Hobby na emeryturze: 9 pomysłów na kreatywne zajęcia

2019-09-27 7:57

Przejście na emeryturę stanowi ważną cezurę w życiu seniora. Co zrobić z taką ilością wolnego czasu? Warto do tematu podejść kreatywnie i znaleźć hobby, które nie tylko zajmie czas, lecz także dostarczy mnóstwa radości oraz korzyści dla ogólnego dobrostanu organizmu.

Hobby na emeryturze
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Uprawa roślin
  2. Lektura kryminałów
  3. Edukacja pod różnymi postaciami
  4. Języki obce
  5. Podróżowanie dalsze i bliższe
  6. Twórcze gotowanie
  7. Odkrywanie nowych technologii
  8. Sport dla seniorów
  9. Domowe "zrób to sam"

Często zdarza się, że po przejściu na emeryturę można czuć się zagubionym, niepewnym, a nawet popaść w izolację czy depresję. Mówimy stanowcze nie takim zjawiskom! Duża w tym wszystkim rola własnej aktywności emeryta, który może twórczo zagospodarować swój czas.

Uprawa roślin

Tym można się zajmować w każdych warunkach, nawet jeśli nie ma się balkonu. Warto zacząć od zwykłych roślin doniczkowych, tym bardziej że niektóre (np. skrzydłokwiat, dracena, sansewieria, zielistka Sternberga, fikus, bluszcz, aloes) mają świetne właściwości oczyszczające powietrze. Jeśli ktoś czuje, że nie ma „ręki” do kwiatów, może zacząć od łatwych w pielęgnacji sukulentów. Są wśród nich też pięknie kwitnące okazy, np. kalanchoe.

W kuchni zaś można zacząć uprawiać zioła. Świeże staną się ważnym dodatkiem do diety, bogatym w składniki odżywcze. Jeszcze łatwiej będzie uprawiać rośliny na balkonie czy tarasie. Tu już wkraczają także warzywa (jak chociażby pomidory, cebula, rzodkiewka, botwinka, różne rodzaje sałat, a nawet papryka czy ogórki) oraz owoce (truskawki, poziomki, borówki, cytrusy w doniczkach). Im większy balkon, tym lepsze możliwości! O wiele więcej opcji spędzania czasu mają zaś właściciele ogrodów. Tu już można uprawiać niemal wszystko, a aktywność na świeżym powietrzu połączona z ruchem sprzyja zachowaniu witalności do późnych lat życia.

Lektura kryminałów

Właściwie każda książka jest niejako „lepszym” hobby niż bezowocne spędzanie czasu np. przed telewizorem. Ale dlaczego szczególnie polecane są kryminały? Powód jest prosty: wymagają sporej aktywności umysłowej, by śledzić intrygi, rozwiązywać zagadki, łączyć ze sobą różne fakty oraz wspólnie z narratorem poszukiwać sprawcy przestępstwa. To zaś znacznie opóźnia ryzyko demencji! Literatura kryminalna znakomicie się rozwija. Mamy do wyboru zarówno świetnych polskich autorów, jak i już niemalże kultową literaturę skandynawską – z Camillą Läckberg, Jo Nesbø czy nieodżałowanych Stiegiem Larssonem na czele.

Edukacja pod różnymi postaciami

Już sama Unia Europejska promuje ideę uczenia się przez całe życie (life-long learning), która pozwala sprytnie się przekwalifikować zawodowo jeszcze przed emeryturą albo uzupełnić braki bądź poszerzyć horyzonty już po zakończeniu pracy zawodowej. Warto sprawdzić, jakie oferty dla seniorów przygotował lokalny samorząd. Ponadto w Polsce prężnie działają tzw. uniwersytety trzeciego wieku z ofertą edukacyjną skierowaną do najstarszego pokolenia. Nic nie stoi także na przeszkodzie temu, by zacząć regularnie studiować. Kto bowiem powiedział, że uniwersytet ma jakiś limit wieku studenta? Trzeba też pamiętać, że nauka stale aktywizuje mózg, co pozwala na zachowanie jego pełnej sprawności do późnych lat życia.

Języki obce

Nigdy nie jest za późno na naukę języków obcych. Tym bardziej że taki trening umysłu nie tylko poszerza nasze horyzonty, lecz także przynosi mnóstwo korzyści dla mózgu. Nauka nowych słówek oraz konstrukcji gramatycznych przekłada się na tworzenie nowych połączeń nerwowych. Ponadto opóźnia to pojawienie się choroby Alzheimera. Naukowcy z Concordia University przeprowadzili badania, zgodnie z którymi nauka języków obcych oraz posługiwanie się nimi przekłada się na większą gęstość kory mózgowej oraz istoty szarej. A mówiąc prościej, nauka języka aktywizuje te obszary mózgu, których mogą dotykać objawy demencji. Inna sprawa, że znajomość mowy obcej – jednej lub kilku – pozwala pewniej czuć się podczas podróżowania, które stanowi kolejny sposób na kreatywne spędzanie czasu na emeryturze.

