopą cukrzycową, z odleżynami i owrzodzeniami podudzi. Znane jest również stosowanie larw w przypadku różnego rodzaju ran urazowych i zakażeń układu kostnego.

Super Express
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
grzegorz
|

polecam www.hirudon.com
znani z leczenia larwami

Kuba
|

Polecam larwy z firmy Biomantis z Krakowa w postaci opatrunków,
Metoda jest skuteczna, bezpieczna i komfortowa :)
Produkcja w laboratorium na terenie Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie, laboratorium spełnia wymagania GMP

Agnieszka
|

Sprawdziłam. Larwy z firmy Biollab sprawdzone od 2006 roku przez wielu lekarzy i naukowców.

Ania
|

Oczywiście, że to skuteczna metoda i do tego bezpieczna. Polecam larwy od Biomantis z Krakowa.