Test podwójny w ciąży - PAPP-A i beta hCG. Normy i wyniki

Test podwójny w ciąży to nieinwazyjne badanie prenatalne, które zakłada ocenę dwóch hormonów - PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG. Pozwala ono znaleźć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami. Jak przebiega test podwójny w ciąży? Kiedy się go przeprowadza?

Test podwójny w ciąży to nieinwazyjne badanie prenatalne, które zakłada ocenę dwóch hormonów - PAPP-A (Pregnancy-associated plasma protein-A) i wolnej podjednostki beta hCG. Badanie to zaleca się kobietom bez względu na ich wiek. Wykonuje się je pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży, by wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka, przede wszystkim wady genetyczne, m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, czy Patau. W porównaniu do innych, nieinwazyjnych badań prenatalnych, test PAPP-A wykazuje największą dokładność pomiaru. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami.

Test podwójny w ciąży (PAPP-A i beta hCG) - przebieg

Z żyły w zgięciu łokciowym pobiera się krew do analizy. Potem w tej próbce badane są poziomy białka PAPP-A (ciążowego białka osoczowego) i wolnej jednostki beta hCG. Następnie wyniki analizuje się komputerowo za pomocą specjalnego programu zwanego modułem kalkulacji ryzyka według standardów FMF (The Fetal Medicine Foundation). Badanie uzupełnia się o ultrasonograficzną ocenę warstwy płynu w obrębie przezierności karkowej płodu (tkanki podskórnej szyi).

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Test podwójny w ciąży (PAPP-A i beta hCG) - wyniki

Wynik testu uznaje się za dodatni, jeśli ryzyko przekracza 1:300 (spośród 300 kobiet ciężarnych, u których stwierdzono taki wynik, płód okazał się zdrowy u 299, natomiast u jednego wystąpił zespół Downa). Oznacza to, że wynik 1:100 oznacza wyższe ryzyko niż 1:400.

Test podwójny w ciąży (PAPP-A i beta hCG) - co można wykryć?

Jeśli wynik badania jest negatywny, nie trzeba wykonywać dalszych testów. Gdy istnieje ryzyko urodzenia dziecka z którymś z zespołów, lekarz zaleca wykonanie amniopunkcji.

  • obniżony poziom białka PAPP-A i podwyższone beta-HCG i przezierność karkowa wskazuje na istnienie zespołu Downa
  • obniżone stężenia PAPP-A i beta-HCG, a podwyższona przezierność karkowa wskazuje na istnienie zespołów Edwardsa, jak i Patau
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka