Przejedzenie. Skuteczne sposoby na niestrawność i zgagę

2013-06-10 15:04

Przejedzenie wywołuje nieprzyjemne objawy: uczucie ciężkości i ospałość. Przejedzeniu towarzyszą jednak i poważniejsze symptomy - zgaga, nudności, odbijanie i gazy. Jakie są sposoby na przejedzenie, niestrawność i zgagę?  

Przejedzenie. Skuteczne sposoby na niestrawność i zgagę
Autor: thinkstockphotos.com Przejedzenie wywołuje nieprzyjemne objawy: uczucie ciężkości i ospałość. Przejedzeniu towarzyszą jednak i poważniejsze symptomy - zgaga, nudności, odbijanie i gazy. Jakie są sposoby na przejedzenie, niestrawność i zgagę?

Spis treści

 1. Sposoby na niestrawność
 2. Sposoby na zgagę

Przejedzenie może łatwo doprowadzić do niestrawności. Odczuwamy wtedy nie tylko uczucie pełności, ale też zgagę, bóle brzucha, wzdęcia, gazy, odbijanie oraz czkawkę. Te nieprzyjemne objawy można jednak złagodzić. Wypróbuj skuteczne sposoby na niestrawność i zgagę.

Sposoby na niestrawność

Sięgnij po środki, które przyniosą ulgę w dręczących cię objawach.

 • Melisa na nudności. Napar z tego ziela działa rozkurczowo, przeciwbólowo i łagodzi nudności. Przygotuj herbatkę z ziela melisy, nie dodawaj do niej ani cukru, ani miodu.
 • Pietruszka przyspieszy trawienie. Najlepiej natkę z pietruszki dodawać bezpośrednio do potraw. Kiedy jednak cierpisz z powodu przepełnionego brzucha możesz po prostu gryźć listki wypłukanej natki. Przy okazji zlikwidują zapach czosnku, który był dodany do potraw, które zjadłaś.
 • Herbatka z nasion kopru włoskiego. Jeśli męczy cię ból brzucha, który przypomina kolkę - to najlepsze lekarstwo. Pobudza trawienie, przynosi ulgę we wzdęciach i działa wiatropędnie.
 • Kminek na ból brzucha i skurcze. Należy wziąć łyżeczkę kminku, najlepiej zmielonego i popić wodą. Działa rozkurczowo i przyspiesza trawienie.
 • Herbatka z imbiru. Korzeń imbiru znamy z jego właściwości przeciwzapalnych i przeciwdziałania nudnościom w chorobie lokomocyjnej. Imbir jest też jednak znakomitym środkiem na trawienie. Dlatego warto dodawać go jako przyprawę do potraw. Na niestrawność pomoże herbatka z imbiru.
 • Majeranek na gazy. Jeśli w twoim przewodzie pokarmowym nagromadziła się zbyt duża ilość gazów ze wzdymających potraw zjedz łyżeczkę majeranku i popij wodą. Ta przyprawa skutecznie radzi sobie w takich sytuacjach.

Sposoby na zgagę

Zgaga to uczucie pieczenia, które rozlewa się w przewodzie pokarmowym dochodząc aż do przełyku. Zgagę wywołuje nadmiar kwasu żołądkowego. Zgaga może się pojawić po przejedzeniu. Likwidujemy ją zmniejszając ilość kwaśnych soków żołądkowych lub zobojętniając je.

 • Kleik siemienia lnianego. Łyżkę nasion siemienia mielimy i zalewamy szklanką wrzątku. Miksturę trzeba dobrze wymieszać i pozostawić do napęcznienia. Kleik z siemienia zjadamy godzinę po wstaniu od stołu. Śluzy zawarte w siemieniu łagodzą objawy zgagi.
 • Herbatka lipowa. Lipa również zawiera śluzy, które łagodzą zgagę. Unikaj natomiast mięty, która prowokuje do większego wydzielania soków trawiennych i kwasu.
 • Łyżeczka sody oczyszczanej. To znany domowy środek zobojętniający kwasy żołądkowe. łyżeczkę sody trzeba popić wodą, najlepiej ciepłą.
 • Sięgnij po leki na zgagę. W apteczce warto mieć popularne farmaceutyki bez recepty, które zobojętniają kwas żołądkowy.