Podróżowanie dalsze i bliższe

Emerytura to sporo czasu, którego często brakowało podczas wzmożonej aktywności zawodowej. Warto więc nadrobić braki podróżnicze! Tym bardziej że oferta podróży dla seniorów jest coraz większa, a wiele krajów ma infrastrukturę świetnie dostosowaną do potrzeb nieco starszych podróżników – chodzi chociażby o sprawne systemy komunikacji publicznej. A gdzie warto się wybrać? Najlepsza odpowiedź brzmiałaby… wszędzie. Można np. zacząć od Chorwacji, w której da się ciekawie wypocząć za niewysokie pieniądze, a wszystko połączyć ze zwiedzaniem pięknych miast, takich jak Zadar, Split czy Dubrownik. Inne polecane kierunki europejskie to bogate w zabytki i atrakcje krajobrazowe Włochy, przyjemna i dość tania (jak na Zachód) Portugalia albo mniej upalne kraje – zielona Irlandia, Szkocja, państwa skandynawskie (te jednak są drogie!). Dalsze destynacje? Przygodę z Azją można zacząć w Tajlandii, która słynie z wielkiej otwartości na turystów i mocy atrakcji przyrodniczych oraz kulturowych, metropolitarnym Singapurze ze świetną komunikacją publiczną albo Japonii, by poznać kraj znany z długowieczności. Jeśli ktoś woli bardziej leniwe zwiedzanie, znakomite możliwości zapewniają Wyspy Kanaryjskie (przyjazny klimat!) czy pełne pięknych wysp Karaiby. Warto też jak najintensywniej eksplorować rodzime strony. Czasami w najbliższej okolicy kryją się istne perełki kulturowe czy krajobrazowe, o których niesłusznie zapominamy.

Twórcze gotowanie

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy – i jest w tym sporo prawdy. Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu we wszystkich aspektach. Dlatego na emeryturze warto baczniej się przyjrzeć swoim nawykom żywieniowym. Wraz z upływem lat rośnie ryzyko wielu chorób, a dietę można traktować niemal jak lekarstwo. Natomiast inspirujących planów żywieniowych jest mnóstwo. Dieta śródziemnomorska z bogactwem świeżych warzyw, ryb, owoców morza i dobroczynną oliwą z oliwek uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Można się również zainteresować czymś odleglejszym, a mianowicie dietą japońską – zwłaszcza w wydaniu z wyspy Okinawa. Egzotyczne składniki są wbrew pozorom bardzo łatwo dostępne. Często znajdziemy je nawet w sklepach osiedlowych albo popularnych dyskontach. Za pomocą odpowiedniego jadłospisu można też dbać o dobrą aktywność mózgu (tzw. dieta DASH) oraz układu sercowo-naczyniowego (dieta MIND). Miłośnicy kuchni polskiej również mają dużo zdrowych opcji do wyboru, byle tylko zmniejszyć zawartość tłuszczu na co dzień, unikać czerwonego mięsa i produktów przetworzonych, a skupić się na warzywach, owocach, składnikach pełnoziarnistych. W kuchni polskiej mamy też korzystny dla organizmu olej rzepakowy oraz bogactwo kasz – w tym gryczaną czy jaglaną. Słowem, każdy znajdzie coś zdrowego dla siebie!

Odkrywanie nowych technologii

Wykluczenie cyfrowe to bardzo poważny problem wśród seniorów. Oczywiście nie chodzi o notoryczne, wielogodzinne korzystanie z laptopa czy smartfona, ale każdy ma świadomość, że internet to źródło ciekawych informacji, korzystnych porad czy po prostu filmów i seriali – o wiele wartościowszych niż to, co niekiedy oferuje telewizja. Dlatego warto się przełamać i korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Czasem nie jest to łatwe, bo może się pojawić lęk, że coś łatwo uszkodzić, zniszczyć – tu też ważną rolę odgrywają młode pokolenia, które powinny odpowiednio zadbać o swoich rodziców czy dziadków. Wspólne odkrywanie świata cyfrowego stanowi też dobry sposób na wzmocnienie relacji międzypokoleniowych. Zajęcia komputerowe znajdują się również w ofercie uniwersytetów trzeciego wieku.

Sport dla seniorów

Na emeryturze kondycja nie zawsze pozwala na uprawianie każdego sportu. Niemniej aktywność fizyczna jest bardzo ważna, by zachować na długie lata zdrowie oraz witalność. Na jakie sporty powinni zwrócić uwagę seniorzy?

Nordic walking – proste spacerowanie z kijkami, wskazane dla każdego, bezproblemowe, pozwalające spędzić sporo czasu na świeżym powietrzu. Korzyści z nordic walking? Pracuje nawet 90% mięśni, a stawy nie są obciążane w taki sposób, jak podczas zwykłego spaceru.

Pływanie – doskonałe dla mięśni, stawów, kości. Nie obciąża kręgosłupa, pozwala się zrelaksować, spalić kalorie, poprawia wytrzymałość organizmu i zapewnia lepszą kondycję. Same benefity!

Jazda na rowerze – sposób na spalenie zbędnych kalorii. Ma dobroczynny wpływ na pracę serca. Organizm się dotlenia, bo czas spędzany jest na świeżym powietrzu. Rower to również praca kręgosłupa i stawów, co zapewnia jeszcze lepszą kondycję.

Gimnastyka – proste ćwiczenia rozciągające, które zapewniają większą elastyczność mięśni i pomagają dobrze pracować stawom. Zapewniają też lepszą motorykę ciała.

Domowe "zrób to sam"

Majsterkowanie i wszelkie aktywności spod znaku DIY (do it yourself – zrób to sam) to jeden z najprężniej rozwijających się trendów m.in. w tematyce domu oraz wnętrz. Dlaczego więc nie poświęcić się temu na emeryturze? Samodzielnie możemy odnowić bliskie sercu szafki czy stoliki, przemalować mebel, wymienić tapicerkę na wysłużonym krześle albo ciekawie oprawić bliskie sercu zdjęcia. Jedną z prostszych technik jest decoupage – za pomocą kleju i serwetek do tego przeznaczonych można wykonać piękne dekoracje na meblach czy dodatkach.