Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

2023-05-19 16:14

Nie ma osoby na świecie, która nie doświadczyła czkawki. Nie ma się co dziwić, to nasz odruch fizjologiczny. Nie ma też osoby, która by ją lubiła. Temu też nie ma się co dziwić - czkawka może być męcząca. O tym, kiedy zabawna czkawka staje się poważnym problemem zdrowotnym opowiedział dr Paweł Weiss w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

W internecie pełno jest zapytań o treści “dlaczego mam czkawkę”, “jak pozbyć się czkawki?”. Czkawka powstaje przez niekontrolowane i nieregularne skurcze mięśni między żebrami a przeponą. Przepona bierze udział w procesie oddychania, a sygnały kiedy ma się rozkurczać i kurczyć są wysyłane przez nasz układ nerwowy prosto do mózgu. 

Co się dzieje, gdy praca układu nerwowego zostaje zakłócona?

Jeśli praca układu nerwowego zostanie zakłócona to przepona zacznie się mimowolnie kurczyć (wszystko przez informacje przekazywane przez układ nerwowy do mózgu). Skurcze sprawiają, że zaczynamy wciągać powietrze. Typowy dla czkawki dźwięk, tzw. “hyknięcie”, to nic innego, jak zamknięcie się głośni.

Czkawkę może wywołać wiele czynników, jednak najczęściej bierze się ona z rozciągnięcia żołądka i naciskania tego organu na przeponę. Rozciągnięcie się ścian żołądka może być spowodowane łakomym piciem lub powietrzem, które połykamy podczas żucia gumy albo palenia papierosów. Innym czynnikiem wywołującymi czkawkę jest picie alkoholu, stąd też określenie “czkawka pijacka”, chociaż jak mówi dr Paweł Weiss “nie ma czegoś takiego”.

Czkawka niejeden ma rodzaj

Można mówić o czkawce ostrej, przewlekłej i przetrwałej. Może być ona objawem np.: cukrzycy lub skutkiem przyjmowania niektórych sterydów.

Jak mówi dr Weiss “przewlekła czkawka trwa dłużej niż miesiąc. Trzeba też dodać, że jest przetrwała czkawka i trwa ok. dwóch dni”. Do lekarza należy się udać, kiedy czkawka nie mija po wskazanym czasie. Lekarze nie różnicują, czy czkawka jest przewlekła czy przetrwała, ale od razu wdrażają leczenie, aby ulżyć pacjentowi. Dodatkowo szukają też innych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Co ciekawe, czkawka może pojawić się także u płodu w łonie matki. Co jeszcze zostało powiedziane o czkawce? Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się czkawki? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych. Zapraszamy!