Urazy leczą się same czyli osocze bogatopłytkowe

2014-05-23 9:34

Nowoczesne metody leczenia urazów osoczem bogatopłytkowym dostępne są już nie tylko dla sportowców. Łokieć tenisisty może być skutkiem pracy przy komputerze, ostrogę piętową czy uszkodzenie chrząstki od długiego siedzenia można dziś wyleczyć bez arsenału leków. Ratunkiem dla ścięgien, tkanek i stawów jest terapia osoczem bogatopłytkowym, preparatem, który otrzymujemy z własnej krwi.

Dlaczego, nawet poważne urazy, na sportowcach goją się jak na psie?  Bo leczy się ich za pomocą innowacyjnych metod, np. stosując osocze bogatopłytkowe. W naderwany mięsień czy ścięgno wstrzykuje się preparat otrzymany z własnej krwi pacjenta z czynnikami wzrostu, albo hoduje się chrząstkę amortyzującą kości na specjalnej pożywce, czy odtwarza łąkotkę.

Dziś te metody są coraz szerzej stosowane i dostępne nie tylko dla sportowców. Ortopedia regeneracyjna to nowy kierunek medycyny. Jego głównym celem jest dążenie do odbudowy uszkodzonych tkanek. Za pomocą najnowocześniejszych metod, takich jak osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste indukuje się w organizmie pacjenta procesy naprawcze. Dzięki temu w zmienionych chorobowo lub uszkodzonych tkankach następuje proces regeneracji. Stąd też nazwa ortopedia regeneracyjna.

Osocze bogatopłytkowe naprawia urazy ortopedyczne

W klasycznej ortopedii, kiedy zgłaszamy się z jakimś urazem - złamaniem, naderwaniem, uszkodzeniem mięśni, ścięgien czy stawów, co powoduje ból i opuchnięcie - oprócz metod operacyjnych stosuje się leczenie farmakologiczne. Polega ono między innymi na podawaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub zastrzyków z preparatów zawierających sterydy.

- Podawanie sterydów powoduje szybką poprawę stanu zdrowia. Likwiduje ból i obrzęk, ale jednocześnie hamuje procesy naprawcze i może doprowadzić do degradacji tkanek, np. osteoporozy czy osłabienia ścięgien lub więzadeł. Natomiast w przypadku ortopedii regeneracyjnej stosowane metody mają za zadanie stymulację procesów naprawczych poprzez wymuszenie w organizmie pacjenta procesu regeneracji chorych bądź uszkodzonych tkanek - tłumaczy dr Marcin Malcewicz, specjalista drugiego stopnia ortopedii i traumatologii oraz balneologii i medycyny fizykalnej z Ośrodka Lek z własnej krwi.

Jak wygląda zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym?

Obecnie, najczęściej stosowaną metodą w ortopedii regeneracyjnej są zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego. Metoda ta wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostu - płytki krwi. Z małej ilości krwi pobranej od pacjenta, w ciągu 5 minut odseparowywany jest, za pomocą specjalnego zestawu, koncentrat płytek krwi.

- Osocze bogatopłytkowe wstrzyknięte w chore tkanki silnie stymuluje naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki lub kości. Obserwujemy przy użyciu tej metody szybkie i bardzo stabilne efekty. Po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego pacjenci stosują mniej standardowych leków. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z innymi schorzeniami, gdyż nie obciążamy ich organizmu dodatkowymi lekami, jak również osób aktywnych, ponieważ szybciej odzyskują oni sprawność – wylicza dr Marcin Malcewicz.

Leczenie osoczem bogatopłytkowym dostępne dla każdego

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy komórek macierzystych, stają się coraz bardziej popularne na świecie. Sportowcy ze światowej czołówki są leczeni z urazów i schorzeń układu ruchu właśnie za pomocą osocza bogatopłytkowego.

Słynny klub piłkarski FC Barcelona współpracuje z hiszpańską firmą zajmującą się leczeniem osoczem bogatopłytkowym. W mediach można również znaleźć informacje, że takie gwiazdy sportu jak Tiger Woods (jeden z najlepszych golfistów świata), czy Kobe Bryant (gwiazda koszykarskiej ligi NBA) leczyły swoje kontuzje właśnie za pomocą zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.

- Osobiście od kiedy stosuję osocze bogatopłytkowe efekty mojej pracy są nieporównanie lepsze. Pacjenci szybciej pozbywają się bólu i wracają do sprawności. Dzięki tej metodzie uzyskuję poprawę w przypadkach, w których dotychczas trudno było uzyskać jakikolwiek efekt. Niedawno na przykład leczyłem pacjenta w wieku 40 lat, pracującego zawodowo jako nauczyciel wychowania fizycznego. Chory, z uszkodzeniem ścięgna Achillesa, był trzykrotnie operowany. W ścięgnie pozostał wyczuwalny ubytek. W tym przypadku już po jednym zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, ubytek w ścięgnie znacznie się zmniejszył. Zniknęły objawy bólowe oraz poprawiła się funkcja ścięgna. Dzięki metodom ortopedii regeneracyjnej takie sytuacje zdarzają się w mojej praktyce często – podkreśla dr Marcin Malcewicz.

Osocze bogatopłytkowe pomocne w leczeniu przeciążenia stawów

Za pomocą metod ortopedii regeneracyjnej można leczyć liczne schorzenia i urazy narządu ruchu, w tym między innymi zespoły bólowe kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe, np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa i rozcięgna stopowego (ostrogi piętowej), uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej, zespoły przeciążeniowe stawów itd.

Osocze bogatopłytkowe również bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń zrostu kostnego.

Materiały prasowe DermaMed

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maja Ode
|

Witam czy teraz po 2 latach nie ma böli czy zabieg okazał się skuteczny.

Maja Ode
|

Witam a mogę uzyskać informacje gdzie wykonywane to jest z NFZ

Tomasz
|

Witam jestem po podaniu osocza do kolana i teraz moje pytanie jak długo należy oszczędzać kolano
Czy można delikatnie chodzić czy po prostu leżeć jeżeli tak to jak długo?

Anna
|

Uważam że osocze dogatopłytkowe działa, ale musi to być dobre osocze.
Jeżeli do uzyskania 3 ml produktu wykorzystuje się tylko 15 ml krwi to według mojej wiedzy mamy małe szanse na dobre leczenie. Minimalna ilość krwi powinna wynosić minimum 20-25 ml, im więcej tym lepiej.

W/w informacje uzyskałam od doktora który wyjaśnił mi na czym to polega i co jest ważne. Zapytajcie się wcześniej swojego lekarza ile krwi pobiera i jakie powinno być stężenie. Jeśli małe to polecam poszukać innego gabinetu.

Julka
|

Miałam ostrzykiwany nadgarstek 31.01.18 ponieważ miałam zapalenie ścięgien z płynem - po kilku dniach był już efekt ból minął. I zaznaczam na NFZ nic nie płaciłam. Pozdrawiam chorych i radzę spróbować tej metody!

Dora
|

Witam.po jakim czasie miala Pani pozytywny efekt...u mnie jest tydzien i lokiec cuagle boli....pozdrawiam

Mała
|

Gdzie tyle biorą za osocze masakra ja zapłaciłam 365euro

Alia
|

Ja miałam zastrzyki z osocza w łokieć z powodu łokcia tenisisty i mi bardzo pomogło. NIestety inne metody nie zadziałały i zostało osocze i na szczęście po tym ból minął. J

Sylwek
|

Moja mama robiła na Słomczyńskiego zastrzyk w kolano i teraz mówi, że nie boli i widzę, że chodzi normalnie. Po samych zastrzykach to przez jeden dzień ją bolało to kolano dość mocno, a później już było ok, dlatego miała też zwolnienie na kilka dni z pracy i mogła odpocząć w domu.

destrukt
|

Lekarz zaproponował mi tę metode jako potencjalnie skuteczniejszą niż kwas hialuronowy (chondromalacja II/III stopnia, przerost błon maziowych, torbiele, obrzęk Hoffy itp.) Ale jednocześnie wyczytałem, że to działa jedynie w wypadku urazów, stanów zapalnych nie starszych niż 90 dni, a w wypadku przewlekłej choroby zwyrodnieniowej NIE, albo jest wysoce wątpliwe. Podejrzewam kolejny hype i skok na kasę. Chrzastka ze swojej natury nie ulega regeneracji, nie odbudowuje się, stąd stymulacja procesów regeneracyjnych i naprawczych jest tu z definicji niemozliwa. Może ewentualnie ścięgien, wiązadeł. Nie wiem po co robi się ludziom wodę z mózgu. A raczej wiem, bo jak nie wiadomo o co chodzi to... wiadomo o co chodzi