E-papierosy a rzucanie palenia. Czy łatwiej jest rzucić palenie z e-papierosem?

2014-05-07 7:59 ap

E-papieros ma pomagać rzucić palenie. Zdaniem specjalistów, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą rzucić papierosy, ale nie wyobrażają sobie życia bez rytuałów towarzyszących nałogowi. Czy rzeczywiście łatwiej jest rzucić palenie z e-papierosem?

E-papierosy, zdaniem specjalistów, są bardzo skuteczne w przypadku osób, które chcą rzucić palenie, ale nie pomogły im w tym gumy do żucia, inhalatory, plastry i inne typowe środki stosowane w nikotynowej terapii zastępczej. - Badania są jednak nowe i nie wiemy, czy na przykład za pół roku takie osoby nie wrócą do nałogu - zastrzega profesor Andrzej Sobczak z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

E-papieros: odpowiedź na dwa rodzaje uzależnienia

Wszystkie dotychczas stosowane rodzaje terapii nikotynowej zaspokajały jedynie uzależnienie fizyczne od nikotyny. E-papieros natomiast zaspokaja dwa niezależne rodzaje uzależnienia: chemiczne od nikotyny oraz psychiczne, które jest związane z całą otoczką palenia, a więc wyjmowanie papierosa z paczki, zapalanie go, wdychanie i wydychanie dymu, zajmowanie rąk, gaszenie papierosa w popielniczce itp.

E-papieros ma dla palacza wiele zalet

  • zaspokaja głód nikotynowy
  • imituje dym
  • smakuje jak papieros
  • pozwala kultywować rytuały związane z paleniem

Poza tym e-papieros pozwala uniknąć wszechobecnego zapachu dymu tytoniowego. Osoby, które korzystają z e-papierosów mówią, że już po kilku dniach to właśnie ten smród dymu tytoniowego, od którego zdążyły już odwyknąć, odrzuca je od tradycyjnych papierosów.

Jak rzucić palenie? [WIDEO]

E-papieros: na co trzeba uważać?

Ważne jest, by nie kupować liquidu z niepewnych źródeł - bez ulotek z informacjami o producencie, importerze, wskazaniach i składzie. Mogą być one zanieczyszczone np. toluenem lub benzenem. Pamiętaj również, że e-papieros zawiera nikotynę, która w nadmiernych ilościach może powodować poważne zatrucie organizmu.

E-papierosy a polskie prawo

Ponieważ nie ma wiarogodnych danych, nie ma zatem wiedzy, czy e-papierosy można uznać za produkt leczniczy, wspomagający rozstanie z nałogiem, czy za kolejny szkodliwy wyrób uzależniający od nikotyny. W poszczególnych krajach sprawa traktowana jest zatem różnie.

Na razie polskie przepisy nie zabraniają sprzedaży osobom nieletnim elektronicznych papierosów, mimo że zawierają nikotynę. Ich sprzedaż nie jest regulowana także przez ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych, bo nie zawierają tytoniu. To dlatego stały się bardzo popularne wśród młodzieży. Co piąty młody człowiek miał już z nimi styczność, bo można je bez problemu kupić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Malcolm Graves
|

Rzucalem kilka razy metodą z dnia na dzien bez wspomagaczy. 2 x udalo mi sie na kilka miesiecy a raz na 2 lata. Ostatnio znowu zaczalem palic po tej dwuletniej przerwie ale juz po pol roku stwierdzilem ze dosc. Teraz nie tak latwo bylo rzucic bo nie mialem żadnej motywacji. Stwierdzilem ze kupie epapierosa bo ogolnie probowalem dawniej i mi smakowal. Decyzja byla bardziej motywowana finansami niz zdrowiem. Juz po jednym dniu stwierdzilem ze nieciagnie mnie do zwyklych. W zasadzie po 2 dniach bylem juz wolny od papierosów. Jak czulem potrzebe to bralem 2-3 machy efajki i mialem spokoj. Po paru dniach nie potrzeboealem juz nawet e fajki. Teraz uzywam jej tylko jak chce z kims zapalic w towarzystwie

byly_palacz
|

Bez sensu kombinujecie z tym eletronicznym. Za trzecim razem udalo mi sie na cytyzynie zrobic ta trudna sztuke. Dam wam takie rady: Tak trzeba sobie wyliczyc, zeby przestac palic w weekend, a w piatek w pracy rozpowiedziec wszystkim, ze sie rzuca i zeby kibicowali. W poniedziałek pojsc z nimi na fajka i nie palic chocby bylo ciezko. Ja jeszcze nie moglem i kolezance kupowalem fajki przez tydzien i mowilem kiedy mi sie chcialo palic i chodzilismy razem, a ona tylko palila :)

em
|

Rzuciłam palenie 2 lata temu i nie chcę do tego wracać. Pomocne było ''nękanie'' syna - mama kiedy rzucisz? Nie udało się za pierwszym razem ale nie rezygnowałam w końcu się udało. Cieszę się i życzę powodzenia innym rzucającym palaczom.

Anna
|

Rzucić palenie to jest naprawdę ciężko ja akurat nie palę tradycyjnych papierosów czasem popale sobie e-papierosa, w sumie to nawet mogła bym se taki kupić tylko interesuję mnie kolor czerwony, nie wiecie gdzie mogę taki znaleźć?

Pola
|

Nie mam przekonania, że tak od razu przy elektronicznym rzuci się te zwykłe, ale przecież innym się udaje więc może akurat... Kolega tak dobrze rozpisuję się o tym Vype, że może i ja bym takiego zakupiła. Mam taką nadzieję, że poradzę sobie z tą nowoczesnością.

ArkoD
|

Ja widzę plusy w przestawieniu się na e-papierosy, bo nie kupuję już zwykłych papierosów, bo nie śmierdzę, bo nadal mogę wyjść zapalić w towarzystwie, mimo że nie odczuwam negatywnych skutków palenia. A mój vype, którego kupiłem w zeszłym miesiącu wygląda naprawdę trendy, mi się bardzo podoba.

kanusiek
|

Łatwiej, ciągle zmniejszam power liquidów, mam coraz mniejsze potrzeby. A jeśli chodzi o konkretne papierosy to np. Vilt-y są ok, faktycznie smakowe palenie, dające satysfakcję, ale oczywiście wiele tak na prawdę zależy od was samych, co wam odpowiada.