Wyniki badań krwi, moczu i prostaty u mężczyzn - interpretacja

Badania analityczne krwi, moczu, poziomu elektrolitów to podstawa w diagnostyce medycznej. Na postawie tych wyników można wykryć wiele schorzeń. W ten sposób diagnozuje się między innymi: anemię, cukrzycę, hipercholesterolemię, zaburzenia elektrolitów, stany zapalne, choroby nerek, choroby pasożytnicze, alergie. Każdy parametr oceniany podczas tego badania ma ustalone granice normy (wartości referencyjne). Mogą się one nieznacznie różnić w zależności od przyjętych ustaleń danego laboratorium.

mezczyzna badania
Autor: Photos.com Badania analityczne krwi, moczu, poziomu elektrolitów to podstawa w diagnostyce medycznej. Na postawie tych wyników można wykryć wiele schorzeń.

Ciągle pokutuje przekonanie, że mężczyzna powinien być twardy, silny i zawsze zdrowy. Aby zachować zdrowie trzeba się zdrowo odżywiać, uprawiać sporty, prowadzić higieniczny tryb życia. Jednak, aby być pewnym kondycji swojego organizmu, dobrze się czasem gruntownie przebadać. Warto wiedzieć, że wynik badań analitycznych mogą zafałszować przyjmowane w tym czasie leki z grupy antybiotyków, leki psychotropowe, alkohol, papierosy i narkotyki. Na wynik poziomu glukozy we krwi oraz poziom cholesterolu, może mieć wpływ rodzaj posiłku spożytego na noc przez badaniem. Dlatego pamiętaj, aby przez badaniem, na co najmniej 10 godzin powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów słodzonych.

Pamiętajmy, że nie każde odchylenie od przyjętej normy świadczy o chorobie czy zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu. Często wynika to ze zmian fizjologicznych, z powodu błędów w pobraniu składników krwi do badania, niewłaściwego transportu krwi itp. Dlatego też zaleca się powtórzenie badania w celu wykluczenia pomyłki. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić u lekarza.

Częstotliwość przeprowadzania badań

Mężczyźni chorują równie często jak kobiety, jednakże znacznie rzadziej odwiedzają swojego lekarza, a to wielki błąd. Badania poziomu glukozy, morfologię, OB, elektrolity, analizę moczu profilaktycznie powinno się wykonywać raz w roku. Jednak pamiętaj, zawsze, gdy cierpisz na bóle głowy, mięśni, masz złe samopoczucie, kłopoty ze snem, jesteś zmęczony, ospały, męczy Cię wzmożone pragnienie, odczuwasz ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem powinieneś poddać się badaniom analitycznym. Zbadanie poziomu PSA, czyli ilość PSA w surowicy należałoby oznaczać u wszystkich mężczyzn powyżej 50. roku życia zgłaszających się do urologa z powodu dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych lub w ramach zaplanowanej kontroli.
Poziom cholesterolu można zmierzyć podczas badania biochemicznego krwi, które wykonują wszystkie laboratoria. Po raz pierwszy należy to zrobić już w 20. roku życia, a potem co 3-4 lata, o ile utrzymuje się on w normie. Osobom wyczynowo uprawiającym sport oraz ludziom starszym zaleca się wykonywanie tego badania przynajmniej raz w roku.

Ściągawka badań dla mężczyzn

Nazwa parametru  Zakres normy Interpretacja wyniku poza zakresem normy
  Badania krwi
Glukoza     od 75 do 115 mg/100 ml hiperglikemia (powyżej normy) lub hipoglikemia (poniżej normy), cukrzyca 
Erytrocyty (krwinki czerwone)    4 - 6 mln/mm3 niedokrwistość, niedotlenienie, odwodnienie, choroby płuc
Hemoglobina (transporter tlenu)  13 - 17 g/100ml anemia, mikro krwotok wewnętrzny, niedotlenienie narządów
Hematokryt (ilość erytrocytów we krwi) 40% - 54% anemia, odwodnienie, a w przypadku ponad normę – nadkrwistość
Leukocyty (krwinki białe) 4 - 10 tys./mm3 stan zapalny ustroju, infekcja, wirus, w skrajnych przypadkach białaczka
Limfocyty 25 - 40 % leukocytów zmniejszona odporność organizmu, infekcja, choroby zakaźne 
Odczyn Biernackiego - OB 1 - 8 mm/po godzinie stan zapalny, choroba zakaźna, nowotwór
Cholesterol 150 – 220 mg/100 ml poniżej normy: niedożywienie; powyżej normy – zagrożenie miażdżycą i choroba wieńcową, choroby wątroby 
Sód 135-145 mmol/l  odwodnienie, hiperwentylacja, niewydolność nerek, niewydolność serca, zespół nerczycowy, marskość wątroby
Potas 3,5-5,0 mmol/l  niewyrównana cukrzyca, niedotlenienie tkanek, kwasica metaboliczna, niewydolność nerek
Kreatynina 0,7 - 1,2 mg/100 ml choroby nerek, przerost stercza
Badania moczu  
pH  odczyn obojętny zagrożenie kamicą nerkową, niewłaściwa dieta
Białko  Brak choroby nerek, przemęczenie, niedożywienie
Cukier  Brak choroby nerek, cukrzyca
Ciała ketonowe  Brak kwasica ketonowa, niedożywienie, choroby nerek
Czerwone lub białe krwinki   Brak Czerwone krwinki: zapalenie, uszkodzenie moczowodów, pęcherza, cewki moczowej, przemęczenie;
Białe krwinki: infekcja, choroby nerek
Kryształy, wałeczki  Brak  choroby nerek, kamice nerkowe
Badania prostaty  
 Stężenie swoistego antygenu sterczowego (PSA)  0 - 4 ng/ml przerost stercza, rak prostaty, stan zapalny
Badanie ultrasonograficzne 
 
  Jest to bezbolesna, nieinwazyjna, nieskomplikowana i bardzo precyzyjna metoda, gdyż na jej podstawie można łatwo obliczyć ilość zalegającego moczu. Polega ona na zastosowaniu fal dźwiękowych wysokiej częstotliwości. Na powierzchni brzucha, w okolicy pęcherza umieszcza się głowicę ultrasonograficzną (przetwornik) niewielkich rozmiarów. Przyrząd ten przechwytuje i przesyła dalej odbite od narządu fale dźwiękowe, które są następnie analizowane elektronicznie, dając obraz na monitorze. Podczas badania możliwa jest również ocena stanu pęcherza moczowego, wykrycie, czy nie ma tam zmian nowotworowych, ubytków i kamicy pęcherza oraz orientacyjne określenie wielkości gruczołu krokowego. Podczas zabiegu wykonuje się również zdjęcia ultrasonograficzne będące obrazem badania (przed oddaniem moczu i po).