Duszności, zawroty głowy, omdlenia w ciąży

Wiele kobiet w oczekiwaniu na dziecko odczuwa duszność, zawroty głowy, bywa, że mdleją, mają obrzęki nóg, zaburzenia rytmu i kołatanie serca. Te dolegliwości wynikają z przesunięcia przepony i ucisku rozwijającej się ciąży na narządy wewnętrzne, w tym serce.


Ciąża to okres, kiedy dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Przede wszystkim o 40-50 proc. zwiększa się ilość krwi krążącej w organizmie. By ją przepompować, serce musi przyśpieszyć pracę - przed porodem nawet o 10-20 uderzeń na minutę. Ponieważ przybywa głównie osocza, krew jest rozrzedzona, mówi się o fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych. Wraz z rozwojem płodu serce matki stopniowo się powiększa, zwłaszcza jego lewa komora. Jego masa rośnie proporcjonalnie do wzrostu ciężaru ciała matki i płodu. Rozszerza się też średnica naczyń wieńcowych. Po rozwiązaniu, gdy zostanie wyłączone krążenie łożyskowe, serce kobiety zmniejsza się, ale w okresie laktacji nadal jest większe niż przed ciążą. Po porodzie zmniejsza się też ilość krwi krążącej w żyłach. Po rozwiązaniu zmiany hormonalne i zaburzenia krzepnięcia mogą sprowokować zakrzepicę. Dlatego kobieta musi jak najszybciej zacząć chodzić.

Gdy ciśnienie rośnie

10-15 proc. kobiet w ciąży ma nadciśnienie tętnicze. Zwykle w ciągu 1-3 tygodni po rozwiązaniu ciśnienie powraca do prawidłowych wartości. Bywa jednak, że w ciąży ujawnia się nadciśnienie, które rozwinęło się wcześniej. Jeśli nie będzie leczone, może dojść do tzw. stanu przedrzucawkowego lub rzucawki - groźnych dla matki i dziecka. Jak poznać, czy wzrost ciśnienia jest fizjologiczny, czy zwiastuje chorobę? Za nadciśnienie w ciąży uważa się takie ciśnienie, które w 2. i 3. trymestrze przekracza 140/90 mmHg lub gdy wzrośnie - w porównaniu z okresem przed ciążą - o 25/15 mmHg.
Uwaga: Podczas pomiaru ciśnienia kobieta nie może leżeć na wznak, bo powiększona macica uciska żyłę główną, dając zaniżony wynik.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Mama
|

Dretwienie rak nog jest przy za niskim poziomem b12.skutkiem braku b12jest anemia i szybkie bicie serca,depresje rowniez

amelka
|

Problem zawrotów głowy w ciąży może być poważny, nie lekceważcie tego drogie panie!

Kruella De'Mon
|

Tylko nie popadaj w histerię. Jesli lekarz powiedział, że nic nie grozi dziecku to się nie martw. Może denerwowałaś się badaniem i dlatego twoje serce tak szybko biło? Depresja ma wiele innych objawów, a przyspieszone bicie sreca jest najmniej ważnym. Nie przejmuj się niczym i dbaj sowejo dzidziusia:) Pozdrawiam.

izka
|

jestem w drugim miesiącu ciąży i byłam u lekarza medycyny pracy gdyż podejmuję staż (na szczęście w dobrych warunkach i nie obciążający zbytnio organizmu, nawet w ciąży), badając mnie odkrył on jednak że moje serce bije do 120 razy na minutę. myślę, że nie jest to związane z ciążą bezpośrednio. moja mama ma nadczynność tarczycy (chyba tak to sie określa), moja babcia miała depresję, a słyszałam że z tymi dolegliwościami wiąże się podobna, przyspieszona praca serca. boję się o moje zdrowie i o zdrowie dzidziusia, tym bardziej, że skłonności do tych schorzeń są raczej dziedziczone..dodam jeszcze że ciśnienie mam dosyć niskie bo 110 na 60 lub 70. od zawsze nie palę, nie piję kawy, nie zażywam leków i niczego co mogłoby być w jakimkolwiek stopniu tego powodem. nawet alkoholu nie pijam :) czasem też mam wrażenie że zbyt często i zbyt łatwo drętwieją mi nogi itd. nie wiem i boje się, zanim pójdę do lekarza pisze tu :)

marchewa
|

mam jakby 2 serca bije tu i tu mam 12 lat i sie boje lecz nikt mi nie wierzy z moimi roblemami