Detoks profesjonalny w SPA - nowoczesne zabiegi, metody i kosmetyki

2011-10-25 11:35

Detoks czyli oczyszczanie organizmu staje się coraz modniejszy. Coraz więcej się o tym mówi, pisze, a ośrodki SPA i salony odnowy prześcigają się w propozycjach coraz to nowszych zabiegów: od naturalnej fitosauny, przez kosmetyki detoksykujące, aż po hydrokolonoterapię. Sprawdź, jakie zabiegi oczyszczające organizm oferują ośrodki i salony SPA.

Detoks profesjonalny w SPA - nowoczesne zabiegi, metody i kosmetyki
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Detoks w SPA pomoże na zmęczenie i słabość
  2. Detoks naturalny czyli fitosauna
  3. Detoks z tubki czyli kosmeceutyki detoksykujące
  4. Detoks magnetyczny - Ion Detox
  5. Hydrokolonoterapia - płukanie jelita grubego

Ośrodki i hotele SPA , medical-SPA i salony SPA z roku na rok oferują coraz więcej zabiegów oczyszczających. Na liście pojawiają się coraz to nowe, tajemniczo brzmiące nazwy recept na odnowę poprzez detoks. A wszystko po to, by pomóc ci usunąć z organizmu toksyny i zdobyć nowe siły do pracy. Przyjrzyjmy się na czym polegają recepty najczęściej polecane przez specjalistów?

Detoks w SPA pomoże na zmęczenie i słabość

Niekorzystne warunki zewnętrzne i niezdrowa dieta, prowadzą do egzystencji na granicy możliwości organizmu. To powoduje, że trawienie i wchłanianie odbywa się w warunkach sprzyjających powstawaniu różnego rodzaju toksyn. Jeśli gromadzą się one przez długi okres czasu może dojść do zatrucia organizmu i zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

Postępujące pogorszenie wydajności ustroju prowadzi do osłabienia, apatii, zmęczenia. Organizm traci siły obronne i staje się podatny na infekcje i różne choroby. Słabnie także układ nerwowy i może pojawić się nawet depresja. W takim momencie wkracza farmakologia i rozpoczyna się walka z wiatrakami.

Niestety rzadko kto wie, że głównym sprawcą osłabienia organizmu są nagromadzone toksyny, których ustrój nie potrafi się sam pozbyć. Główne filtry: wątroba, nerki, skóra i płuca nie są w stanie samodzielnie się oczyścić. W takich sytuacjach pomocne mogą być zabiegi, które usprawnią fizjologię i poprawią kondycję organizmu.

Detoks naturalny czyli fitosauna

Fitosauna to ekologiczna metoda pochodząca jeszcze z czasów starożytnych. Medium oczyszczającym jest w tym wypadku para nasycona ziołami o silnych właściwościach drenujących i pobudzających aktywność gruczołów. Właściwą kąpiel parowo-ziołową poprzedza inhalacja ze specjalnej kompozycji roślin leczniczych, która bezpośrednio zaostrza receptory cieplne błon śluzowych dróg oddechowych. Sprzyja to pęcherzykowej wymianie powietrza, poprawia działanie błony śluzowej, wpływa na termoregulację ciała. Wysoka temperatura pary wodnej powoduje otwarcie porów w skórze, a mieszanka odpowiednio dobranych ziół stymuluje wydzielanie toksyn. Gorąca para pobudza układ krążenia, a naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych poprawia ich elastyczność i zwiększa przepływ krwi przez wszystkie narządy. Nasila się praca gruczołów potowych, łojowych, aktywują procesy metaboliczne i wraz z potem z wnętrza organizmu wydostają się toksyny. Zabieg kończy masaż całego ciała balsamem ziołowym oraz porcja oczyszczającej parzonej zielonej herbaty. Efekty cyklu zabiegów odbytych w fitosaunie są widoczne niemal od razu. Człowiek czuje się rześko i lekko. Ciało jest odmłodzone, a nastrój ulega natychmiastowej poprawie.

