Leki doustne przeciwko COVID-19 mogą uchronić przed hospitalizacją

2022-01-31 13:03

Przeciwwirusowe leki doustne przeciwko SARS-CoV-2 stanowią prostą i skuteczną formę leczenia, a dodatkowo ich domowe stosowanie przyczyni się do odciążenia systemu opieki zdrowotnej - powiedziała profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Leki
Autor: Getty Images

- Leki doustne przeciwko COVID-19 podawane we wczesnej fazie choroby, a takie są rekomendacje, mogą pacjentów zdecydowanie ochronić przed hospitalizacją - powiedziała ekspertka, która zapewnia, że leki doustne są "wygodną dla pacjenta formą leczenia, a dodatkowo ich domowe stosowanie przyczyni się do odciążenia systemu opieki zdrowotnej".

Szuster-Ciesielska dodała również, że obecnie przeciwko infekcji SARS-CoV-2 stosuje się preparaty Molnupiravir i Paxlovid. Europejska Agencja Leków zaleciła dopuszczenie do obrotu Paxlovidu dla osób dorosłych, które nie wymagają wspomagania tlenem i są w grupie zwiększonego ryzyka.

Z kolei Molnupiravir został dopuszczony do użytku w Polsce przez Ministra Zdrowia na specjalnych zasadach - lekarz musi poinformować pacjenta o braku rejestracji leku, a ten wyrazić zgodę na jego zażywanie. 

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19