Uroflowmetria - badanie cewkowego przepływu moczu

Uroflowmetria to badanie cewkowego przepływu moczu. Badanie to pozwala na dokładne określenie rodzaju zaburzeń, będących przyczyną nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego. Jak przebiega uroflowmetria i jak się do tego badania przygotować? Interpretacja wyniku uroflowmetrii.

Uroflowmetria stanowi część badania urodynamicznego, w którym określa się także sprawność mięśni biorących udział w opróżnianiu pęcherza moczowego oraz prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej. Uroflowmetria pomaga zdiagnozować zaburzenia w oddawaniu moczu - pozwala ocenić szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy oraz całkowitą objętość mikcji.

Uroflowmetria: wskazania

Wskazaniem do badania są takie zaburzenia w oddawaniu moczu (mikcji) jak:

 • częstomocz
 • nagłe parcie na mocz
 • oddawanie moczu w kilku porcjach
 • zaleganie moczu po mikcji
 • nietrzymanie moczu
 • uchyłki (uwypuklenie w kształcie kieszonki lub workowate) pęcherza moczowego.

Uroflowmetria: przebieg badania

Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Na badanie, które wykonuje się zazwyczaj rano, musisz zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem (nie należy oddawać wcześniej moczu przynajmniej przez dwie godziny).  Wciskasz przycisk, po 5 sekundach oddajesz mocz do przepływomierza, który z wyglądu przypomina zwykły sedes, ponownie, po odczekaniu 5 sekund, wciskasz przycisk. Przepływomierz analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość, a następnie rysuje krzywą mikcji, oblicza typowe parametry i przesyła do komputera - interpretacja wyniku należy do lekarza. Badanie zajmuje około 10 minut.

Uroflowmetria: interpretacja wyniku

Prawidłowe wyniki badania zależne są od płci i wieku:

 • wiek 4-7 lat – średnia prędkość przepływu zarówno u chłopców i dziewcząt 10 ml/sec
 • wiek 8-13 lat – średnia prędkość przepływu: u chłopców 12 ml/sec, u dziewcząt 15 ml/sec
 • wiek 14-45 lat – średnia prędkość przepływu u chłopców 21 ml/sec, u dziewcząt 18 ml/sec
 • wiek 46-65 lat – średnia prędkość przepływu u mężczyzn 12 ml/sec, u kobiet 18 ml/sec
 • wiek 66-80 lat – średnia prędkość przepływu u mężczyzn 9 ml/sec, u kobiet 18/ml/sek

O czym świadczy nieprawidłowy wynik uroflowmetrii?

Jeśli przepływ jest szybszy niż wynika to z normy dla wieku pacjenta, może to świadczyć o obniżonym oporze cewkowym np. w dysfunkcji mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej lub w nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza.

Natomiast zwolnienie prędkości przepływu występuje w przypadku istnienia przeszkody w drogach moczowych (np. kamień) lub gdy osłabiona jest kurczliwość mięśnia wypieracza pęcherza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
TTT
|

Ciężko jest wykonać to badanie w Warszawie. Mi udało się je zrobić w przychodni OMEG na ul. Ptasiej.

Doris
|

Byłyśmy z moją 4,5 letnią córką na tym badaniu.Najpierw dziecko jest dokładnie badane, po czym przechodzi się do innego budynku na przepływ cewkowy. Gdyby nie cała procedura papierkowa było by super. Dzieciaczki chyba lubią to badanie.