Duszności, zawroty głowy, omdlenia w ciąży

Wiele kobiet w oczekiwaniu na dziecko odczuwa duszność, zawroty głowy, bywa, że mdleją, mają obrzęki nóg, zaburzenia rytmu i kołatanie serca. Te dolegliwości wynikają z przesunięcia przepony i ucisku rozwijającej się ciąży na narządy wewnętrzne, w tym serce.


Ciąża to okres, kiedy dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Przede wszystkim o 40-50 proc. zwiększa się ilość krwi krążącej w organizmie. By ją przepompować, serce musi przyśpieszyć pracę - przed porodem nawet o 10-20 uderzeń na minutę. Ponieważ przybywa głównie osocza, krew jest rozrzedzona, mówi się o fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych. Wraz z rozwojem płodu serce matki stopniowo się powiększa, zwłaszcza jego lewa komora. Jego masa rośnie proporcjonalnie do wzrostu ciężaru ciała matki i płodu. Rozszerza się też średnica naczyń wieńcowych. Po rozwiązaniu, gdy zostanie wyłączone krążenie łożyskowe, serce kobiety zmniejsza się, ale w okresie laktacji nadal jest większe niż przed ciążą. Po porodzie zmniejsza się też ilość krwi krążącej w żyłach. Po rozwiązaniu zmiany hormonalne i zaburzenia krzepnięcia mogą sprowokować zakrzepicę. Dlatego kobieta musi jak najszybciej zacząć chodzić.

Gdy ciśnienie rośnie

10-15 proc. kobiet w ciąży ma nadciśnienie tętnicze. Zwykle w ciągu 1-3 tygodni po rozwiązaniu ciśnienie powraca do prawidłowych wartości. Bywa jednak, że w ciąży ujawnia się nadciśnienie, które rozwinęło się wcześniej. Jeśli nie będzie leczone, może dojść do tzw. stanu przedrzucawkowego lub rzucawki - groźnych dla matki i dziecka. Jak poznać, czy wzrost ciśnienia jest fizjologiczny, czy zwiastuje chorobę? Za nadciśnienie w ciąży uważa się takie ciśnienie, które w 2. i 3. trymestrze przekracza 140/90 mmHg lub gdy wzrośnie - w porównaniu z okresem przed ciążą - o 25/15 mmHg.
Uwaga: Podczas pomiaru ciśnienia kobieta nie może leżeć na wznak, bo powiększona macica uciska żyłę główną, dając zaniżony wynik.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka