COVID-19 a ciąża. Ta choroba może powodować zwiększone ryzyko powikłań

2022-02-14 9:39

Kobiety w ciąży, które zmagają się z COVID-19, mogą być bardziej narażone na powikłania zdrowotne. Jest to wniosek płynący z badań amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).

COVID-19 a ciąża. Ta choroba może powodować zwiększone ryzyko powikłań
Autor: Getty Images

Tym, jak COVID-19 wpływa na kobiety w ciąży, zajął się zespół badawczy pod kierunkiem dr Torri D. Metz z University of Urah w Salt Lake City. Przeprowadził obserwacje ponad 13 194 pacjentek w ciąży, z czego 2352 były zakażone SARS-CoV-2. Kobiety rodziły w okresie od 1 marca 2020 do 31 grudnia 2020 roku, czyli zanim pojawiły się szczepionki na COVID-19.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Co wywnioskowali badacze?

To, że kobiety w ciąży chorujące na COVID-19, u których infekcja była umiarkowana lub ciężka, były bardziej narażone na zgon lub występowanie między innymi nadciśnienia w ciąży, krwotoku po porodzie czy innej infekcji. Naukowcy odnotowali takich zdarzeń u 26,1 proc. kobiet ciężarnych zmagających się z ciężkim lub umiarkowanym COVID-19 oraz u 9,2 proc. ciężarnych niezakażonych koronawirusem. Pięć kobiet umarło na COVID-19 – ich przebieg choroby był umiarkowany lub ciężki.

Nie stwierdzono związku między łagodną lub bezobjawową infekcją SARS-CoV-2 a wyższym ryzykiem powikłań w ciąży.

Według badaczy ryzyko urodzenia przez cesarskie cięcie było wyższe w grupie kobiet chorych na COVID-19 (45,4 proc.) w porównaniu ze zdrowymi pacjentkami w ciąży (32,4 proc).

Najlepszy sposób ochrony. Lekarz apeluje

Najnowsze ustalenia skomentowała Diana Bianchi z Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. Jej zdaniem „te wyniki uwydatniają potrzebę, by kobiety w wieku reprodukcyjnym oraz będące w ciąży szczepiły się i podejmowały inne środki ostrożności, żeby nie zarazić się SARS-CoV-2”. - To najlepszy sposób ochrony ciężarnych kobiet i ich dzieci – dodała.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Journal of the American Medical Association”.

Polecany artykuł:

Lęk przed COVID-19 a ciąża
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?