Detoks z tubki czyli kosmeceutyki detoksykujące

Kosmetyki o właściwościach detoksykujących to nowość ostatnich lat. Są to preparaty spełniające niejako podwójną rolę: wpływają korzystnie zarówno na zdrowie jak i urodę. Wyróżnia je bogaty i bardzo innowacyjny skład. Substancje występujące w kosmeceutykach detoksykujących są często mało znanymi osiągnięciami biotechnologii. Wszelkie składniki aktywne podawane są w dużych stężeniach. Preparaty nie tylko pielęgnują, ale też stymulują regenerację, pobudzają odporność, opóźniają procesy starzenia, zapobiegają powstawaniu cellulitu i zmarszczek. Specjalistyczne kosmeceutyki proponowane są w połączeniu ze specjalnie dobranymi zabiegami w renomowanych salonach spa.

Detoks magnetyczny - Ion Detox

To metoda oczyszczania oparta na zasadzie zachowania pola magnetycznego organizmu. Zgodnie z jej przesłaniem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie jonów o ładunku dodatnim i ujemnym między poszczególnymi tkankami. Dotyczy to wszelkich płynów, ale także substancji szkodliwych. Toksyny także występują w postaci zjonizowanej i są przyciągane oraz zatrzymywane przez jony komórkowe. Zanieczyszczenia zakłócają funkcjonowanie organizmu, co znacznie zwiększa podatność na choroby i infekcje. Kurację oczyszczającą prowadzi się za pomocą urządzenia,  które wykorzystuje naprzemienny pozytywny i negatywny ładunek jonowy. Jonizacja umożliwia usuwanie toksycznego materiału z organizmu człowieka. Podczas zabiegu w naczyniu zanurzone są stopy zaopatrzone w aparaturę i za ich pośrednictwem do płynu przenikają toksyny. Barwa i skład wody ulega zmianie w zależności od kondycji organizmu.

Hydrokolonoterapia - płukanie jelita grubego

To nowoczesny zabieg polegający na głębokim płukaniu jelita grubego celem usunięcia substancji toksycznych. Płukania dokonuje się jedynie wodą, bez użycia leków. Poprzez wprowadzenie do jelita przefiltrowanej i podgrzanej wody pobudzana jest jego perystaltyka, co sprawia, że usunięte zostają nagromadzone przez lata złogi pokarmowe umiejscowione w uchyłkach i zagięciach jelita. Wypłukanie wszelkich zanieczyszczeń, kamieni kałowych oraz drobnoustrojów i pasożytów usprawnia naturalną perystaltykę. Zabieg skutecznie leczy zaparcia oraz tworzy idealne środowisko dla symbiotycznych bakterii jelitowych. Poprawie ulega także trawienie, wchłanianie i przemiana materii. Immunologia organizmu zyskuje na sile, zmniejszeniu ulega otyłość brzuszna, pojawia się uczucie lekkości, a mięśnie jamy brzusznej zostają zrelaksowane. Zabiegowi można poddać się w specjalistycznych salonach. Nowością są przenośne urządzenia do hydrokolonoterapii, które można zakupić, aby zabiegi przeprowadzać samodzielnie w domu.

Warto wiedzieć

Skąd się biorą toksyny?

Organizm człowieka to bardzo wydajna maszyna dostosowująca się do funkcjonowania w bardzo różnych warunkach. Nie mniej jednak nie jesteśmy fabryką o nieskończonych możliwościach adaptacyjnych. Aby organizm prawidłowo funkcjonował niezbędne są czyste powietrze, czysta woda oraz prawidłowo zbilansowana dieta. Nie oszukujmy się, trudno wśród nas wskazać człowieka, który w XXI wieku żyje zgodnie z prawami natury, spożywa zdrowe jedzenie, oddycha świeżym powietrzem i należycie wypoczywa. Tryb życia współczesnego człowieka można określić niestety jednym słowem – niehigieniczny. Wiele czynników pozostaje bez naszego bezpośredniego wpływu, nie możemy nic poradzić na postępujące zanieczyszczenie środowiska i powietrza. Jednak nie pozostajemy bez wpływu na dietę, a ta ma zwykle wiele do życzenia. Badania wskazują, że społeczeństwo spożywa nadmiar kalorii. Dieta jest często przeładowana pokarmami białkowymi, tłustymi i słodkimi. Do tego dochodzi jeszcze nadmiar soli, alkoholu, cukrów prostych przy jednoczesnym niedoborze błonnika pokarmowego, świeżych warzyw i owoców.