Herbata z karczocha: napój, który polubi Twoja wątroba!

2021-03-18 12:14

Herbata z karczocha przyrządzana jest z rośliny, która przypomina z wyglądu oset i smakuje podobnie do szparagów. Słyszałeś, że można z niej zrobić napój bogaty we właściwości prozdrowotne? Okazuje się, że warto go pić, ponieważ pomaga w walce z chorobami wątroby. Sprawdź, jakie wyjątkowe moce skrywa w sobie jeszcze herbata z karczocha!

Herbata z karczocha: napój, który polubi Twoja wątroba!
Autor: Getty Images

Skąd wzięła się herbata z karczocha?

Herbata z karczocha – kto, by pomyślał, że z tej ciekawej rośliny można zrobić napój na różne dolegliwości.

Spis treści

  1. Skąd wzięła się herbata z karczocha?
  2. Dlaczego warto pić herbatę z karczocha?
  3. Jak przygotować herbatę z karczocha?

Już w starożytności karczoch był stosowany jako lek na zaburzenia wątrobowe i nerkowe oraz niestrawność. Jego właściwości jednak bardziej doceniono w XX wieku, gdy naukowcy ze słonecznej Italii odkryli, że kryje w sobie źródło cynaryny (ang. cynarin). Ten związek nosi nazwę:

  • cholekineticum jako lek żółciopędny, który stymuluje opróżnianie pęcherzyka żółciowego z kamieni żółciowych,
  • cholereticum  jako lek żółciotwórczy polegający na stymulacji wytwarzania żółci przez wątrobę.

Herbata z karczocha nie szczyci się tak dużą popularnością jak herbata z liści malin. Karczoch nie jest polską rośliną. Pochodzi ona z malowniczych regionów basenu Morza Śródziemnego i zmienia zwykły codzienny posiłek w wykwintną potrawę. Należy pamiętać, że można spożywać jedynie delikatną podstawę karczocha i dolne spody liści. Tak samo jest z herbatą z karczocha – króluje ona głównie na tamtejszych stołach.

Dlaczego warto pić herbatę z karczocha?

Warto wprowadzić herbatę z karczocha do codziennego jadłospisu ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Ma ona pozytywny wpływ na zdrowie. Herbata z karczocha jest dla tych osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Dzięki dużej zawartości błonnika wspiera ona też utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez regulację pracy układu pokarmowego.

Do herbaty z karczocha powinni przekonać się ci, którzy skarżą się na niestrawność, ból, pieczenie i dyskomfort w układzie pokarmowym. W wyjątkowy sposób wpływa ona na pracę wątroby oraz woreczka żółciowego. To na tym nie koniec! Ze względu na zawartość cynaryny herbata z karczocha obniża poziom cholesterolu. Regularne picie napoju zapobiega nie tylko rozwojowi miażdżycy, ale także cukrzycy. Do tego jeszcze herbata z karczocha działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Przeczytaj też: Sok z karczocha - właściwości, zastosowanie. Świetny dla wątroby!

Jak przygotować herbatę z karczocha?

Zrobienie herbaty z karczocha nie zajmuje zbyt dużo czasu. Podpowiadamy, jakie kroki musisz podjąć, by przygotować ten napój!

  1. Wlej wodę do garnuszka i zagotuj.
  2. Pokrój liście jadalne karczocha, a później dodaj je do wody - niech gotują się przez 15 minut.
  3. Następnie odcedź napój i odstaw na kwadrans.
  4. Po upływie tego czasu herbata z karczocha jest gotowa do picia.

Herbata z karczocha ma nijaki smak, dlatego warto go urozmaicić, dodając łyżeczkę miodu. Napój można pić dwa razy dziennie, by cieszyć się lepszym zdrowiem!  

Imbir jest zdrowy i pyszny. Jak zrobić rozgrzewającą herbatę z imbirem? Zobacz wideo Beszamel.pl

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda