Zobacz, jak nowotwór broni się przed wirusem!

2020-06-03 17:10 Magda Mazurek, sciencedaily.com

Naukowcy z Francis Crick Institute odkryli, w jaki sposób komórki rakowe chronią się przed wirusami. To niesamowite, ale nowotwory walczą o przetrwanie właśnie z wirusami!

W swoich badaniach opublikowanych w Nature Cell Biology naukowcy zidentyfikowali mechanizm chroniący komórki rakowe przed wirusami onkolitycznymi, które preferencyjnie infekują i zabijają komórki rakowe.

Wirusy te są czasami stosowane jako leczenie w celu zniszczenia komórek rakowych i stymulowania odpowiedzi immunologicznej organizmu przeciw nowotworowi. Działają jednak tylko u niewielkiej liczby pacjentów, a powody, dla których są skuteczne, czy nie, nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. I właśnie to naukowcy próbują ustalić.

Polecamy: Klasyfikacja nowotworów

Zespół naukowców z Francis Crick Institute zbadał środowisko otaczające nowotwór i sposób, w jaki komórki rakowe wchodzą w interakcje z sąsiednimi komórkami. Uwagę skupiono szczególnie na fibroblastach (CAF), które odgrywają znaczącą rolę w ochronie, wzroście i rozprzestrzenianiu się raka.

Na podstawie obserwacji zauważono, że gdy komórki rakowe mają bezpośredni kontakt z fibroblastami, prowadzi to do stanu zapalnego, który może zaalarmować otaczającą tkankę, co utrudnia wirusom atakowanie i replikację w komórce rakowej.

Warto wiedzieć: Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Ta ochronna odpowiedź zapalna występuje, gdy komórki rakowe przewodzą małe ilości cytoplazmy, płynu ze swoich komórek do CAF. W wyniku tego fibroblasty sygnalizują pobliskim komórkom uwalnianie cytokin, cząsteczek wywołujących stan zapalny i pobudzających odpowiedź immunologiczną organizmu.

- Ten proces zachodzi tylko wtedy, gdy komórki rakowe i fibroblasty są w bezpośrednim kontakcie ze sobą. W zdrowej tkance tego rodzaju reakcja zapalna wystąpiłaby tylko podczas urazu, ponieważ zwykle istnieje membrana oddzielająca je - mówi Erik Sahai, autor artykułu. - Jest to doskonały przykład sposobu, w jaki rak przejmuje mechanizmy ochronne naszego ciała dla własnego zysku.

Czytaj też: Rak piersi – rodzaje, profilaktyka, diagnostyka i leczenie

Kiedy naukowcy zablokowali szlak sygnałowy w hodowlach komórkowych i guzach hodowanych w laboratorium, odkryli, że komórki rakowe stały się bardziej wrażliwe na wirusy onkolityczne.

Emma Milford, współautorka i doktorantka w Tumor Cell Biology Laboratory at the Crick uważa, że wirusy mogą stać się potężną bronią w walce z nowotworami.

- Te wirusy wolą atakować komórki rakowe niż zdrowe komórki, co zainteresowało ich naukowców w ciągu ostatnich kilku dekad. wiele pozostaje jeszcze do zrozumienia na temat ich interakcji z nowotworami i układem odpornościowym - dodaje Antonio Rullan, współautor i badacz kliniczny.

Warto wiedzieć: Rak trzustki - objawy i leczenie raka trzustki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE