Ćwiczenia mięśni dna miednicy są ważne w CIĄŻY

2009-07-06 13:58

Spodziewasz się dziecka? Ćwicz mięśnie dna miednicy! Systematyczny trening mięśni dna miednicy ułatwia poród - będzie on krótszy, mniej stresujący i mniej obarczony ryzykiem powikłań. Ćwiczenia ułatwią ci też powrót do formy po ciąży.

Ciąża
Autor: Istock Photo Mocne mięśnie dna miednicy zapewnią łatwiejszy poród.

W Polsce, kobiety, które przygotowują się do macierzyństwa lub właśnie urodziły dziecko, wciąż rzadko ćwiczą mięśnie dna miednicy. Nie mają świadomości wagi tych ćwiczeń, ponieważ często nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Wyrobienie w sobie nawyku treningu sprawi, że łatwiej zniesiesz poród, a także szybciej powrócisz do formy po urodzeniu dziecka.

Dlaczego ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży są ważne?

Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy jest ważnym elementem przygotowania do porodu.  - Nabycie podczas ciąży umiejętności napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy i krocza ułatwia i przyspiesza poród oraz zmniejsza ryzyko powikłań – mówi prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.  - Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań gimnastykę należy powtarzać codziennie, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży i powrócić do niej, jak tylko będzie to możliwe po porodzie – podkreśla prof. Baranowski.

5 powodów, dla których warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy w ciąży

  • Poród będzie krótszy, zmniejszy się również ryzyko powikłań.
  • Ucząc się kontroli nad swoim ciałem, łatwiej poradzisz sobie ze stresem, związanym z ciążą i porodem.
  • Gdy będziesz młodą mamą, ćwiczenia przywrócą Ci kontrolę nad pracą pęcherza, przyczynią się też do zapobieżenia problemom z kontrolą nad utrzymaniem moczu.
  • Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy przyczyni się do ogólnej poprawy Twojej sprawności fizycznej.
  • Ćwiczenia są najlepszym sposobem na zachowanie dobrej kondycji przez całą ciążę i do szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Możesz to robić wszędzie - w pracy, w domu czy w trakcie podróży samochodem lub autobusem. Wystarczy, że zaciśniesz mięśnie pochwy tak, jakbyś próbowała zatrzymać strumień moczu. Wytrzymaj z tak napiętymi mięśniami ok. 10 sekund, a następnie powoli je rozluźnij. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, za każdym razem próbując napiąć mięśnie jeszcze mocniej. Dla ułatwienia możesz wyobrazić sobie, że twoje mięśnie przesuwają do góry windę, która zatrzymuje się na kolejnych piętrach, po czym powoli zjeżdża w dół.

kampania "CoreWellness - wewnętrzna siła"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza