Czy świadomy sen jest niebezpieczny? Komu szkodzi świadomy sen?

2014-02-06 8:05
Czy świadomy sen jest niebezpieczny? Jaki wpływ na zdrowie ma świadomy sen?
Autor: Photos.com Czy świadomy sen jest niebezpieczny? Jaki wpływ na zdrowie ma świadomy sen?

Czy świadomy sen jest niebezpieczny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy badacze kwalifikują LD do zaburzeń snu. Inni twierdzą, że świadomy sen to sprawdzony sposób na koszmary senne, który nie powoduje problemów zdrowotnych. Czy rzeczywiście świadome śnienie nie powoduje żadnych skutków ubocznych? Kto nie powinien korzystać z technik wywoływania świadomego snu?

Czy świadomy sen jest niebezpieczny? Jego zwolennicy przekonują, że świadome sny mogą służyć do poprawy zdrowia psychofizycznego. Kontrola nad własnym snem najczęściej wykorzystywana jest w celu zwalczania koszmarów sennych, a także jako narzędzie samopoznania, rozwoju zdolności twórczych, jak również dla rozrywki.

Świadomy sen: jakie skutki uboczne może mieć świadome śnienie?

Do tej pory nie spotkano się z przypadkiem negatywnego wpływu świadomego snu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak sceptycy podkreślają, że jeśli technika wywoływania snu zostanie źle dobrana, mogą pojawić się skutki uboczne, np. zmęczenie i niewyspanie, a w skrajny przypadkach może dojść do zaburzeń funkcjonowania mózgu.

Pojedyncze przypadki wywoływania świadomego snu są niegroźne. Jeśli jednak świadome śnienie pojawia się zbyt często, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych albo o braku równowagi w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Inne problemy, jakie może wywołać Lucid Dream, to zaburzenia faz snu oraz faz przebudzenia. Może to powodować nocne widma, czyli stan pół snu, w którym śniący budzi się i doznaje efektu halucynacji sennych (warstwa snu nakłada się na warstwę rzeczywistości). Wówczas należy zaprzestać stosowania technik wywoływania świadomego snu.

Co robić żeby się wyspać?

10 przykazań dobrego snu

Kto nie powinien korzystać z technik wywoływania świadomego snu?

Wywoływanie świadomego snu odradza się osobom z problemami z układem krążenia. Jeśli już jednak się na niego zdecydują, powinny uważać na wywoływanie we śnie sytuacji, które mogą spowodować atak serca.

Z Lucid Dream powinny zrezygnować także osoby mające problemy ze zdrowiem psychicznym, np. schizofrenicy, którzy mogą nie widzieć różnicy między jawą a snem. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, tym bardziej, że większość chorych na schizofrenię nie wie, że jest chora. Świadomy sen odradza się także osobom, w których rodzinie wystąpiła schizofrenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.