Chcesz wyrobić zdrowy nawyk? Oto 5 prostych kroków, które ci to ułatwią

2021-12-06 11:07

Większość z nas łączy osiąganie sukcesu w określonej sferze z posiadaniem nadludzkiej samokontroli. Myślimy, że ktoś, kto zawsze znajduje czas na trening, zdaje egzaminy i ma wszystko dopięte na ostatni guzik to człowiek, który non stop się czegoś wyrzeka. Nauka wskazuje jednak, że to, co mylimy z siłą woli, jest często cechą przyzwyczajenia.

Budowanie nawyków
Autor: Getty Images

Osoby z wypracowanymi nawykami rzadko muszą oprzeć się pokusie leniuchowania na kanapie, zamawiania niezdrowego jedzenia, zwlekania z zadaniami lub obejrzenia jeszcze jednego filmiku przed rozpoczęciem działania. Niestety, często tzw. autopilot przejmuje nad nami kontrolę i zanim zdążymy się zastanowić, marnotrawimy czas na czynnościach, które nie wnoszą do życia niczego pożytecznego. Mając ugruntowane dobre nawyki, potrzeba niewiele siły woli, aby dokonać mądrego wyboru.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Zmiany bywają trudne. Budowanie dobrych nawyków wymaga wysiłku i uważności. Na szczęście nauka oferuje zarówno wskazówki, jak zacząć, jak i strategie ułatwiające ich utrwalenie. Oto kilka kroków, które pomogą wyznaczyć cele i ruszyć z miejsca, w którym się znajdujesz, do miejsca, w którym chcesz być.

Oto 5 prostych kroków, które ułatwią ci zbudowanie nawyku