Zmiana terminu szczepienia na COVID-19 - jak to zrobić? MAPA wolnych terminów

2021-04-29 8:37

Nawet jeśli masz już wyznaczony termin pierwszego szczepienia i wiesz, jaką szczepionką zostaniesz zaszczepiony, nadal można to zmienić. Jest to możliwe zarówno online, jak i telefonicznie, za pośrednictwem infolinii. Powstała również mapa, która pokazuje wolne terminy na szczepienia w poszczególnych lokalizacjach wraz z informacją o stosowanych szczepionkach.

Szczepionka na Covid
Autor: Getty Images

Zmiana terminu szczepienia na COVID-19 lub szczepionki to gorący temat - wiele osób, które zarejestrowały się na szczepienie, chce zmienić termin lub lokalizację punktu szczepień na bardziej dogodne. Emocje budzi również rodzaj szczepionki - rejestrując się na szczepienie, z nielicznymi wyjątkami, nie mamy możliwości jej wyboru.

Okazuje się jednak, że przy odrobinie uporu można zmienić zarówno termin wyznaczonego już szczepienia przeciw COVID-19, jak i zawęzić wybór do konkretnej szczepionki. Jak to zrobić?

Spis treści

  1. Jak zmienić termin szczepienia przeciw COVID-19?
  2. Gdzie są wolne miejsca na szczepienie przeciw COVID-19?
Dlaczego warto się zaszczepić na COVID19?

Jak zmienić termin szczepienia przeciw COVID-19?

Osoby, które mają wystawione e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 i wybrały już termin szczepienia, mogą go zmienić na jeden z trzech sposobów.

- Za pomocą IKP. Po zarezerwowaniu terminu szczepienia można go anulować w Internetowym Koncie Pacjenta, a następnie zarezerwować kolejną wizytę w ten sam sposób, czyli za pośrednictwem IKP. To metoda najbardziej ryzykowna, nie ma bowiem pewności, że anulując wizytę zyskamy - równie dobrze możemy stracić, gdyż system wskaże bardziej odległy termin.

- Dzwoniąc na infolinię. Termin szczepienia możemy zmienić również dzwoniąc na infolinię 989 (to zresztą metoda rekomendowana przez profil #SzczepimySię, który na Twitterze  prowadzi Centrum Informacyjne Rządu).

Po połączeniu z konsultantem możemy ustalić najbardziej dogodny termin i miejsce szczepienia, uzyskać informację o szczepionce, jaka w tym punkcie jest stosowana (jednak bez gwarancji, że zostaniemy ją zaszczepieni), i dopiero wtedy zmienić termin wizyty, anulując ten, który mamy już wyznaczony w systemie.

- Bezpośrednio w punkcie szczepień. Nowy termin szczepienia możemy umówić również bezpośrednio w punkcie szczepień. Jeżeli w punkcie pozostały wolne dawki szczepionki i istnieje realne ryzyko ich zmarnowania, personel medyczny ma prawo zaszczepić osobę, która ma już wystawione e-skierowanie na szczepienie.

Na takie rozwiązanie pozwala opublikowane w kwietniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenie dotyczące wykorzystania dawek szczepionki przeciw COVID-19, które miałyby się zmarnować. Dawka takiej szczepionki może zostać podana tym dorosłym, którzy zadeklarowali chęć szczepienia przeciwko COVID-19 między styczniem a marcem 2021r, lub zarejestrowali się na konkretny termin w swojej turze zapisów.

Gdzie są wolne miejsca na szczepienie przeciw COVID-19?

Jak znaleźć punkt, w którym zostały wolne miejsca na szczepienia? Jeżeli zależy Ci na szczepieniu w swoim mieście, najprościej oczywiście zadzwonić bezpośrednio do najbliższego punktu szczepień. W wyszukiwaniu dostępnych terminów i dogodnych lokalizacji pomaga również mapa znajdująca się pod tym adresem.

Dane aktualizowane są na bieżąco w oparciu o informacje z systemu szczepień. Wystarczy wybrać województwo na mapie, by rozwinąć dostępną listę terminów. Na liście znajdują się dane kontaktowe do punktu, w którym zostały wolne miejsca, wraz z informacjami o rodzaju szczepionki.