Dlaczego twoja matka jest bardziej związana z twoimi dziećmi niż z tobą?

2021-11-22 12:28
Dlaczego twoja matka jest bardziej związana z twoimi dziećmi niż z tobą?
Autor: Getty Images

Babcie i dziadkowie dość często pełnią rolę opiekunów dzieci swoich potomków. Nowe badania dowodzą, że babcie i ich wnuków łączy szczególna więź. Okazuje się, że bywa ona silniejsza od relacji matki z dzieckiem. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B".

James Rilling, psychiatra i profesor antropologii wraz z zespołem badaczy prześledził funkcje mózgu pięćdziesięciu kobiet, które są babciami, posiadającymi choć jednego biologicznego wnuka w wieku od 3 do 12 lat.

Kobietom pokazywano zdjęcia wnuka, nieznanego dziecka, rodzica wnuka i nieznanego dorosłego, a następnie zbadano funkcje ich mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Babcie zostały również poproszone o wypełnienie kwestionariusza, na podstawie którego określano ich stopień zaangażowania w relację i przywiązania do wnuka. 

Oglądanie zdjęć wnuków aktywowało obszary zaangażowane w empatię emocjonalną oraz ruch. Babcie, u których zaobserwowano silniejszą aktywację obszarów mózgu zaangażowanych w empatię poznawczą (połączenie skroniowo-ciemieniowe i grzbietowo-przyśrodkowa kora przedczołowa) podczas oglądania zdjęć wnuka, pragnęły większego zaangażowania w opiekę nad wnukiem. 

W porównaniu z wynikami wcześniejszych badań ojców, babcie silniej aktywowały regiony zaangażowane w empatię emocjonalną oraz motywację. Odkrycia sugerują, że empatia emocjonalna może być kluczowym elementem reakcji babci na wnuki.

Poradnik Zdrowie: depresja w społeczeństwie

Źródło:

James K. Rilling, Amber Gonzalez and Minwoo Lee, The neural correlates of grandmaternal caregiving, dostęp online: https://doi.org/10.1098/rspb.2021.1997, 22.11.2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.