Urazy leczą się same czyli osocze bogatopłytkowe

2014-05-23 9:34

Nowoczesne metody leczenia urazów osoczem bogatopłytkowym dostępne są już nie tylko dla sportowców. Łokieć tenisisty może być skutkiem pracy przy komputerze, ostrogę piętową czy uszkodzenie chrząstki od długiego siedzenia można dziś wyleczyć bez arsenału leków. Ratunkiem dla ścięgien, tkanek i stawów jest terapia osoczem bogatopłytkowym, preparatem, który otrzymujemy z własnej krwi.

Urazy leczą się same czyli osocze bogatopłytkowe
Autor: thinkstockphotos.com

Dlaczego, nawet poważne urazy, na sportowcach goją się jak na psie?  Bo leczy się ich za pomocą innowacyjnych metod, np. stosując osocze bogatopłytkowe. W naderwany mięsień czy ścięgno wstrzykuje się preparat otrzymany z własnej krwi pacjenta z czynnikami wzrostu, albo hoduje się chrząstkę amortyzującą kości na specjalnej pożywce, czy odtwarza łąkotkę.

Dziś te metody są coraz szerzej stosowane i dostępne nie tylko dla sportowców. Ortopedia regeneracyjna to nowy kierunek medycyny. Jego głównym celem jest dążenie do odbudowy uszkodzonych tkanek. Za pomocą najnowocześniejszych metod, takich jak osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste indukuje się w organizmie pacjenta procesy naprawcze. Dzięki temu w zmienionych chorobowo lub uszkodzonych tkankach następuje proces regeneracji. Stąd też nazwa ortopedia regeneracyjna.

Osocze bogatopłytkowe naprawia urazy ortopedyczne

W klasycznej ortopedii, kiedy zgłaszamy się z jakimś urazem - złamaniem, naderwaniem, uszkodzeniem mięśni, ścięgien czy stawów, co powoduje ból i opuchnięcie - oprócz metod operacyjnych stosuje się leczenie farmakologiczne. Polega ono między innymi na podawaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub zastrzyków z preparatów zawierających sterydy.

- Podawanie sterydów powoduje szybką poprawę stanu zdrowia. Likwiduje ból i obrzęk, ale jednocześnie hamuje procesy naprawcze i może doprowadzić do degradacji tkanek, np. osteoporozy czy osłabienia ścięgien lub więzadeł. Natomiast w przypadku ortopedii regeneracyjnej stosowane metody mają za zadanie stymulację procesów naprawczych poprzez wymuszenie w organizmie pacjenta procesu regeneracji chorych bądź uszkodzonych tkanek - tłumaczy dr Marcin Malcewicz, specjalista drugiego stopnia ortopedii i traumatologii oraz balneologii i medycyny fizykalnej z Ośrodka Lek z własnej krwi.

Jak wygląda zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym?

Obecnie, najczęściej stosowaną metodą w ortopedii regeneracyjnej są zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego. Metoda ta wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostu - płytki krwi. Z małej ilości krwi pobranej od pacjenta, w ciągu 5 minut odseparowywany jest, za pomocą specjalnego zestawu, koncentrat płytek krwi.

- Osocze bogatopłytkowe wstrzyknięte w chore tkanki silnie stymuluje naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki lub kości. Obserwujemy przy użyciu tej metody szybkie i bardzo stabilne efekty. Po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego pacjenci stosują mniej standardowych leków. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z innymi schorzeniami, gdyż nie obciążamy ich organizmu dodatkowymi lekami, jak również osób aktywnych, ponieważ szybciej odzyskują oni sprawność – wylicza dr Marcin Malcewicz.

Leczenie osoczem bogatopłytkowym dostępne dla każdego

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy komórek macierzystych, stają się coraz bardziej popularne na świecie. Sportowcy ze światowej czołówki są leczeni z urazów i schorzeń układu ruchu właśnie za pomocą osocza bogatopłytkowego.

Słynny klub piłkarski FC Barcelona współpracuje z hiszpańską firmą zajmującą się leczeniem osoczem bogatopłytkowym. W mediach można również znaleźć informacje, że takie gwiazdy sportu jak Tiger Woods (jeden z najlepszych golfistów świata), czy Kobe Bryant (gwiazda koszykarskiej ligi NBA) leczyły swoje kontuzje właśnie za pomocą zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.

- Osobiście od kiedy stosuję osocze bogatopłytkowe efekty mojej pracy są nieporównanie lepsze. Pacjenci szybciej pozbywają się bólu i wracają do sprawności. Dzięki tej metodzie uzyskuję poprawę w przypadkach, w których dotychczas trudno było uzyskać jakikolwiek efekt. Niedawno na przykład leczyłem pacjenta w wieku 40 lat, pracującego zawodowo jako nauczyciel wychowania fizycznego. Chory, z uszkodzeniem ścięgna Achillesa, był trzykrotnie operowany. W ścięgnie pozostał wyczuwalny ubytek. W tym przypadku już po jednym zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, ubytek w ścięgnie znacznie się zmniejszył. Zniknęły objawy bólowe oraz poprawiła się funkcja ścięgna. Dzięki metodom ortopedii regeneracyjnej takie sytuacje zdarzają się w mojej praktyce często – podkreśla dr Marcin Malcewicz.

Osocze bogatopłytkowe pomocne w leczeniu przeciążenia stawów

Za pomocą metod ortopedii regeneracyjnej można leczyć liczne schorzenia i urazy narządu ruchu, w tym między innymi zespoły bólowe kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe, np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa i rozcięgna stopowego (ostrogi piętowej), uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej, zespoły przeciążeniowe stawów itd.

Osocze bogatopłytkowe również bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń zrostu kostnego.

Materiały prasowe DermaMed