Kręgarstwo (chiropraktyka) - pomoc dla kręgosłupa

2011-02-08 9:37 Grażyna Goszczyńska-Bruzik | Konsultacja: Paweł Białek, fizjoterapeuta zajmujący się bólami kręgosłupa i stawów

Znasz kogoś, kto z bólem kręgosłupa szuka ratunku u kręgarza? Kręgarstwo, czyli chiropraktyka nie jest wcale czarną magią. Naprawdę pomaga! Trzeba tylko dobrze wybrać specjalistę terapii manualnej.

Choć terapia manualna, czyli kręgarstwo lub chiropraktyka, staje się coraz powszechniejsza – wciąż budzi wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na fakt, że niekiedy zajmują się nią osoby bez właściwego przygotowania. Tymczasem zabieg prawidłowo i fachowo przeprowadzony może nie tylko uwolnić od bólu kręgosłupa, stawów czy też korzonków, ale nawet uratować przed operacją. Kręgarstwo stosowane jest najczęściej w leczeniu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Polega na ręcznym manipulowaniu w obszarze kręgosłupa w celu ustawienia kręgów w taki sposób, aby nie uciskały nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego. Terapia manualna pozwala również na przywrócenie ruchomości stawów i więzadeł, jest skuteczną alternatywą dla preparatów przeciwbólowych

Posłuchaj, na czym polega terapia manualna, i kto może z niej skorzystać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wpływ chorób kręgosłupa na cały organizm

Terapia manualna opiera się na teorii (potwierdzonej przez medycynę tradycyjną), że część chorób spowodowana jest dysfunkcją kręgosłupa, od którego odchodzą włókna nerwowe łączące się ze wszystkimi częściami ciała. Nerwy rdzeniowe zlokalizowane w różnych odcinkach kręgosłupa mają wpływ na cały organizm, m.in. na oczy, uszy, jamę ustną, głowę, ale również na organy wewnętrzne, takie jak przepona, żołądek, wątroba, śledziona, jelita czy nerki. Ucisk na włókna nerwowe spowodowany nieprawidłowo ustawionymi kręgami może powodować wiele różnych przypadłości i przyczyniać się do chorób. Problemy są ściśle związane z lokalizacją i stopniem uszkodzenia układu kostnego. I tak uszkodzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą wywoływać bóle i zawroty głowy, szum, dzwonienie w uszach, drżenie i brak siły w rękach; z kolei uszkodzenia w odcinku piersiowym objawiają się bólem w klatce piersiowej, dusznością, płytkim oddechem, bólem nóg.

Ważne

Dlaczego chorują młodzi i starzy

Niestety, wraz z upływem lat nasz aparat ruchowy ulega degeneracji: sztywnieją więzadła i mięśnie, pojawiają się zwyrodnienia kręgosłupa, którego dyski ulegają spłaszczeniu. Ale dolegliwości nie zawsze są związane z wiekiem. Lekarze biją na alarm – w obecnych czasach problemy z układem kostnym mają również bardzo młodzi ludzie. Winę za to ponosimy my sami, a konkretnie nasz styl życia. Ból i dolegliwości kręgosłupa powstają najczęściej na skutek takich czynników, jak otyłość (nadmierne obciążenie kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych), praca siedząca (wielogodzinne utrzymywanie nieprawidłowej pozycji siedzącej), uprawianie sportu bez przygotowania, zwłaszcza bez odpowiedniej rozgrzewki, ciężka praca fizyczna, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Panaceum na wszystkie problemy jest ruch – dzięki niemu nie będzie dodatkowych kilogramów, a stawy będą sprawne przez lata.

Podstawowe techniki w kręgarstwie

Terapia manualna polega na czterech podstawowych technikach leczniczych, zwanych chwytami. Mają one przywrócić normalną ruchomość w zablokowanych segmentach kręgosłupa albo stawach kończyn. W tym celu wykorzystuje się: masaż – należy jednak pamiętać, że nie jest to typowy masaż klasyczny, ale specjalnie opracowany masaż leczniczy; metodę trakcji – polega ona na rozciąganiu kręgosłupa na specjalistycznym stole, metoda ta uwalnia nerwy uciśnięte przez poprzesuwane kręgi; mobilizację – czyli powtarzanie specjalistycznych ruchów w dowolnym segmencie kręgosłupa bądź stawów, które ma na celu poprawę ich ruchomości, więc tym samym zlikwidowanie zaburzeń w tym odcinku; manipulację – to działania mające na celu uwolnienie uciśniętego dysku lub nerwów, co pozwala na szybkie pozbycie się bólu. Tej technice w czasie zabiegu czasem towarzyszy charakterystyczne „kliknięcie” lub chrupnięcie w stawie, jest to spowodowane nagłym rozsunięciem przylegających do siebie powierzchni stawowych.

Wybór odpowiedniego specjalisty terapii manualnej

Znalezienie dobrego specjalisty w dziedzinie kręgarstwa nadal jest wyzwaniem. Przy wyborze należy kierować się zdrowym rozsądkiem, unikając tzw. „ludowych” kręgarzy, będących najczęściej samoukami. Nieodpowiedzialna manipulacja w obszarze kręgosłupa, zamiast pomóc, może zaszkodzić, w związku z czym przed oddaniem się w ręce terapeuty należy sprawdzić, czy ma dyplomy i certyfikaty ukończenia specjalistycznych szkoleń. Jak podkreślają specjaliści, terapia manualna tym się różni od „ludowego kręgarstwa”, że profesjonalista przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu przeprowadzi badanie fizykalne – ortopedyczne czy też neurologiczne.
Na pierwszą wizytę do kręgarza warto zgłosić się ze zdjęciem rentgenowskim, rezonansem magnetycznym albo badaniem przeprowadzonym tomografem komputerowym. Chociaż doświadczony terapeuta może z wielkim prawdopodobieństwem stwierdzić chorobę, opierając się jedynie na objawach i przeprowadzonych badaniach fizykalnych, to profesjonalne badania zawsze są bardzo pomocne. Badania fizykalne polegają m.in. na ocenie postawy ciała poprzez sprawdzenie ułożenia łopatek i położenia miednicy (pomaga to np. w stwierdzeniu skoliozy), sprawdzeniu długości kończyn dolnych (różnica w długości nóg może być fizjologicznie uwarunkowana, ale może być też skutkiem skośnie ustawionej miednicy).

Terapia manualna może być stosowana bez względu na wiek pacjenta

W terapii manualnej nie ma ograniczeń wiekowych. Najczęściej u terapeuty pojawiają się ludzie z bólem kręgosłupa odcinka lędźwiowego, gdzie wypadnięcie dysku na poziomie L4–L5 powoduje czasem ucisk na nerw kulszowy, który biegnie od kręgosłupa do nogi. Terapia może być stosowana w przypadkach występowania nieprawidłowości w odcinku kręgosłupa, w początkach dyskopatii, przy wszelkich objawach przeciążenia określonych odcinków mięśni, przykurczach, niewłaściwych nawykach ruchowych i oddechowych, przy wadach postawy, a także wszelkiego rodzaju bólach pochodzenia kręgosłupowego. Terapeuta w zależności od schorzenia manipuluje kręgami w obszarze kręgosłupa szyjnego, piersiowego, a także lędźwiowego, wykonuje też mobilizację na kościach miednicy, nogach albo rękach. Zabieg ze względu na swój charakter czasem może być bolesny, zwłaszcza przy mocno napiętych mięśniach. Ból mogą sprawiać pierwsze ruchy masażysty czy też rozciąganie kręgosłupa. Po zabiegu terapii manualnej pacjent może jeszcze przez kilka dni czuć się obolały na skutek ingerencji w mięśnie.

Zdaniem eksperta
Paweł Białek, fizjoterapeuta zajmujący się bólami kręgosłupa i stawów

Ruszać się trzeba

Doświadczony terapeuta w trakcie zabiegu nie używa siły fizycznej, lecz osiąga efekty przez rozmasowywanie i rozciąganie poszczególnych mięśni i stawów. Metoda siłowa może przynieść więcej szkody niż pożytku i bywa dowodem na to, że stosujący ją terapeuta jest niedouczony lub niepewny tego, co robi. Terapia manualna powinna być połączeniem medycyny tradycyjnej i specjalnych technik manualnych, jak również wykonywanych samodzielnie przez pacjenta ćwiczeń i nieustannej dbałości o kręgosłup. Tylko wtedy będzie skuteczną metodą leczenia wielu przewlekłych schorzeń w obszarze kręgosłupa i stawów. Wizyta u kręgarza, nawet jeśli przyniesie znakomite efekty, nie powinna nas zwalniać z uprawiania sportu – dla kręgosłupa szczególnie korzystne jest pływanie i gimnastyka rehabilitacyjna, a także utrzymywania prawidłowej wagi ciała.

Przypadki nie dla kręgarza

Należy pamiętać, że kręgarstwo nie stanowi panaceum na wszystkie choroby! Czasem zmiany chorobowe są tak znaczne, że konieczna jest operacja chirurgiczna (tak właśnie dzieje się w przypadku np. przepukliny kręgosłupa czy też przy powikłaniach neurologicznych). Do przeciwwskazań dla terapii manualnej zaliczają się także stany nowotworowe i zapalne kręgosłupa, złamania, stany pooperacyjne i zaawansowana osteoporoza. W niektórych sytuacjach możliwa jest współpraca terapeuty z lekarzem tradycyjnym.

