Dirofilarioza - choroba przenoszona przez komary

2017-06-27 8:42 Anna Ławniczak

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Larwy nicienia Dirofilaria występują u psów i kotów i z ich krwią mogą być przenoszone na ludzi. Choroba dotarła do Polski z południa Europy. Jakie są objawy zakażenia dirofilariozą?

Dirofilarioza to choroba wywoływana przez nicienie Dirofilaria, które przenoszone są w ciepłym klimacie przez komary. Niestety, okazuje się, że od niedawna również polskie komary, które dotąd były powodem tylko uciążliwych ukłuć i swędzenia, mogą roznosić larwy tego nicienia. Dirofilaria jest to pasożyt występujący u psów, a także u kotów i u dziko żyjących zwierząt powodujący chorobę zwaną dirofilariozą.

Jak można zarazić się dirofilarią

Komar pożywiający się krwią zwierząt natrafia na psa lub kota zakażonego Dirofilarią. Wraz z jego krwią do organizmu komara wnikają larwy pasożyta. Tutaj przechodzą przemianę i wędrują do otworu gębowego komara. Przy następnym ukąszeniu, które wykona komar, przedostają się do powstałej ranki, a potem do tkanki podskórnej zwierzęcia lub człowieka, z którego komar zrobił sobie stołówkę. W organizmie kolejnego żywiciela larwy ponownie się przekształcają i wędrują w tkance podskórnej (Dirofilaria repens) lub przedostają się do płuc lub serca (Dirofilaria immitis).

Czy ukąszenie komara jest groźne dla dziecka?

Ważne

Chroń siebie i dzieci przed ukąszeniami komarów

Najlepszą bronią przed dirofilariozą jest profilaktyka. Staraj się więc nie dopuścić, by pogryzły was komary. W miejscach, gdzie się pojawiają, stosuj repelenty odstraszające owady. Spryskuj nimi skórę i ubranie. Dla niemowląt najskuteczniejszą ochroną jest moskitiera nakładana na wózek.

Objawy dirofilariozy

W najczęściej występującej, łagodniejszej postaci podskórnej pojawiają się guzki, w których lokują się larwy Dirofilaria repens. Może temu towarzyszyć ogólne osłabienie. Trzeba te zmiany usunąć chirurgicznie i w ten sposób pozbyć się pasożyta. Bardziej skomplikowana jest dirofilarioza wywołana postacią Dirofilaria immitis. Wtedy larwy wędrują do płuc i serca, tam formując guzki. Może to wywoływać kaszel, a nawet krwioplucie. Również wtedy leczenie polega na usunięciu guzków.

Czy dirofilarioza jest groźna?

W Polsce lekarze weterynarii obserwują wzrost zakażeń dirofilarią naszych zwierząt domowych już od 10 lat. W tym czasie zanotowano kilkadziesiąt przypadków zakażenia ludzi. U większości z nas, nawet jeśli larwy dirofilarii wnikną do krwi, układ immunologiczny je niszczy. Nicienie przeżywają tylko u niektórych osób, niestety lekarze nie wiedzą, jakie są tego przyczyny. Poza tym człowiek jest przypadkowym żywicielem dirofilarii i pasożyt w naszych organizmach nie dojrzewa.

Filaria Bancrofta - nicień Wuchereria bancrofti może być przyczyną wystąpienia słoniowacizny.

Choroba jest natomiast groźna dla zwierząt. Nieleczona może doprowadzić do śmierci psa lub kota. Dirofilarioza u zwierząt rozwija się bardzo powoli, początkowo nie dając żadnych objawów. Jeśli u psa lub kota pasożyty umiejscowiły się w sercu, zwierzę staje się osowiałe, kaszle, ma trudności z oddychaniem. W miarę postępującej niewydolności krążenia może pojawić się wodobrzusze. Najlepszym i najszybszym sposobem stwierdzenia dirofilariozy u psa lub kota jest wykonanie immunoenzymatycznego testu z krwi.

Ważne

Czy dirofilariozą można zarazić się od psa lub kota?

Zwierzęta te bezpośrednio nie zarażają dirofilariozą. Larwy, w postaci występującej u zwierząt, nie są dla nas groźne. Muszą dostać się do organizmu komara i tam przejść przemianę, tzw. wylinkę. Dopiero wtedy mogą wniknąć do naszej krwi.
Postaraj się chronić swoich ulubieńców przed zakażeniem. W gabinetach lekarzy weterynarii dostępne są środki typu spot-on, do nakrapiania na skórę, które chronią przed zakażeniem dirofilarią przez ok. 2-4 tygodnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE