Badania hormonalne

Hormony pełnią wiele funkcji w organizmie człowieka, dlatego tak ważne jest monitorowanie ich poziomu poprzez regularne badania hormonalne. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć zaburzenia związane z pracą różnych narządów. Na podstawie wyników testów diagnostycznych, które określą stężenie określonych hormonów, lekarz będzie w stanie ocenić prace różnych narządów. Najczęściej badania hormonalne wykonuje się na podstawie próbki krwi pacjenta, ale mogą być także wykonywane z próbek moczu lub śliny.

Badania hormonalne to badania krwi, które pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy poziom poszczególnych hormonów jest prawidłowy. Tego typu badania wykonuje się przy podejrzeniu zaburzeń pracy hormonów. Sprawdź, na czym polegają badania hormonalne.
Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Zbyt duże stężenie hormonu prolaktyny we krwi może świadczyć o poważnych chorobach i bywa niebezpieczne. Masz nieregularne miesiączki, nie możesz zajść w ciążę? A może skarżysz się na bolesność piersi? Dowiedz się, czy powinnaś zbadać poziom prolaktyny.
Badania hormonów płciowych u kobiet to badanie krwi, dzięki któremu można sprawdzić, czy poziom poszczególnych hormonów płciowych jest prawidłowy. Tego typu badania hormonalne u kobiet wykonuje się m.in. w diagnostyce niepłodności, gdyż pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy to zaburzenia hormonalne są przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Jakie są normy dla hormonów płciowych u kobiet i kiedy wykonać tego typu badania?

Dobór właściwych badań hormonalnych zależy w dużej mierze od podejrzenia konkretnej choroby i objawów, z jakimi zmaga się pacjent. Podejrzewanie wielu dolegliwości jest związane z przeprowadzeniem testów diagnostycznych w kierunku określenia stężeń różnych hormonów. Dlatego przed przeprowadzeniem badań hormonalnych, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, najlepiej endokrynologiem.

Zaburzenia hormonalne mogą rozwijać się latami, dlatego stan zdrowia pod względem ewentualnych problemów z hormonami, należy weryfikować nawet wtedy, gdy nie zauważamy konkretnych dolegliwości. Czynnikiem, który powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty i wykonaniu badań hormonalnych jest obciążenie genetyczne. Wiele chorób endokrynologicznych jest dziedzicznych, np. choroba Hashimoto.

Istnieje około 20 badań mierzących stężenie hormonów w organizmie. Najczęściej wykonuje się badania diagnostyczne chorób tarczycy. W tym przypadku zleca się badania TSH, FT3, FT4. U kobiet w przypadku zaburzeń pracy jajników wykonuje się badanie estradiolu, a wskazaniem do wykonania badań FSH są zaburzenia miesiączkowania.

Badanie poziomu testosteronu wykonuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób stawów oraz stanów związanych z niedoborem lub nadmiarem tego hormonu. Z kolei oznaczenie stężenia prolaktyny jest konieczne do zdiagnozowania guza przysadki mózgowej. Kortyzol to również jeden z najbardziej znanych hormonów. Jego poziom bada się m.in. w podejrzeniu choroby Cushinga.