Idealna waga

Zadajesz sobie pytanie, ile powinnam ważyć przy wzroście 158, 164, 165 lub 170 cm? Znamy sposób na obliczenie prawidłowej wagi. A może zastanawiasz się, ile powinien ważyć mężczyzna?

Wypróbuj nasz kalkulator i sprawdź, ile powinnaś/powinieneś ważyć - wystarczy wybrać płeć, wpisać swój wzrost (w centymetrach) i kliknąć "oblicz".

Zdaniem eksperta: Ile powinien ważyć człowiek?

Jak działa kalkulator idealnej wagi?

Kalkulator oblicza idealną wagę według wzoru Pottona:

wzór na idealną wagę dla kobiet należna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100) / 10 wzór na idealną wagę dla mężczyzn należna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100) / 20

WAŻNE: Wzór można stosować u osób dorosłych o wzroście powyżej 150 cm.

Wzór Pottona jest jednym ze wzorów na wyznaczanie prawidłowej masy ciała. Do innych najbardziej znanych wzorów na idealną masę ciała należą: BMI, wzór Broca, Broca-Brugsha, Bernharda, Lorentza i Amerykańskiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.

Wszystkie te wzory należy jednak traktować orientacyjnie, gdyż nie uwzględniają składu ciała, czyli stosunku masy mięśniowej do masy tkanki tłuszczowej. Często osoby aktywne fizycznie o wysokiej masie mięśniowej według formuł obliczeniowych klasyfikowane są jako osoby z nadwagą. Wzory na idealną wagę są zatem najbardziej miarodajne dla osób o przeciętnej budowie ciała. Ważnym czynnikiem jest sylwetka, wygląd ciała, samopoczucie, a przede wszystkim zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, która jest głównym wskaźnikiem prawidłowej masy ciała i można ją zmierzyć prostą metodą bioimpedancji elektrycznej.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, a przy tym jeść zdrowo, smacznie i bez wyrzeczeń. Skorzystaj z Jeszcolubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Alex
|

To jest czyjaś opinia a nie naukowa prawda. Mam 167 cm i 60 kilo to dla mnie zdecydowanie za dużo, to tylko niepotrzebny tłuszcz. . Według mnie dla 167 cm dobra waga to 57 kilo, ale jeśli ma się sporo mięśni. Ja wcześniej właśnie ważyłam 60 kg i wcale nie byłam zdrowa bo jak się okazało gromadziłam wodę w organizmie. Wyglądałam grubo i czułam się źle. Liczy się masa mięsni i tłuszczu bo każdy ma trochę inną BEZ WZGLEDU na płeć.Są umięśnione kobiety i są drobni faceci. I nic w tym nienormalnego. Waga o niczym nie świadczy, wcześniej byłam gruba i miałam anemię, teraz jestem szczupła i wszystkie wyniki mam w normie.

Vicky
|

Ja tam mam genialny sposób na smukłą sylwetkę :-) Jem po prostu dużo ryb!

Danuta Błaszczak
|

Wagę to można kupić w sklepie. Mówi się masa ciała.