Czas trwania terapii manualnej

Zabieg terapeutyczny wraz z badaniem trwa 20–30 minut. Czas i liczba seansów terapeutycznych są uzależnione od stanu pacjenta, ale najczęściej do przywrócenia pełnej sprawności lub całkowitego uwolnienia od bólu chiropraktyk potrzebuje ok. 5 zabiegów. Potem zapobiegawczo należy pojawiać się na wizytach kontrolnych mniej więcej raz na 2 miesiące.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wlkq
|

Piszą farmazony. Z tymi dziećmi spokojnie idzie się do fachowca metod bobath/ vojta i zrobią wszystko wg międzynarodowych standardów. U dorosłych ból głowy, spokojnie fizjoterapeuta metodami powięzi zrobi takie efekty że będzie się czuło o niebo lepiej. Ok może tutaj rekomendację daje fizjoterapeuta ale wtedy fizjo mógł zostać ktoś po weekendowym kursie (żałosne). Przeciwwskazania do kręgarstwa to dyskopatia, odpowiednia metoda fizjoterapii i troszkę własnej pracy i dyskopatia jest wyleczona ale oczywiście trzeba pamiętać ze była i nie będzie się idealnie sprawnym jak przed.

q
|

Kręgarz może zaszkodzić [nawiasem mówiąc, lekarze też potrafią zaszkodzić -tyle że mają dyplom], jednak po co te pieniactwo "Konsultant tekstu jest kręgarzem" - z tego co widzę konsultant to fizjoterapeuta zajmujący się bólami kręgosłupa i stawów, a to nie to samo.

Mama
|

Proszę mi powiedzieć, ile Pani niemowlę miało, gdy poddała Pani zabiegowi? Kiedy przyszła poprawa? Mój syn był dzisiaj u specjalisty i blokad miał sporo po ciężkim porodzie...

Kasia
|

Jaka szkoła w Polsce szkoli chiropraktyków? czy ktoś nadzoruje ich pracę i sprawdza kwalifikacje? W zyciu nie zdecyduję się na wizytę u kręgarza który sam siebie reklamuje ,że ma doświadczenie bo pracuje 20 lat i ma efekty!!! Dla mnie musi mieć dyplom konkretnej uczelni z nadzorem a nie prywatnego stowarzyszenia czy towarzystwa!!! Tacy ludzie zajmują miejsce wykwalifikowanym masażystom i fizjoterapeutom,przyjmują w kilku miastach Polski to już świadczy o tym,że są niewiarygodni. To dla nich biznes,bez nadzoru,bez kontroli.

S.
|

Chiropraktyka to świetna metoda - przynajmniej moim zdaniem.
Też mnie poskładali i to tylko dzięki tej metodzie.
Poddałem się tej metodzie w Gabinecie Terapii Manualnej Pana Stanisława Pikulskiego.
Świetny fachowiec, tak a propos.
:)

Kasia
|

Mój tata od lat narzeka, że bolą go korzonki ale nigdy nei chciał się wybrać do specjalisty. W końcu każdy się starzeje… udało mi się go przekonać do przychodni kreg clinic i tam zabiegami wlasnie chiropraktycznymi "poskładali" tatę:) do tej pory mi dziekuje ze go tam zaprowadziłam:) serio na bole kręgosłupa to jest rewelacja!

asia
|

Chodze regularnie od 2 lat do kregarza, dzieki niemu moge normalnie funkcjonowac. Minely mi migreny i bole kregoslupa. Moje niemowle tez mialo terapie manualna bo mialo blokade w odcinku szyjnym po ciezkim porodzie, po samym zabiegu skonczyly sie nieprzespane noce. Polecam niedowiarkom

A.
|

Doświadczyłem na własnej skórze polepszenia stanu kręgosłupa dzięki wizycie u kręgarza. Prawidłowo przeprowadzony zabieg przez osobę z kwalifikacjami od tysiecy lat pomagał i nadal będzie służył chorym. Nieuzasadnione jest podważanie samej terapii przez kilku szarlatanów bez dyplomu. Każdy sam dobiera kręgarza. Niedouczonych lekarzy rowniez nie brakuje, a nawet jest ich nieproporcjonalnie wiecej. Jesli ktoś traci życie przez kręgarza czy lekarza podczas operacji to robi to na własna odpowiedzialność i nic życia nie wróci. Według statystyk w Polsce, rośnie liczba pozwów przeciwko lekarzom. Jesli ktoś wsiada do ambulansu z dobra wiarą i traci życie po podaniu pavulonu to jego sprawa. Tak samo jak ginie w zaufaniu do lekarza po chemioterapii z powodu zatrucia toksynami.

Pan powyżej chyba zapomniał o swoich korzeniach i posłuchał głosu medycyny tzw "konwencjonalnej" która pomimo naprawdę wspaniałych dokonań naukowców jednak słabo radzi sobie w profilaktyce chorób, a jej lekarstwem na wszystko są horrendalnie kosztowne operacje czy leki syntetyczne, doskonały biznes korpo-farmacji.

fizjoterapeuta
|

To właśnie kręgarstwo może doprowadzić do operacji! Są nawet przypadki bezpośrednich zgonów po kręgarzach (Zakopane, Jasło, Warszawa), nie wspomnę o licznych uszkodzeniach więzadłowych po takich magikach. Co do powyższego artykułu - Konsultant tekstu jest kręgarzem, więc trudno by tego nie zachwalał. Żenada! Świadczy to o poziome specjalistów, którzy piszę na tym portalu artykuły. Nawiasem mówiąc, proszę nie stawiać znaku równości pomiędzy terapią manualną a kręgarstwem.