Test podwójny w ciąży - PAPP-A i beta hCG. Normy i wyniki

Test podwójny w ciąży to nieinwazyjne badanie prenatalne, które zakłada ocenę dwóch hormonów - PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG. Pozwala ono znaleźć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami. Jak przebiega test podwójny w ciąży? Kiedy się go przeprowadza?

Test podwójny w ciąży to nieinwazyjne badanie prenatalne, które zakłada ocenę dwóch hormonów - PAPP-A (Pregnancy-associated plasma protein-A) i wolnej podjednostki beta hCG. Badanie to zaleca się kobietom bez względu na ich wiek. Wykonuje się je pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży, by wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka, przede wszystkim wady genetyczne, m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, czy Patau. W porównaniu do innych, nieinwazyjnych badań prenatalnych, test PAPP-A wykazuje największą dokładność pomiaru. Dzięki niemu wykrywa się aż 9 na 10 płodów z zaburzeniami.

Test podwójny w ciąży (PAPP-A i beta hCG) - przebieg

Z żyły w zgięciu łokciowym pobiera się krew do analizy. Potem w tej próbce badane są poziomy białka PAPP-A (ciążowego białka osoczowego) i wolnej jednostki beta hCG. Następnie wyniki analizuje się komputerowo za pomocą specjalnego programu zwanego modułem kalkulacji ryzyka według standardów FMF (The Fetal Medicine Foundation). Badanie uzupełnia się o ultrasonograficzną ocenę warstwy płynu w obrębie przezierności karkowej płodu (tkanki podskórnej szyi).

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Test podwójny w ciąży (PAPP-A i beta hCG) - wyniki

Wynik testu uznaje się za dodatni, jeśli ryzyko przekracza 1:300 (spośród 300 kobiet ciężarnych, u których stwierdzono taki wynik, płód okazał się zdrowy u 299, natomiast u jednego wystąpił zespół Downa). Oznacza to, że wynik 1:100 oznacza wyższe ryzyko niż 1:400.

Test podwójny w ciąży (PAPP-A i beta hCG) - co można wykryć?

Jeśli wynik badania jest negatywny, nie trzeba wykonywać dalszych testów. Gdy istnieje ryzyko urodzenia dziecka z którymś z zespołów, lekarz zaleca wykonanie amniopunkcji.

  • obniżony poziom białka PAPP-A i podwyższone beta-HCG i przezierność karkowa wskazuje na istnienie zespołu Downa
  • obniżone stężenia PAPP-A i beta-HCG, a podwyższona przezierność karkowa wskazuje na istnienie zespołów Edwardsa, jak i Patau
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Daniel
|

Witam. Chciałbym zapytać czy jeżeli nt= 2.00mm wolne beta hcg=73,26 IU/I PAPPA=3,118 IU/I to jest się czego obawiać bo właśnie takie wyniki odebrała dzisiaj moja narzeczona

AgaNowa
|

A ja po bardzo złych testach pappa 1:20 prawdopodobieństwa ZD poddałam się amniopunkcji dzisiaj odebrałam wyniki i mam zdrowego syna :) Gdybym mogła cofnąć czas nie robiłabym pappa z krwi tylko od razu amniopunkcję. Wcale nie jest bolesna. Jest dyskomfort ale ból jest jak przy pobieraniu krwi. Pappa to jest pomyłka tego nie powinni w ogóle wykonywać.

Doris
|

Mój lekarz mimo dwóch wcześniejszych zdrowych ciąż dał skierowanie na badania prenatalne. Stwierdził że skoro mam 36 lat to mi się należy z NFZ i mam wykorzystać.

lili
|

witam!!!
jestem w 19tyg ciązy miałam robine badania prenatalne a bynajniej zaczęte:/ poniewaz lekarz który to robił pow. ze jak test Pappa wyjdzie dobrze to amniopunkcji robć nie trzeba. cieszyłam bo wyszedł dobrze, zmieniłam lekarza prowadzącego bo chce rodzić w innym szpitalu a on jest b. dobrym specjalista w trudnych ciążach i pow. mi czy wiem że że ten test nie daje żadnej gwarancji na to że dziecko jest zdrowe!!! szok normlanie szok wyszlam z łazmi w oczach. lekarz który mi je robił jest profesem ordyntorem oddzialu ginekologii i jak widac nie zdaje sobie sprawy z tego co znaczy miec chore dziecko, a dodam jak we wczesniejszym wpise już pisałam mam 5letnią coreczke chorą:((( pozdrawiam wszytskie mamy i zycze powodzenia i zdrówka!!!!

patka
|

witam jestem po usg i dowiedziałam się że wszystkie wymiary są w normie oprucz kości nosowej. Lekarz stwierdził że jest hipoplastyczna i kazał zrobić test PAPPA. Teraz czekam na wyniki i strasznie się boje

Aga
|

A ja własnie nie mam dobrych wiadomości po teście PAPPa i mam umówioną wizyte na amnmiopunkcję tylko straszie się boję i nie wiem czy pójdę...