4 błędy w walce z grypą popełniamy najczęściej. Farmaceuta przestrzega

2023-01-13 10:14

Każdy, kto walczy z grypą lub przeziębieniem, pragnie jak najszybciej wrócić do zdrowia. Choć wiele osób stara się w trakcie choroby odpoczywać i nie przemęczać, popełnia inne błędy, które zamiast pomagać, mogą szkodzić i wydłużać okres rekonwalescencji. Przed najczęściej popełnianymi błędami w trakcie walki z infekcją przestrzega farmaceuta.

4 błędy w walce z grypą popełniamy najczęściej. Farmaceuta przestrzega
Autor: Getty Images 4 błędy w walce z grypą popełniamy najczęściej. Farmaceuta przestrzega

Dla wielu ludzi, którzy aktualnie zmagają się z grypą, to pierwsza taka infekcja w ciągu trzech ostatnich lat. Choć każdy z nas przechodzi grypę inaczej – jedni będą mieć łagodne objawy, inni poważnie zachorują i rozwiną się u nich groźne powikłania po grypie, to jedno jest pewne. Każdy, kto ma grypę, pragnie, jak najszybciej ja pokonać.

Czego nie robić podczas grypy?

Niestety, takie działanie może przynieść zupełnie inne skutki niż te, jakich oczekujemy. Lekarze podkreślają, że obecny sezon grypowy uderzył wcześniej i zdecydowanie silniej niż w ciągu ostatnich kilku lat. Choruje każdy, niezależnie od wieku.

Farmaceuta Abbas Kanani z Chemist Click podkreśla, że wielu z nas pędzi teraz do aptek, by zaopatrzyć się w produkty na przeziębienie i grypę w nadziei, że "zdusi chorobę w zarodku”. Jednak takim działaniem możemy sobie zaszkodzić.

4 najczęstsze błędy w walce z grypą:

  • stosowanie za dużej ilości leków – ekspert podkreśla, że leki dostępne bez recepty w aptekach nie leczą grypy, a jedynie łagodzą objawy, nie mają również żadnego wpływu na naturę wirusa, który będzie rozwijał się niezależnie od tego, czy je zażyliśmy, czy nie;
  • zbyt szybko idziemy do lekarza – często pacjenci, którzy zauważają jeden objaw np. katar, pędzą do lekarza, licząc na to, że od razu rozpocznie leczenie, ale dopiero kolejne objawy mogą wskazywać, z jaką infekcją mamy do czynienia; specjalista zaznacza, że robiąc tak, blokujemy dostęp do lekarza osobom, które pilnie potrzebują pomocy dlatego, dopóki symptomy choroby się nie nasilą, powinniśmy stosować leczenie objawowe;
  • sięganie po antybiotyki stosowanych przy wcześniejszych infekcjach – to zdaniem eksperta jeden z najczęściej popełnianych błędów, który jest niezwykle szkodliwy; większość obecnych infekcji wywoływanych jest przez wirusy, więc nie ma potrzeby przyjmowania antybiotyków, a jeśli zażywamy je bez wyraźnej konieczności, grozi to opornością na antybiotyki;
  • niewłaściwe odżywianie i nawadnianie – jeśli walcząc z infekcją, pijemy zbyt mało wody i rezygnujemy z jedzenia, to nie przyniesie nam ulgi, a dodatkowo obciąży organizm, który zmaga się z infekcją.

Kanani podkreśla także, że typowe przeziębienie może trwać do 10 dni. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodni, należy udać się do lekarza.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Jak sprawdzić, czy to grypa?

Objawy grypy i przeziębienia różnią się między sobą. Po pierwsze symptomy grypy atakuje nagle i szybko narastają. Przy przeziębieniu objawy następują powoli.

Katar jest zazwyczaj oznaką przeziębienia i rzadko towarzyszy grypie. Chorzy zazwyczaj skarżą się na bóle głowy, bóle gardła i katar. W grypie charakterystyczna jest wysoka gorączka, zmęczenie i często ból w klatce piersiowej.

Najlepszym rozwiązaniem, by sprawdzić, czy zmagamy się z grypą, czy przeziębieniem, jest wykonanie testu combo. Antygenowe testy pozwolą wykryć wirusy grypy, RSV, a także COVID-19 z jednej próbki pobranej od chorego.