Zmiana czasu - jak przestawienie czasu wpływa na zdrowie i samopoczucie?

2023-10-29 16:03

Zmiana czasu to trudny moment w roku. Przestawienie czasu może dezorganizować nasz grafik, porę zażywania leków, zaburzać naturalny rytm. Wiele osób w pierwszych dniach i tygodniach po zmianie czasu narzeka na obniżenie samopoczucia, problemy z koncentracją i utrzymujące się zmęczenie. Jak sobie poradzić z przestawieniem czasu? Podpowiadamy.

Zmiana czasu - jak przestawienie czasu wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Autor: GettyImages Zmiana czasu - jak przestawienie czasu wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu jest dwa razy w roku – dla jednych to „tylko”, a dla innych „aż” dwa razy w roku. Nie od dziś mówi się o tym, że przestawianie zegarków może niekorzystnie wpływać na samopoczucie. Lekarze podają również, że zmiana czasu realnie może odbijać się na zdrowiu pacjentów. Zauważono zwiększoną częstotliwość zawałów, udarów, a nawet wypadków samochodowych w ciągu kilku dni następujących po zmianie czasu.

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta

Czy odczuwamy zmianę czasu

Zmiana czasu i idąca za nią zmiana pór wstawania, pracy i zasypiania, to dla organizmu czynniki dezorganizujące naturalny rytm. Efektem może być zwiększony poziom stresu, zaburzenia hormonalne, a w efekcie trudności z porannym wstawaniem, wieczornym zasypianiem i koncentracją w ciągu dnia.

Żeby wydzielanie kortyzolu i melatoniny uległo znowu uregulowaniu, potrzebne jest zwykle kilka dni lub nawet tygodni. Lekarze, psychologowie i dietetycy podkreślają, że regularność spania i jedzenia to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dezorganizacja, nieregularność, zaburzenia rutyny powodują dyskomfort i złe samopoczucie. Szczególnie zmiana czasu z zimowego na letni bywa bolesna, ponieważ musimy wówczas wstawać o godzinę wcześniej. Jednak również zmiana czasu na zimowy bywa trudnym doświadczeniem, z którym musimy się uporać. Nie bez powodu po podróżach związanych ze zmianą czasu można odczuwać złe samopoczucie i deregulację naturalnego rytmu. 

Czy zmiana czasu ma wpływ na samopoczucie

Zmiana czasu może powodować uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, zniechęcenia, rozkojarzenia. Przestawienie czasu może skutkować nawet obniżeniem nastroju i stanami depresyjnymi. Jak przeżyć zmianę czasu? Warto zaplanować kilka spokojniejszych dni, w których czasie organizm będzie miał czas i możliwość, aby ponownie uregulować swój rytm po przesunięciu czasu.

Możesz też zaplanować okres przejściowy, czasowo przesuwając budzik o 30 min., zamiast o pełną godzinę. Jeśli przyjmujesz określone leki na stałe, skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, jak wyregulować pory zażywania wszystkich potrzebnych środków.

Pomocniczo w stanach zmęczenia i dezorientacji organizmu po zmianie czasu, wpierać może także zwiększenie czasu spędzanego przy świetle dziennym na świeżym powietrzu, techniki relaksacyjne, ograniczenie ilości bodźców, minimalizowanie korzystania z urządzeń elektronicznych i wcześniejsze zasypianie.