Znane są wyniki badań nad amantadyną. Czy leczy COVID-19?

2022-02-11 20:07

Dzisiaj poznaliśmy pierwsze wyniki badań klinicznych przeprowadzonych nad skutecznością amantadyny i jej stosowania w leczeniu pacjentów covidowych. Czy amantadyna rzeczywiście leczy COVID?

zbliżenie na kobietę, która wyciera nos chusteczką
Autor: Getty Images

Amantadyna była kiedyś stosowana jako skuteczny preparat w leczeniu grypy, obecnie jednak jej zastosowanie jest inne. Stosuje się ją jako lek neurologiczny np. przy leczeniu stwardnienia rozsianego albo choroby Parkinsona. Podczas pandemii SARS-CoV-2 stało się o niej głośno za sprawą lekarzy, których stosowali ją w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia 8 grudnia 2021 roku wprowadziło ograniczenia w wydawaniu amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania. Nie można zakupić więcej niż trzech opakowań zawierających 50 kapsułek na 30 dni.

Z badań zleconych przez resort zdrowia wynika, że amantadyna nie ma wpływu na przebieg COVID-19 u umiarkowanie lub ciężko chorych. Zdaniem prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego, przedstawione rezultaty naukowych analiz przerywają „dyskusję na temat leczenia nią chorych w szpitalach”.

Badania kliniczne obejmowały 149 chorych, z których 78 podawano amantadynę, a pozostałym placebo. Każdy uczestnik był umiarkowanie lub ciężko chory na COVID i leczony w szpitalu. Badania nad amantadyną w Polsce trwały od kwietnia 2021 roku i prowadziły je dwie placówki - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Prof. Adam Barczyk z Górnośląskiego Centrum Medycznego przekazał pierwsze wyniki analiz, które jak podkreśla „wskazują jednoznacznie, że nie ma żadnych różnic między chorymi przyjmującymi placebo a pacjentami przyjmującymi amantadynę”. Zdecydowano więc o przerwaniu dalszej rekrutacji do innego badania, choć analizy badawcze w Lublinie nadal trwają, ale dotyczą innej populacji leczonej ambulatoryjnie.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zaznaczył, że amantadyna nie jest i nigdy nie była zalecana w przebiegu COVID-19 przez żadne towarzystwa naukowe. Zapowiedział także, że w najbliższym czasie resort zdrowia poinformuje o wynikach innych badań nad amantadyną. - Na dzień dzisiejszy (...) nie ma żadnych rekomendacji, że ten lek jest w jakikolwiek sposób bardziej skuteczny od placebo – podsumował Miłkowski.

- To ważny temat społeczny i realizując zlecenie ministra zdrowia, również jako Agencja Badań Medycznych, najszybciej jak to było możliwe, rozpisaliśmy stosowne badanie kliniczne. Spełniliśmy rolę społeczną, jaką jest zaadresowanie tych wątpliwości, pokazanie, jak jest naprawdę – powiedział Sierpiński.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19