USG transrektalne (przezodbytnicze) - wskazania i przygotowanie do badania

USG transrektalne (przezodbytnicze, TRUS) to badanie, które bardzo dokładnie obrazuje nieprawidłowości w obrębie odbytu i odbytnicy, takie jak ropnie, szczeliny czy przetoku odbytu, a także zmiany nowotworowe. Dzięki USG transrektalnemu lekarz może dobrać najlepszą metodę leczenia. Jakie są wskazania do badania? Jak się do niego przygotować?

USG transrektalne (przezodbytnicze) - wskazania i przygotowanie do badania
Autor: Thinkstockphotos.com USG transrektalne (przezodbytnicze) - wskazania i przygotowanie do badania

Spis treści

  1. USG transrektalne (przezodbytnicze) - wskazania
  2. USG transrektalne (przezodbytnicze) - przygotowanie
  3. USG transrektalne (przezodbytnicze) - na czym polega?
  4. USG transrektalne (przezodbytnicze) - przeciwwskazania

USG transrektalne (przezodbytnicze, TRUS) to badanie, które bardzo dokładnie obrazuje nieprawidłowości w obrębie odbytu i odbytnicy, a w niektórych przypadkach także gruczołu krokowego (prostaty). Dzięki temu lekarz może dobrać najlepszą metodę leczenia, a także ocenić efekty swojej pracy po wykonaniu operacji w obrębie odbytu i odbytnicy.

USG transrektalne (przezodbytnicze) - wskazania

USG transrektalne (przezodbytnicze) wykonuje się w przypadku:

  • problemów z wypróżnianiem się, a zwłaszcza w przypadku nietrzymania gazów i/lub stolca. Może to świadczyć o niewydolności zwieraczy
  • bólu odbytu i w okolicy odbytu. Może to świadczyć o takich schorzeniach, takich jak ropnie odbytu, przetoka odbytu, szczeliny odbytu
  • zmian zapalnych okolicy odbytu (m.in. w chorobie Leśniowskiego-Crohn'a)
  • podejrzenia nowotworów odbytu lub odbytnicy
  • wykonania operacji w kanale odbytu (by ocenić efekty pracy), także operacji raka (monitorowanie pacjenta pod kątem wznowy miejscowej nowotworu)

USG transrektalne może być także uzupełnieniem badania proktologicznego (tzw. badania per rectum). USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego (TRUS) wykonuje się m.in. przy podejrzeniu nowotworu oraz niektórych postaci zapalenia prostaty.

USG transrektalne (przezodbytnicze) - przygotowanie

Osoby z podejrzeniem ropnia odbytu, przetoki odbytu lub z niewydolnością zwieraczy odbytu nie muszą się przygotowywać do badania (np. brać środki na przeczyszczenie czy wykonywać lewatywę). Należy jedynie zadbać o to, aby w dniu poprzedzającym badanie posiłki powinny być lekkostrawne, nie powodujące wzdęć.

Pacjenci z podejrzeniem guza odbytu lub odbytnicy przed zabiegiem powinni oczyścić jelita za pomocą roztworu do wlewu doodbytniczego.

Na badanie nie trzeba zgłaszać się na czczo, jednak ok. 2-3 godziny przed jego wykonaniem należy się wstrzymać od jedzenia.

USG transrektalne (przezodbytnicze) - na czym polega?

Pacjent kładzie się na stole, na lewym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha. Lekarz nakłada na sondę ultrasonografu (kształtem i wielkością zbliżoną do palca) prezerwatywę oraz żel i wprowadza ją odbytu na głębokość kilku centymetrów. Urządzenie przesyła obraz do monitora, na którym lekarz obserwuje przebieg badania. Pacjentowi nie jest podawane znieczulenie. Badanie trwa ok. pół godziny.

USG transrektalne (przezodbytnicze) - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do USG transrektalnego jest perforacja – czyli „przedziurawienie” odbytu lub odbytnicy. Badanie może nie być możliwe także w przypadku znacznego zwężenia odbytu.