Najbardziej dokuczliwe objawy niedoboru witaminy B12. Warto je znać

Niedobór witaminy B12 daje szereg objawów - wśród nich są takie, które trudno powiązać z tą witaminą, a które potrafią mocno utrudnić życie. Po czym poznać, że możesz cierpieć na niedobór witaminy B12?

Witamina B12 czyli kobalamina, występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w żywności, która została w nią sztucznie wzbogacona - np. w płatkach śniadaniowych. Uczestniczy w szeregu procesów życiowych, w tym w syntezie komórek i w produkcji czerwonych krwinek.

Poradnik Zdrowie: Witaminy z grupy B

Niedoborem witaminy B12 zagrożone są pewne grupy osób - przede wszystkim wegetarianie i ci, którzy ograniczają mięso w diecie, ale też m.in. pacjenci przyjmujący niektóre leki (np. metforminę), osoby starsze, chorzy z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, czy niedokrwistością.  Ale szacuje się, że zaledwie kilkanaście procent populacji ma właściwy poziom witaminy B12 ze względu na jej słabą przyswajalność z pożywienia.

Niedobór witaminy B12 przez wiele lat może nie dawać widocznych objawów, a nawet jeśli się pojawią, często są kojarzone z przepracowaniem, stresem czy zbyt szybkim tempem życia lub monotonną dietą.

Tymczasem są one dość charakterystyczne, a niedobór witaminy B12, można łatwo potwierdzić prostym badaniem krwi. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Najbardziej dokuczliwe objawy niedoboru witaminy B12

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.