Histeroskopia operacyjna: przygotowanie, przebieg i powikłania

2014-08-26 11:25 ap

Histeroskopia operacyjna to endoskopowy zabieg operacyjny, dzięki któremu w małoinwazyjny sposób można usunąć z wnętrza macicy polipy, mięśniaki czy przeciąć zrosty wewnątrzmaciczne. Przygotowanie, przebieg i powikłania po histeroskopii operacyjnej.

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w leczeniu nieprawidłowości wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej. Zabieg może być wykonany zaraz po histeroskopii diagnostycznej lub w innym terminie, jeśli konieczne są jakieś dodatkowe badania lub przygotowanie pacjentki. Histeroskopia operacyjna, tak jak wszystkie operacje wewnątrzmaciczne, wykonywana jest w osłonie antybiotykowej, stosuje się też profilaktykę przeciwzakrzepowę, a niekiedy również przeciwzrostową.

Kiedy stosuje się histeroskopię operacyjną?

Histroskopię operacyjną wykorzystuje się przy:

  • usuwaniu polipów endometrialnych
  • usuwaniu mięśniaków podśluzówkowych
  • leczeniu obfitych miesiączek lub krwawień macicznych przy użyciu metod destrukcji endometrium
  • leczeniu łagodnych rozrostów błony śluzowej techniką resekcji endometrium
  • usuwaniu zrostów wewnątrzmacicznych
  • usuwaniu przegrody macicy  i innych rzadkich wad macicy (T-shaped uterus, niedrożny róg szczątkowy w macicy jednorożnej)

Histeroskopia operacyjna: przygotowanie do zabiegu

Przed histeroskopią operacyjną stosuje się zwykle przez 2 do 4 tygodni leczenie hormonalne, by zmniejszyć grubość ścian macicy lub/i zmniejszyć objętość mięśniaka. Poza tym przed zabiegiem wykonuje się badanie cytologiczne i badanie czystości pochwy - po ich wykonaniu lekarz może zalecić stosowanie przez kilka dni przed zabiegiem globulek dopochwowych w celu redukcji zanieczyszczenia bakteriologicznego pochwy. Histeroskopię operacyjną wykonuje się na początku cyklu, ale po ustaniu krwawienia miesięcznego. Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść, pić, żuć gumy ani przyjmować leków.

Histeroskopia operacyjna: przebieg

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentce zakłada się wenflon, przez który podawane będą środki konieczne w czasie zabiegu. Histeroskop, używany w trakcie zabiegu operacyjnego, ma większą średnicę niż ten używany przy histeroskopii diagnostycznej. Jest on wyposażonego w kanał, przez który lekarz wprowadza mikronarzędzia. Do usuwania polipów, mięśniaków, zrostów czy przegród używa się resektoskopu. Zwykle już w 3 godziny po zabiegu można opuścić szpital, choć w uzasadnionych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 24 godzin.

Histeroskopia operacyjna: powikłania

Histeroskopia operacyjna, tak jak każda inna metoda, obarczona jest ryzykiem powikłań, choć w jej przypadku zdarzają się one naprawdę rzadko. Ryzyko powikłań wzrasta w przypadku usuwania dużych mięśniaków penetrujących w głąb mięśnia macicy oraz wad wrodzonych macicy czy deformacji po poprzednich operacjach i zabiegach. Mogą to być krwawienia, zakażenia, czy pęknięcie macicy, wymagające interwencji laparoskopowej czy nawet otwarcia powłok brzusznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Jadzia z Kilec
|

jakie antybiotyki trzeba brać przed zabiegiem? jakie dawki?

ja
|

Narkoza i znieczulenie ogólne to to samo...

Eywa
|

To zależy, jedni dostają narkozę, inni mają zabieg w znieczuleniu ogólnym jak napisano powyżej w artykule.Zależy od szpitala

Gracha
|

Rzeczywiscie gumę się żuje,aj jaki wstyd!!To niedouczenie razi w oczy.Jesli chodzi o polipy to niestety,albo stety dzis moj ginekolog zauwazyl w mojej macicy polip wielkosci 7milimetrow.Boje sie.Pozdrawiam

Kiii
|

Gumę się żuje,a nie rzuje :) Poza tym zabieg spoko,na sali operacyjnej z anestezjologiem,śpi się słodko i nic nie czuje,a potem boli jedynie jak na miesiaczkę.

basia
|

Serio?