Usunięcie tarczycy: badania i kontrole po operacji

Usunięcie tarczycy zazwyczaj wynika z dwóch powodów: podejrzenia nowotworu złośliwego lub przypuszczenia, że obecne w tarczycy guzki mogą zezłośliwieć, albo wola tarczycowego uciskającego tchawicę i utrudniającego oddychanie. Po operacji usunięcia tarczycy można normalnie żyć, trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach.

Jeśli usunięcie tarczycy było konieczne z powodu zmian nowotworowych, konieczna będzie dalsza kontrola onkologiczna. W przypadku raków pochłaniających jod chorym podaje się duże dawki radiojodu, aby zniszczyć pozostałą tkankę tarczycy. Muszą oni też przyjmować tyroksynę w dawce 150-250 μg. Dawka leku musi być tak dobrana, aby poziom tyroksyny znajdował się w górnej granicy normy, a stężenie TSH zmniejszyło się poniżej 0,1 mj/l. Zaleca się też badania hormonalne, scyntygrafię całego ciała i RTG klatki piersiowej.

Badania i kontrole po usunięciu tarczycy

Jeżeli powód usunięcia tarczycy był inny niż choroba nowotworowa, co pół roku należy się zgłaszać na kontrolę do endokrynologa i wykonywać zalecane przez niego badania. Usunięcie całości narządu zawsze powoduje niedoczynność, dlatego do końca życia trzeba przyjmować hormony tarczycy w postaci tabletek.

Dla oceny stanu zdrowia wykonuje się analizę stężenia hormonów we krwi. Jeśli wycięta została tylko część tarczycy, poziom jej hormonów może być w normie i nie trzeba wtedy przyjmować hormonu tarczycy.

Drugim ważnym badaniem jest oznaczanie poziomu kalcytoniny, hormonu tarczycowego, który odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, wpływając głównie na metabolizm kości. Jest on wytwarzany przez przytarczyce, maleńkie jak ziarnka pieprzu gruczoły leżące tuż za tarczycą, które w czasie operacji mogą zostać uszkodzone. Po operacji czynność przytarczyc zostaje przejściowo zaburzona i wtedy trzeba zażywać wapń wraz z witaminą D. Przy trwałym uszkodzeniu przytarczyc dla ochrony przed osteoporozą taka terapia potrzebna jest do końca życia.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ona
|

nie mam tarczycy od dwóch lat mój wynik TSH 0,08, bardzo się martwię

Kruszyna
|

Czy po całkowitym usunięciu tarczycy mogę zażywać jod np.kelp?

wera
|

jago.red@onet.pl ja jestem 2-tygodnie po operacji. Fałdka każdego dnia się zmniejsza (są to płyny które wcześniej były odprowadzane przez dren, teraz organizm sam je wchłania) jedyne czego używam to bio-oil na bliznę, głos jeszcze nie wrócił do normy. Czasami już brzmi jak prawie mój a godzinę później jest zachrypnięty i ledwo mówię. U mojej mamy trwało to prawie 2 miesiące

jago.red@onet.pl
|

Proszę o odpowiedź, czy po usunięciu tarczycy fałda, którą mam nad blizną - i jest ona dopiero po operacji - wchłonie się? i co robić? czymś smarować czy co? głos mam też zmieniony lewą struna rzez 3 dni była nieruchoma. Dziękuję pozdrawiam