Test Schirmera - badanie pomocne w diagnostyce zespołu suchego oka

Test Schirmera to podstawowy test w przypadku podejrzenia o zespół suchego oka. Można dzięki niemu ocenić ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut. Sprawdź, jak przebiega test Schirmera, jak interpretować jego wyniki i czy niesie ze sobą niebezpieczne powikłania?

Test Schirmera
Autor: thinkstockphotos.com Test Schirmera to podstawowy test w przypadku podejrzenia o zespół suchego oka.

Spis treści

 1. Test Schirmera: wskazania do badania
 2. Jak przebiega test Schirmera?
 3. Wyniki i interpretacja testu Schirmera I bez znieczulenia
 4. Zespół suchego oka [wideo]

Test Schirmera to jedno z badań, które wykorzystuje się, by zdiagnozować zespół suchego oka. Test wykonuje się w celu oceny wydzielania wodnej składowej filmu łzowego. Są trzy warianty testu Schrimera:

 • test Schirmera I bez znieczulenia - to test podstawowy, w którym oznacza się całkowitą ilość wody wydzielaną we łzach.

Ponieważ całkowita ilość wody wydzielanej we łzach to suma podstawowego i odruchowego wydzielania wody we łzach, można wykonać też:

 • test Schirmera I ze znieczuleniem - oceniający podstawowe wydzielanie wody we łzach po wcześniejszym farmakologicznym znieczuleniu worka spojówkowego
 • test Schirmera II - oceniający odruchowe wydzielanie wody we łzach poprzez podrażnienie błony śluzowej jamy nosowej.

Test Schirmera: wskazania do badania

 • zespół suchego oka
 • zaburzenia nawilżania powierzchni oka

Jak przebiega test Schirmera?

Do tego badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Lekarz umieszcza worku spojówkowym, od strony zewnętrznego kącika oka, w odległości 1/3 długości powieki specjalny, lekko zagięty pasek bibuły, znakowany podziałką co 5 mm, i pozostawia na 5 minut.

Jeśli zaczerwienienie oczu nie mija i połączone z pojawieniem się ropnej wydzieliny z oczu należy skontaktować się lekarzem.

Następnie mierzy się długość, na jakiej pasek uległ zwilżeniu. W czasie trwania testu pacjent patrzy na wprost. Nie wolno mu zamykać oczu ani trzymać ich zbyt szeroko otwartych. Powinien też w miarę możliwości powstrzymywać się od mrugania. Po zakończeniu testu możliwe jest zaczerwienienie oczu i przemijające uczucie ciała obcego w oku.

Wyniki i interpretacja testu Schirmera I bez znieczulenia

 • zwilżenie >15 mm paska interpretuje się jako wynik prawidłowy
 • zwilżenie 10–15 mm oznacza początkowy, a 5-10 mm nasilony deficyt wodnej składowej łez
 • wartość <5 mm oznacza zaawansowany zespół suchego oka z niedoborem filmu łzowego

Zespół suchego oka [wideo]

Zespół suchego oka