To miało być pożegnanie z bliskimi. Magda stworzyła intymny pamiętnik walki z rakiem

2023-10-02 13:00

Diagnozy: nowotwór piersi nie przyjęła ze spokojem. Była przerażona, przekonana, że to koniec. Właśnie wtedy w jej głowie narodził się pomysł, aby nagrywać pamiętnik. Nie umiała rozmawiać z bliskimi o tej chorobie i pomyślała, że dobrym pomysłem będzie zostawienie po sobie nagrań. Stały się punktem wyjścia do niezwykłego dokumentu Ewy Ewart i zdaniem wielu kobiet, które film widziały - źródłem otuchy, okazją do zweryfikowania życiowych priorytetów.

Magda Atkins, malarka i wizażystka, na premierze filmu Bez retuszu
Autor: fbe

Co roku ok. 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę: rak piersi. Tradycyjnie w październiku apelujemy do kobiet, żeby się badały i uratowały życie. Do profilaktyki zachęcają lekarze, celebryci, dziennikarze - wciąż z marnym skutkiem. Liczby nie przemawiają. Do chwili diagnozy myślisz sobie - mnie to nie dotyczy. Może spójrz w oczy Magdzie Atkins, malarce i wizażystce, ale przede wszystkim kobiecie, która pokazała, jak to jest mieć raka. To, zaskakująco, optymistyczna opowieść, chociaż wiele w niej bólu i rozczarowań.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Rak piersi - paraliżująca diagnoza

Magdalena Atkins nie ukrywa, że diagnoza wywróciła jej życie do góry nogami. Wówczas nawet nie podejrzewała, że choroba może zainicjować jakieś pozytywne zmiany w jej życiu. Szybko przekonała się, jak złożonym procesem jest walka z chorobą nowotworową. To nie tylko rozprawianie się z bezpośrednim wrogiem, jakim jest rak. To przede wszystkim mierzenie się ze strachem, wstydem, ludzkimi słabościami i czasem obezwładniającym poczuciem osamotnienia.

Związek Magdy się rozpadł. Miała wątpliwości, czy ma siłę walczyć, a kluczowe etapy leczenia nie były łatwe. Nieraz nie wyglądała tak, jak chcemy pokazać się światu, a jednak ona postanowiła to zrobić.

To miało być pożegnanie z bliskimi. Magda stworzyła intymny pamiętnik walki z rakiem
Autor: kadr z "Bez retuszu"

Ewa Ewart: 12 miesięcy z chorobą nowotworową

Po diagnozie Magda zaczęła nagrywać pamiętnik wideo. Niewątpliwie wyjątkowy jest jego intymny charakter. Historia Magdy, wypełniona wypowiedziami lekarzy, tworzy najważniejsze przesłanie: nowotwór nie zawsze jest wyrokiem. To dziś choroba, którą można skutecznie leczyć. Tak mówią lekarze, ale Magdzie łatwiej uwierzyć, bo to przeszła.

Magdalena Atkins jest bohaterką filmu dokumentalnego Ewy Ewart pt. "Bez retuszu", który można było obejrzeć w TVN24. To niezwykły dokument, bo znaczącą jego część stanowią te samodzielne nagrania pacjentki.

Współautorką scenariusza i reżyserką filmu "Bez retuszu" jest wybitna dokumentalistka, Ewa Ewart:

- Nie mogłam tego filmu nie zrobić. Wystarczyła jedna rozmowa z Magdą, na początku jej zmagań z chorobą, aby zobaczyć, że jest szansa na realizację dokumentu niecodziennego. Przede wszystkim ze względu na niezwykłą bohaterkę, która postanowiła opowiedzieć swoją historię bez retuszu.

Magda znalazła w sobie wiele odwagi i determinacji, aby relacjonować dwanaście miesięcy życia z chorobą nowotworową. Wyszła z tego przejmująca historia, ale mimo wszystko nie jest to opowieść, która dołuje. Ona może napełniać ludzi nadzieją.

Magdalena Atkins: W chorobie miałam bardzo dużo szczęścia

Nastawienie wobec choroby, przyjaciele, wsparcie lekarzy - w tej trudnej walce wszystko ma znaczenie.

- Na mojej drodze stanęli fantastyczni ludzie. Jestem za to bardzo wdzięczna. Wiem, że wiele kobiet nie ma tego przywileju. Chciałabym pokazać im drogę i udowodnić, jak ważna jest głowa i wiara w to, że nie zawsze rak zabija. Trzeba walczyć i nie można się poddać. Chcę po prostu pomóc innym - mówi Magdalena Atkins i dodaje:

- Bardzo ważne jest, że dzięki chorobie odkryłam w sobie taką cechę jak wdzięczność. Wcześniej zupełnie jej nie miałam. Nauczyłam się żyć w spokoju, kochać jeszcze bardziej ludzi, którzy są wokół mnie.

Rak piersi i profilaktyka

- Uważam, że film "Bez retuszu" jest w stanie zmienić postawy kobiet i zachęcić je do tego, aby zadbały o swoje zdrowie. Dokument okazuje prawdziwe, ludzkie historie, które nakłaniają do tego, by w końcu przemyśleć swoje zachowanie i wyciągnąć ważne wnioski. Mam nadzieję, że ta produkcja wiele zmieni. Ona pokazuje, jak ważna jest profilaktyka. Przecież dzięki niej możemy ominąć wiele dramatów kobiet ich rodzin – stwierdziła po premierze dokumentu dziennikarka, Katarzyna Zdanowicz.

Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Mammografia - wskazania i przebieg badania

USG piersi - badanie wykrywające raka piersi