Jaki dezodorant dla 10-latki? [Porada eksperta]

2013-04-07 23:53

Zauważyłam, że córka zaczęła się nieprzyjemnie pocić i zastanawiam się, czy mogę jej kupić łagodny dezodorant? Jeżeli tak, to jaki - antyperspirant czy perfumowany z dodatkiem alkoholu?

Pocenie się jest naturalną i fizjologiczną czynnością organizmu. Pot jest produkowany przez dwa rodzaje gruczołów potowych: gruczoły ekrynowe i gruczoły apokrynowe. Gruczoły ekrynowe pracują u każdego człowieka od urodzenia, natomiast czynność gruczołów apokrynowych pojawia się dopiero w okresie dojrzewania. Gruczoły ekrynowe rozmieszczone są na całym ciele, przy czym w większych ilościach są one na czole, dłoniach i stopach. Gruczoły apokrynowe rozmieszczone są pod pachami, w okolicy pachwin i w okolicy sutków. Zapach potu wydzielanego przez wspomniane dwa rodzaje gruczołów potowych jest różny. Najlepszym sposobem zmniejszenia nieprzyjemnego zapachu potu jest mycie całego ciała przynamniej jeden raz na dobę. Mycie usuwa ze skóry nagromadzony na niej stary pot i ogranicza rozwój bakterii. Zmiana zapachu potu, którą zaobserwowała Pani u córki prawdopodobnie związana jest z początkiem okresu dojrzewania i rozwojem gruczołów apokrynowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Krystyna Knypl

Internista, hipertensjolog, redaktor naczelna "Gazety dla Lekarzy".

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza