EKG metodą Holtera - badanie pracy serca

Istnieją zaburzenia pracy serca, których nie wykryje ani elektrokardiogram, ani echo serca. W takich przypadkach potrzebne jest badanie, które przez całą dobę precyzyjnie rejestruje pracę serca - EKG metodą Holtera.

Badanie EKG metodą Holtera zleca się w przypadku:

  • zaburzeń rytmu serca (kołatania, szybkiego lub nierównego bicia)
  • bloku serca (nieprawidłowo wolnej pracy)
  • choroby niedokrwiennej serca
  • omdleń i zasłabnięć
  • konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika serca

Aparat do badania metodą Holtera wygląda jak walkman. Przytwierdza się go do paska w talii. Odchodzi od niego 5 elektrod, które lekarz przykleja na lewej piersi, wokół serca. Wcześniej odtłuszcza ją spirytusem lub eterem. Mężczyźni muszą to miejsce wygolić.

Noszenie aparatu w niczym nie może cię ograniczać. Przeciwnie, by badanie było wiarygodne, powinnaś robić to, co zwykle. Musisz tylko prowadzić dziennik i zapisywać w nim czas posiłków, spacerów, kierowania autem i opisywać objawy (np. kołatanie serca, zawroty głowy, duszności). Jedynym odstępstwem od zajęć jest to, że z holterem nie możesz się kąpać. Zamoczenie elektrod uniemożliwiłoby wykonanie badania.
Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody są przyklejone do skóry i połączone z aparatem. Gdyby się odkleiły, należy je przykleić w tych samych miejscach plastrem bez opatrunku. Jeśli odłączy się przewód od holtera, musisz ponownie go wcisnąć (końcówka działa jak zatrzask). 
Wielką zaletą badania holterowskiego w porównaniu z innymi metodami diagnozowania jest to, że pokazuje pracę serca również podczas snu. U niektórych osób właśnie wtedy i tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji. Kiedy śpimy, większość czynności, jakie wykonuje organizm, zostaje spowolniona. Zdarza się jednak, że oddech jest wyjątkowo płytki, powolny i nie dostarcza organizmowi odpowiedniej porcji tlenu. Wpływa to negatywnie na pracę serca. Te wszystkie zakłócenia lekarz może odczytać z zapisu holtera.
Impulsy elektryczne, wytwarzane stale przez serce, są w czasie badania zapisywane na taśmie magnetofonowej albo elektronicznie. Po upływie 24 godzin lekarz odczytuje i analizuje zapis, porównując go z prowadzonymi przez ciebie notatkami. Wyniki interpretuje za pomocą specjalnego programu komputerowego. Na podstawie sporządzonych wykresów może postawić precyzyjną diagnozę i rozpocząć leczenie.
Niektórzy niesłusznie obawiają się, że holter pogorszy stan ich zdrowia, zakłócając pracę serca. Nie ma nawet najmniejszego ryzyka. Badanie nie boli, jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, czyli nie narusza tkanek ciała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Wiktor
|

to nie wszystko do końca prawda ma 12 lat i jestem chory na serce jak mam badanie holterem EKG to nie muszę robić żadnych notatek a moje EKG nie jest puszczane przez żaden program komputerowy moje EKG patrzy tylko pani doktor (kardiolog dziecięcy ) i ona stwierdza czy jest poprawa czy pogorszenie lecz parę informacji na tej stronie jest zgodne z prawdą lecz zaznaczę że elektrody trzymają się bardzo dobrze i tylko raz w życiu mi się odczepiły a badań holterowskich miałem bardzo dużo a samo badanie nie boli ale ściąganie elektrod już tak a puźniej trzeba bardzo dokładnie myć ten klej który tam jest.

Zbigniew
|

Dzień dobry
Czy GPS w opasce ratunkowej na nadgarstku ręki może zakłócać pracę EKG/HOLTER?
Pozdrawiam
Adres do korespondencji e-mail: ateuszz@wp.pl

Iza
|

Temat przedstawiony przystępnie i wyczerpujaco :)